Patriotyzm jutra we Wrześciu

We Wrześciu trwa projekt „Historia wokół nas”, który jest realizowany przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk. Projekt otrzymał dofinansowanie w kwocie 12 tys. zł z Muzeum Historii Polski, w ramach konkursu „Patriotyzm Jutra”, a realizowany jest we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Stefana „Grota” Roweckiego już od czerwca 2018 roku.

W ramach zadania ponad trzydziestu uczniów bierze udział w warsztatach dziennikarskich i filmowych. Odbywają się także spotkania z pasjonatami historii lokalnej oraz członkami grup rekonstrukcyjnych. Podczas projektu uczestnicy przeprowadzą wywiady z najstarszymi mieszkańcami Karżcina, Lubuczewa, Wiklina i Wrześcia.

W poniedziałek odbyło się spotkanie z Szymonem Smentkiem, historykiem, doktorantem Instytutu Historii Akademii Pomorskiej, a jednocześnie prezesem Koła Historyków AP. Prelegent opowiedział o swojej pasji, jaką jest historia, przybliżył działanie grupy rekonstrukcyjnej, do której należy, a także wskazał, w jaki sposób zgłębiać historię zarówno w odniesieniu do działalności rekonstrukcyjnej, jak i w zakresie badawczym. Szereg cennych wskazówek pozwoli uczestnikom projektu na opracowanie treści 10 videoblogów o historii poszczególnych miejscowości, które powstaną w efekcie realizacji projektu.