Z wizytą na „Podwieczorku u Gierymskich”

DSC_0029  W dniu 20 maja na zaproszenie Klubu Seniora z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 8 w Słupsku odbyło się spotkanie z panią Grażyną Kędryną pracownikiem Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Słupsk w ramach „Podwieczorku u Gierymskich”. Tematem spotkania były wyroby rękodzielnicze- biżuteria, zioła i ich zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej i kosmetyce, o których opowiadała pani Kędryna.

Wyroby rękodzieła, a zwłaszcza wyroby sztucznej biżuterii, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu – niewielkim nakładem zrobić można coś dla siebie lub dla kogoś w prezencie. Dostępność materiałów jest teraz ogromna, a wyobraźnia tworzy w naszych głowach coraz to nowe pomysły. W miarę tworzenia dochodzimy do wniosku ,że do każdej bluzki, czy sukienki jesteśmy w stanie wykonać własne dodatki. Przy użyciu np. lnianego sznurka i odpowiednio dobranych kamieni możemy stworzyć niepowtarzalną biżuterię eco. To sprawia, że jesteśmy w dużym stopniu niezależne i coraz częściej przedkładamy wyroby własne nad tzw. chińszczyznę. Odnosi się to również do tego co jemy, i jakich kosmetyków używamy . Coraz więcej ludzi skłania się w stronę natury, bo jest to bogactwo największe. Zioła zebrane i przygotowane w odpowiedni sposób są bardzo skuteczne na wiele dolegliwości. Zapomniane już przepisy naszych bebek i prababek powracają do łask, a olejki na bazie mniszka lekarskiego, skrzypu czy nagietka były dopełnieniem prelekcji. Rozmawiano także o mydełku wykonane w zaciszu domu, które można wzbogacić zapachem rumianku czy lawendy.

W dobie antybiotyków i suplementów diety często sięgamy po szeroko dostępną gamę farmaceutyków zamiast po herbatkę ziołową na zimowe wieczory lub olejek z nagietka do pielęgnacji skóry. Była to świetna okazja do spędzenia wolnego czasu.

DSC_0042 DSC_0051 DSC_0056