XIII Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek – 6.01.2013

Blisko 100 uczestników wzięło udział w minioną niedzielę w XIII Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w tym roku po raz drugi w kościele parafialnym w Jezierzycach wypełnionym po brzegi publicznością. Organizatorami imprezy byli: Starostwo Powiatowe w Słupsku, Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie oraz Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk w Głobinie. Uczestnicy rywalizowali w kategoriach: Szkoły Podstawowe, Gimnazja i szkoły średnie oraz osoby dorosłe. Podzieleni zostali także po raz pierwszy w tym roku na solistów i zespoły. W składzie profesjonalnego jury zasiedli: Andrzej Machutta – wieloletni wykładowca Akademii Pomorskiej, Violetta Wójcik – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Słupsku oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego Zbigniew Babiarz – Zych – Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej. Po zakończeniu zmagań konkursowych, którym z uwagą przysłuchiwała się Skarbnik Gminy Słupsk Barbara Dykier oraz licznie przybyli radni i sołtysi ogłoszenie wyników poprzedził występ skrzypka Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku Tadeusza Picza oraz młodej wokalistki Adrianny Kuczun

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji przewodniczący jury stwierdził, że poziom tego konkursu nadal rośnie z roku na rok, a wielu wykonań nie powstydziłyby się nawet profesjonalni artyści. W trakcie obrad jury postanowiło o przyznaniu nagrody specjalnej dla instruktora. Otrzymała ją pani Zorza Sędzicka z Gminy Ustka

Obrady zakończyły się przyznaniem ostatecznie nastepujących miejsc w czterech kategoriach:
Soliści – Szkoła Podstawowa
Miejsce I exequo:
Oliwia Mądra – Gmina Słupsk – instruktor Emilia Semeniuk „ Znowu święta”
Roksana Białek – Gmina Ustka – instruktor Zorza Sędzicka – „W Betlejem, w Betlejem”
Miejsce II
Joanna Płatwa – Gmina Ustka – instruktor Zorza Sędzicka – „Kolędnicy Wedrownicy”. Otrzymała ona także nagrodę specjalną księdza Feliksa Samulaka

Trzeciego miejsca w tej kategorii nie przyznano.

Zespoły – Szkoły Podstawowe
Miejsce I
zespół „Świerszcze” z Jezierzyc – Gmina Słupsk – instruktor Beata Frąckowska – „Białe święta”
Miejsce II
zespół z Gałęzinowa – Gmina Słupsk – instruktor Łukasz Cysewski – „Złota Jerozolima”
Miejsce III
zespół „Bez Nazwy” – Gmina Ustka – instruktor Zorza Sędzicka – „Gwiazda na kiju”

Gimnazja i szkoły średnie – soliści
Miejsce I
Zuzanna Gadomska – Gmina Ustka – instruktor Zorza Sędzicka – „Okarynki, fujareczki”
Miejsce II
Iga Narloch – Gmina Kobylnica – instruktor Dariusz Narloch – „Kolęda dla nieobecnych”
Miejsce III
Kamil Kopiniak – Gmina Smołdzino – instruktor Paweł Przybyło – „Jedna z pierwszych gwiazd”

Dorośli – zespoły
Miejsce I
Zespół „Bierkowianki” – Gmina Słupsk – instruktor Krzysztof Plebanek – „Cicha kolęda nocy”
Miejsce II – exequo
Zespół „Świtezianki” – Gmina Słupsk – instruktor Jolanta Otwinowska – „Lulajże Jezuniu”
Zespół „Babiniec” – Gmina Ustka – instruktor Zorza Sędzicka – „Będzie kolęda”
Miejsce III
Chór parafialny z Wrześcia – Gmina Słupsk – instruktor Ireneusz Domaros – „Adeste fidelis”

Organizatorzy serdecznie dziękują Kołu Gospodyń Wiejskich z Jezierzyc z p. Elżbietą Małek na czele za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla zespołów oraz Dyrektorowi Zespołu Szkół w Jezierzycach Tadeuszowi Frąckowskiemu za udostępnienie na potrzeby wykonawców pomieszczeń szkolnych. Szczególne podziękowania kierujemy do księdza Feliksa Samulaka, dzięki którego życzliwości Przegląd mógł odbyć się ponownie w przepięknym wnętrzu jezierzyckiego kościoła.
Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek ma charakter cykliczny. Już teraz serdecznie zapraszamy na XIV jego edycję licząc na jeszcze większe zainteresowanie zarówno ze strony wykonawców jak i publiczności.

dsc_0583 dsc_0571 dsc_0776