Warsztaty Teatralne „Przedmiot Ożywiony” 8-12 kwietnia 2013r.

Betoniarka- czyli reżyser zmagający się ze strachami nocnymi”- to tytuł etiudy przygotowany przez uczestniczki Warsztatów Teatralnych, które odbyły się w dniach 8-12 kwietnia 2013 roku w GOK w Głobinie. Organizatorzy warsztatów : Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk w Głobinie, Starostwo Powiatowe w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie.

Zajęcia poprowadził brawurowo, charyzmatyczny artysta Adam Walny, który jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu ze specjalizacją snycerz oraz Akademii Teatralnej w Warszawie jako reżyser teatru lalek. Obecnie prowadzący prywatny „Teatr Walny”

Warsztaty Teatralne poprowadzone były w kierunku przedmiotu ożywionego, pracy z przedmiotem, papierem, budowanie dramaturgii i emocji.

Program warsztatów:

1. budowa i animacja przedmiotów scenicznych (praca nad scenariuszem i wizją spektaklu)

2. plastyka ruchu przedmiotów teatralnych

– fraza

– akcent

– charakter ruchu

1. praca dłoni z materiałem

– poszukiwanie rozwiązań scenicznych i animacyjnych

1. poznanie przedmiotów na scenie

-lalka, cień, maska

1. praca z tekstem i rekwizytami (budowanie fabuł, myśl przewodnia scenki)

2. przygotowanie i prezentacja etiudy z przedmiotem ożywionym

3. papier jako przedmiot lub podmiot w animacji

Uczestniczki warsztatów miały okazję skonfrontować się ze swoimi lękami tremą i otworzyć się na ukrywane emocje i uruchomić wyobraźnię.

Każda z poznanych technik w czasie warsztatów została wykorzystana w przygotowanej etiudzie na zakończenie zajęć. Widzowie mieli więc okazję, by zobaczyć ogromną ekspresję twórczą, która pozostaje w bezpośrednim związku z wyobraźnią, a to w konsekwencji rodzi aktywność i postawę twórczą. Oprócz w/w programu p. Adam Walny wprowadził wprawki dramaturgiczne (ważny element dramy). W tej grupie ćwiczeń zrealizowano:

• ćwiczenia ruchowe ( chodzenie po grząskim gruncie czy chodzenie jak zwierzęta),

• ćwiczenia mimiczne np. przedstawianie różnych cech zwierząt.

Uczestniczki warsztatów zdobyły bardzo cenne doświadczenie, które będą wykorzystywały w swoim miejscu pracy (świetlice wiejskie). Najważniejszą umiejętnością, którą posiadły uczestniczki to:

• wrażliwość na rzecz (przedmioty) czyli problemy i przeżycia,

• szybkie przystosowanie się do nowych sytuacji czyli mobilności,

• oryginalności czyli zdolność widzenia rozwiązań niekonwencjonalnych.

Komisarz warsztatów

Hajka Święch