Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk beneficjentem prestiżowego programu Dom Kultury +

Program Dom Kultury+, którego organizatorem jest Narodowe Centrum Kultury, realizowany jest zgodnie z założeniami Paktu dla Kultury. Celem działań podejmowanych w ramach programu jest poszerzenie dostępu do kultury, stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi współpracy, komunikacji, pobudzenie aktywności obywatelskiej w przestrzeni kultury, wykreowanie warunków sprzyjających nowoczesnej edukacji kulturalnej i artystycznej.
W ramach programu DOM KULTURY+ wyłoniono 50 beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie  na realizację zadania w tym CKIBP Gminy Słupsk. Łączna kwota 30 tysięcy złotych zostanie wydana na przeprowadzenie diagnozy oraz przyznanie 4-7 mikrograntów na realizacje zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów. W ramach działań w 20 miejscowościach odbędzie się cykl spotkań warsztatowych dla mieszkańców, mających na celu przeprowadzenie kompleksowej diagnozy środowiska w zakresie potencjału kulturotwórczego miejscowości, oraz analizę stanu obecnego. Spotkania będą miały na celu także wyłonienie pomysłów mieszkańców na działania w dziedzinie kultury – pomysły te w formie projektu będą mogły zostać zgłoszone do konkursu grantowego i otrzymać dofinansowanie na ich realizację.

Program skierowany jest do domów kultury, które gotowe są prowadzić nowatorskie działania animacyjne projektowane w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę i poddane ewaluacji, a ukierunkowane na bezpośrednią i bliską współpracę z przedstawicielami społeczności lokalnej. Główny nacisk programu położony jest na nawiązywanie przez dom kultury stałych relacji z mieszkańcami miejscowości, na terenie których działa. Odkrywanie talentów i wzmacnianie potencjału społecznego ma owocować stworzeniem wspólnych projektów na rzecz społeczności lokalnych i przestrzeni publicznej.

Działania podejmowane przy realizacji zadań mają służyć przede wszystkim: inicjowaniu nowych praktyk w zarządzaniu instytucją kultury, odkrywaniu i pobudzaniu aktywności społecznej, wspomaganiu rozwoju kapitału społecznego i kulturowego, a także poznawaniu nowych możliwości współpracy z mieszkańcami. Jednym z oczekiwanych efektów Programu jest wzmocnienie roli domu kultury jako miejsca otwartego, wspólnego dla wszystkich mieszkańców.

3989__(001qs)NCK_dom-kultury-plus_kolor-web(1)