VIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich- Jezierzyce 09.02.2013 r.

dsc_0704W dniu 9 lutego w hali widowiskowo-sportowej w Jezierzycach odbył się VIII Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Wzięło w nim udział siedem kół z terenu powiatu słupskiego – z Biesowic, Kusowa, Kobylnicy, Objazdy, Stowięcina, Damnicy i Łupawy. Uczestnicy musieli zaprezentować się w pięciu konkurencjach. Organizatorzy tym razem zdecydowali, że najlepszemu kołu zostanie przyznane Grand Prix i nagroda Starosty Słupskiego w wysokości 3 tys. zł, ponadto w każdej konkurencji zostanie wyłoniony zwycięzca, który odbierze nagrodę rzeczową. Główny laureat pojedzie na turniej wojewódzki.

Koła rywalizowały w wypieku chleba, prezentacji tablicy – wizytówki koła gospodyń – konkurencja polegała na graficznym przedstawieniu działalności koła, a następnie jeszcze jej atrakcyjnym omówieniu), prezentacji wymyślonego kapelusza, w śpiewie piosenek ludowych i dowolnych oraz w tańcu. Za najsmaczniejszy uznano chleb wiejski ziemniaczany, który przywiozło do Jezierzyc koło z Damnicy. Inne koła chwaliły się chlebem z płatkami owsianymi (Kobylnica), chlebem o nazwie „Fantazja dziadunia” (Biesowice), codziennym („Dolina Łupawy”), wiejskim (Objazda), „Babci Reni” (Stowięcino) i kusowskim (Kusowo).

W prezentacji tablicy- wizytówki koła – zwyciężyło KGW ze Stowięcina (gm. Główczyce), kapelusza – KGW w Kusowie ( gm. Słupsk), a najlepiej zaśpiewały dwie piosenki – panie z KGW „Dolina Łupawy” z gminy Potęgowo. W tańcu bawarskim najlepsza okazała się Kobylnica. Inne koła popisywały się w polce, kujawiaku, hiszpańskim i greckim.

Zmagającym się w Turnieju Kołom gorąco dopingowała licznie przybyła publiczność, wśród której zasiedli także przedstawiciele władz powiatowych i gminnych między innymi: Sławomir Ziemianowicz, Zdzisław Kołodziejski, Barbara Dykier. Imprezę uświetnił swoją obecnością także senator Kazimierz Kleina, wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke, który wręczył medale „Zasłużony dla rolnictwa” Danucie Rybie z Lubuczewa oraz Agnieszce Mróz ze Strzelinka w uznaniu ich działalności na polu agroturystyki.

Podczas imprezy można było się także zaopatrzyć w wypieki Koła Gospodyń Wiejskich z Jezierzyc , obejrzeć wystawę malarstwa i fotografii będącą pokłosiem międzynarodowego pleneru malarsko-fotograficznego „Rybaczenie” 2012 zorganizowanego przez Słupski Ośrodek Kultury, a także potańczyć w trakcie występu zespołu wokalnego Bierkowianki.

Turniej KGW jest imprezą cykliczną organizowaną przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku, Oddział w Strzelinie, Gminę Słupsk, Gminny Ośrodek Kultury w Głobinie oraz Starostwo Powiatowe w Słupsku.

Wiecej zdjęć w Galeria

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • Drukuj

Dodaj komentarz