Swołowska Gęsina

W miniony weekend Muzeum Kultury Ludowej Pomorza  w Swołowie zorganizowało coroczną imprezę  pod nazwą „Na Świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina” Licznie przybyli zwiedzający mogli skosztować regionalnych wyrobów z gęsi – nie zabrakło okrasy, półgęsków, wędlin,  a także ciepłych potraw w tym pierogów z mięsem gęsim, pieczonych gęsich nóżek czy też piersi gęsiej z kaszą. Po posiłku rozgrzać się można było pysznym grzańcem na stoisku p. Feliksa Karnickiego z Głobina na bazie wina z jego winnicy oraz tłoczonego na zimno soku jabłkowego. Gminę Słupsk reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich oraz  Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk na którego stoisku można było obejrzeć wystawę prac ceramicznych, wystawę obrazów poplenerowych związanych ze Swołowem, a także posilić się chlebem ze smalcem. 11 listopada z okazji Święta Niepodległości na zwiedzających oczekiwały okolicznościowe kotyliony. Na scenie przygrywały zespoły  Tęgie Chłopy i Kołowrót, a wśród przybyłych gości dało się zauważyć między innymi  senatora Kazimierza Kleinę.