Artystka kultury łemkowskiej i huculskiej w Wiklinie

Gmina Słupsk to miejsce przenikania się kultur. Z inicjatywy Marii i Tomasza Furmanków w Wiklinie odbyły się dwudniowe  warsztaty związane z   kulturą łemkowską i huculską. Kilkudziesięciu uczestników miało możliwość zapoznania się z technikami rękodzielniczymi, poznali oni  tradycyjne dla tamtego regionu sposoby i wzory zdobienia pisanek, wykonali także kompozycje kwiatowe z papieru.

Zajęcia poprowadziła Maria Kieleczawa – członkini Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu oraz Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego. Należy Ona do nielicznych na Dolnym Śląsku artystów wykonujących pisanki według prastarych wzorów huculskich. Prace artystki znajdują się w wielu muzeach etnograficznych. Jej prace były eksponowane w Pałacu Prezydenckim w Warszawie oraz w Watykanie.

Przeprowadzenie warsztatów było możliwe dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sołeckiego – uczestnicy pokrywali jedynie niewielką cześć kosztów.