WIGILIA …., ŚWIĄTECZNIE….
ANDRZEJKI Z WRÓŻBAMI.
U NAS SIĘ DZIEJE…..
HALLOWEEN…
DZIEŃ CHŁOPAKA.
W świetlicy w Wieszynie z okazji Dnia Chłopca nasi mali i duzi mężczyźni zostali obdarowani słodyczami i kwiatami. My płeć piękna zadbałyśmy, aby w tym szczególnym dla nich dniu, mogli czuć się wyjątkowo. Dziewczynki miłą i słodką niespodziankę sprawiły Panom Dzielnicowym, którzy byli zaproszeni jako przyjaciele Świetlicy.
GEOCACHING…..
PÓŁKOLONIE LETNIE 2015.
Tegoroczne półkolonie odbywały się w dniach od 01.08.15r. do12.08.15r. Uczestniczyło w nich dwadzieścioro dzieci. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od zawodów geocaching. Uczestnicy półkolonii podzielili się na trzy zespoły , których zadaniem było odnalezienie po sześć skrzynek ze „skarbami” uprzednio ukrytych w okolicach Wieszyna . Każda z drużyn miała do dyspozycji profesjonalny GPS na którym były zaznaczone pozycje skrzynek. Zespoły wyruszały w trasę w piętnastominutowych odstępach. Po powrocie z trasy na zawodników czekało ognisko i poczęstunek. Na koniec imprezy wręczono każdej drużynie pamiątkowy puchar,a każdy uczestnik dostał coś słodkiego. Jedna z drużyn którą dowodził Julek ( lat 13 ) dostała dodatkową nagrodę w kategorii „fair play” ,którą była butelka napoju pikolo.
W drugim dniu odwiedzili nas funkcjonariusze policji mł. asp. Krzysztof Szymczak i st. asp. Jacek Jaśkiewicz, którzy opowiedzieli o swojej pracy, a także przekazali wiele ważnych wskazówek na temat zasad bezpieczeństwa w czasie wakacji oraz przemocy wśród dzieci i młodzieży. Ta prelekcja uświadomiła dzieciom, jakie zagrożenia mogą je spotkać w czasie spędzania czasu wolnego, jednocześnie nauczyła w jaki sposób uniknąć zagrożeń związanych z wyjazdami na różnego rodzaju kolonie itp. Tego samego dnia w ramach projektu półkolonii letnich w Wieszynie odbyły się zawody strzeleckie dla najmłodszych . Było przy tym wiele śmiechu jak również niespodzianek. Niektóre wyniki naprawdę zaskakiwały . Najlepszymi strzelcami okazali się : Tomek ( 45 pkt) , Dominika ( 40 pkt) oraz Maciek ( 37 pkt) . Trzeba tutaj dodać ,że Dominika strzelała po raz pierwszy w życiu. Zwycięzcy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami.
Piątek był dniem najbardziej oczekiwanym przez wszystkie dzieci, bowiem odbyło się na świetlicy „nocowanie przy ekranie”. Zanim jednak wszyscy grzecznie położyli się spać smażyliśmy kiełbaski w ognisku, następnie obejrzeliśmy kinowe przeboje pt „Minionki 3” oraz „Dom”. Nie obyło się bez smarowania pastą, i innych psikusów. Rano dzieci mogły zjeść pyszne śniadanie ze szwedzkiego stołu przygotowanego głównie przez Dominikę, Paulinę i Kubę.
Ostatniego dnia półkolonii udaliśmy się do Parku Wodnego w Redzikowie, aby grac w kręgle, była świetna zabawa nawet dla najmłodszych. Po powrocie do Świetlicy dzieci przygotował plakaty dotyczące Profilaktyki Uzależnień. Ku mojemu zaskoczeniu miały wiele do powiedzenia na ten temat, są bardzo świadome zagrożeń płynących z używania nikotyny, alkoholu i narkotyków. Podczas „burzy mózgów” okazało się, że można uzależnić się również od komputera. Tego samego dnia gościliśmy w Świetlicy Pana Łukasza Kołodziejskiego, jednego ze słupskich strażaków, który zdobył z kolegami najwyższy szczyt Europy (4 810 m n.p.m.) Mont Blanc. Mieliśmy okazję poznać tajniki wypraw górski, obejrzeć niesamowite zdjęcia i filmy nagrane ze szczytów gór. Poza tym dzieci mogły zapoznać się ze sprzętem do wspinaczki górskiej.
Półkolonie letnie można zaliczyć do niezwykle udanych. Na twarzach dzieci gościł uśmiech i zadowolenie, a to stanowi największą satysfakcję. Tegoroczne półkolonie udowodniły, że wszyscy stanowimy grupę, a każdy z nas jest ważny i wyjątkowy…
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
ŚWIETLICA W WIESZYNIE;
DZIEŃ MATKI.
Jest jedno takie serce spośród serc wielu tysięcy i bije wciąż nieprzerwanie i kocha najgoręcej .To serce naszej Mamy najlepsze w całym świecie i nigdy takiego serca nie odnajdziecie . Mijają lata w rozpędzie twarde skały czas kruszy Miłość matki do dzieci żaden czas nigdy nie ruszy .
Z okazji Dnia Matki dzieci wykonały z masy solnej oraz kamyczków, koralików, muszelek, cekinów symboliczne serca dla swoich Mam.
WARSZTATY MYDLANE.
Czym są warsztaty mydlane? Są to zajęcia, podczas których dzieci mają okazję stworzyć pod okiem osób prowadzących, własne, pięknie pachnące mydełko! Wybieramy formy, kształty, ozdoby, kolory, zapachy. Pięknie zapakowane są idealnym pomysłem na prezent.
II MISTRZOSTWA GMINY W STRZELECTWIE.
W sobotę 13 czerwca 2015r na strzelnicy sportowej klubu „Gryf Słupski” odbyły się III Mistrzostwa Gminy Słupsk w Strzelaniu. Wystartowało kilkanaście drużyn z całej gminy i w tym reprezentacja naszej miejscowości w składzie : Grzegorz Cuch , Kamil Cuch i Łukasz Krzyżanowski. Nasi okazali się najlepsi w strzelaniu z karabinka KBKS . Startowaliśmy już dwa razy w tych zawodach i za każdym razem kończymy na podium. GRATULACJE !!!
DZIEŃ DZIECKA.
Dzień Dziecka to był naprawdę niezwykły dzień dla dzieci ze świetlicy w Wieszynie. Wzięły bowiem udział w wielu zabawach zorganizowanych przez Radę Sołecką Wieszyna. Dzieci ścigały się i rywalizowały ze sobą w kilkunastu konkurencjach, nad którymi czuwała sołtys Pani Dorota Sztuka-Cuch oraz rada sołecka w składzie Pani Elżbieta Polenceusz , Pani Marianna Kołodziejska, Pani Agata Szakowska, Pan Bogdan Polenceusz, Pan Dariusz Gos oraz Pani Grażyna Godzieba. Bardzo dziękujemy Panu Łukaszowi Kołodziejskiemu za zaangażowanie w organizację konkursów.
Ponieważ był to szczególny dzień dla naszych dzieci, to nie było w nim przegranych…Pogoda dopisała dlatego największą atrakcją okazały się pokazy strażaków z OSP Kusowo jak również zabawy w płaszczu wodnym ustawionym na placu. Tradycyjnie na koniec zabawy prezenty i słodycze wręczał dzieciom Pan Roman. Naszym darczyńcom z całego serca dziękujemy za ten ogrom radości na twarzach naszych dzieci.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
Warsztaty z zielarstwa.
W dniu 24 kwietnia w naszej Świetlicy odbyło się spotkanie z Panią Grażyną Kędryną pracownikiem Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Słupsk. Tematem spotkania były wyroby rękodzielnicze- biżuteria, zioła i ich zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej i kosmetyce, o których opowiadała Pani Kędryna.
PINGWINY Z MADAGASKARU ATAKUJĄ.
XII lat akcji „Posprzątajmy Swój Dom”
W naszej miejscowości akcja sprzątania przeprowadzona zostanła w dniu 18 kwietnia. Komisja konkursowa oceniała zaangażowanie mieszkańców, sposób organizacji oraz uzyskany efekt ekologiczny. Akcje sprzątania połączona była z estetyzacją miejscowości. Celem porządkowania najbliższego otoczenia w miejscu zamieszkania jest budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska â poczynając od posprzątania śmieci, poprzez stosowanie selektywnej zbiorki odpadów.
DZIEŃ KOBIET.
Dnia 06.03.2015r. wspólnie z sołectwem Redzikowo uroczyście obchodziliśmy Święto Kobiet. Były konkursy, zabaw, tańce i poczęstunek. Odbył się również konkurs na najlepszą potrawę. Dziękujemy sponsorom za pomoc finansową.
Wiosna! cieplejszy wieje wiatr
Wiosna! znów nam ubyło lat
Wiosna, wiosna w koło,
rozkwitły bzy!
Śpiewa skowronek nad nami
Drzewa strzeliły pąkami
Wszystko kwitnie w koło,
i ja, i Ty.
Wybory sołeckie.
19.03.2015r w Świetlicy w Wieszynie odbyły się wybory Sołtysa oraz Rady Sołeckiej.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
W naszej świetlicy dnia 23 stycznia 2015 obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. W nasze progi przybyło wielu gości ponieważ tym razem połączyliśmy siły z sołectwem Redzikowo. Spotkanie rozpoczęło się od występów niemal wszystkich dzieci ze świetlicy oraz młodzieży z Redzikowa w licznych wierszykach i życzeniach. Dziadkowie przybyli na spotkanie dzięki zaproszeniom przygotowanym wcześniej przez wnuków. Natomiast w dniu ich święta wręczały im również wcześniej przygotowane serduszka z wikliny papierowej. Po poczęstunku przygotowanym przez gospodynie z Redzikowa nadszedł czas na liczne konkursy, które integrowały dziadków z wnukami, a dziadkowie bawili się naprawdę baaaardzoooo chętnie. Nikogo nie trzeba było namawiać do brania udziału w konkursach takich jak: dla babć- wbijanie gwoździa w drewno, golenie dziadka, wiązanie krawatu wnukowi oraz przygotowanych dla dziadków: od dzielenie grochu od fasoli, robienie warkocza wnuczce i wielu innych. Dziadkowie otrzymywali szarfy SUBER BABCI i SUPER DZIADKA, a nagrodami głównymi były wejściówki na basen, saunę i siłownię w Parku Wodnym Redzikowo. Podczas imprezy został rozstrzygnięty konkurs na portret Babci i Dziadka, który wygrał Jakub Kołtonowski z Redzikowa. W konkursie na Wiersz dla Babci i Dziadka własnego autorstwa wyróżnieni zostali Zuzanna Wroniszewska z Redzikowa oraz Tomasz Krzyżanowski z Wieszyna.
Dziękujemy naszym sponsorom Prezesowi Parku Wodnego w Redzikowie Panu Romanowi Wójcik, Dyrektorowi Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk Panu Zbigniewowi Podolak, Sołtysowi Redzikowa Pani Beacie Juryś oraz Sołtysowi Wieszyna Panu Andrzejowi Ślefarskiemu.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
Zapraszamy do obejrzenia filmu: https://www.youtube.com/watch?v=xG-gRMkvmb8.
ZIMOWISKA 2015.
Nasze półkolonie rozpoczęliśmy od omówienia spraw organizacyjnych i zapoznania z planem i regulaminem półkolonii, utworzyliśmy Kodeks Półkolonii i ogłosiliśmy konkursy, które trwały przez całe półkolonie. Następnie wzięliśmy udział w zajęciach profilaktycznych pt.: „Jestem asertywny umiem odmówić„ rozmawialiśmy na temat: „Potrafimy bawić się bez alkoholu”, czyli zrobiliśmy przegląd uzależnień. Dzieci jak zawsze chętnie wzięły udział w dyskusjach, wymieniając swoje obserwacje z życia i biorąc udział w zabawach związanych z profilaktyką. Wykonały też plakaty porządkujące różnego rodzaju uzależnienia, zaprojektowały ulotki o tematyce „Profilaktyka uzależnień”. Wykonywanie kartek walentynkowych, serc z masy solnej oraz warsztaty z wikliny papierowej (wykonanie serc) sprawiły dzieciom dużo radości .w czasie półkolonii odbyła się wycieczka do Technikum Leśnego w Warcinie, gdzie mogliśmy poznać tradycję szkoły i nabyć wiedzę związana z leśnictwem. Zawitała do świetlicy nasza Pani dzielnicowa asp. Edyta Żuk z Komisariatu Policji w Słupsku. Wspólnie zrealizowaliśmy zajęcia z profilaktyki „ Bezpieczne ferie” oraz „ Stop przemocy” . Gościliśmy w świetlicy OTOZ Animals Schronisko ze Słupska. Po rozmowie np. opieki nad zwierzętami dzieci mogły bawić się z bokserkami i to chyba była najlepsza socjalizacja z dużymi psiakami.Głaskanie i przytulanie Manti i Sangi wywołało ogromną euforię i uśmiechy na twarzach dzieci. Dzieci miały okazje podczas ferii zapoznać się ze sztuką dekoracji potraw zwaną CARVING. Dyskoteka była świetną zabawą dla dzieci jak i dla rodziców. W ostatnią sobotę ferii zawitaliśmy do „Tęczy”! Było zielono, ekologicznie i zwierzaczkowo! Na deskach Teatru Lalki Tęcza obejrzeliśmy spektakl „Pieśń lasu”.Był to o tyle wyjątkowy dzień , iż przez całe ferie uczestniczyliśmy w zbiórce karmy dla piesków i kotków,czyli podopiecznych Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce oddział Słupsk. W czasie zimowisk na świetlicy codziennie przygotowywaliśmy posiłki były to min. pizza, gofry, racuchy, placki ziemniaczane, naleśniki, babeczki, kanapki, tortille, frytki.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
HALLOWEEN
Nasze przygotowania do halloween były bardzo urozmaicone. Rozpoczęliśmy je charakteryzacją- upiorne stroje, malowanie twarzy.Kolejnym etapem naszych przygotowań były halloweenowe dekoracje i, przygotowanie psikusów. Kulminacją była oczywiście wyprawa na wieś w dniu Halloween i pukanie od drzwi do drzwi po cukierka lub spłatanie psikusa. Nasze przygotowania zakończyliśmy na poczęstunku i podziale zebranych słodyczy.
Konkurs rozstrzygnięty!!!
W związku z przypadającym w dniu 4 października 2014 r. Międzynarodowym Dniem Zwierząt Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier ogłosiła konkurs plastyczny dla klas I-III Szkół Podstawowych z terenu Gminy Słupsk ,którego temat to ,,Pomagamy zwierzętom”. Dzieci na świetlicy wykonały wiele prac z których wyłonione zostały drogą konkursu wewnętrznego najpiękniejsze, następnie przekazane do Gminy Słupsk. Komisja konkursowa w składzie Wójt Gminy Słupsk- Barbara Dykier, Zastępca Wójta- Bernard Rybak oraz Sekretarz Gminy- Adam Sędziński wybrała 3 prace które zostaną nagrodzone gadżetami gminnymi.
I miejsce zajęła nasza Zuzanna Wroniszewska, lat 8, klasa II, ZS Redzikowo
KU PAMIĘCI…..
1 i 2 listopada odwiedzamy groby naszych bliskich. Te dni przywołują wspomnienia, pobudzają do refleksji, przypominają także o sprzątnięciu grobów najbliższych nam osób. Pamiętajmy również o mogiłach i miejscach, które opiekunów nie mają.Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zadusznych, to okres nostalgii i wspomnień o tych, Którzy Odeszli do Niebios, niezależnie od Ich wiary, czy niewiary.Pamięć o przeszłości i Ludziach z nią związanych, to nasz dzień dzisiejszy i nasza przyszłość.My pamiętamy więc, idziemy na cmentarze by posprzątać groby zapomniane, opuszczone, ale również pomnik, Człowieka o którym pamiętamy. W trosce o zapomniane i zaniedbane groby wspólnie z dziećmi wykonaliśmy stroiki i wianki na groby, pamiętamy nawet o zapomnianych.
GEOCACHING WIESZYNA W KREPIE SŁUPSKIEJ—
Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk pozyskał dofinansowanie na projekt „Geocaching – mój sposób na nudę , promocja aktywnego i zdrowego spędzania wolnego czasu na terenie gminy Słupsk”. Jeżeli ktoś lubi grę w podchody, polubi również geocaching.
W ramach projektu, zostały przeprowadzone warsztaty w 15 świetlicach wiejskich na terenie gminy Słupsk. Wzięło w nich udział ponad 150 osób, które zostały przeszkolone w zakresie odnajdowania i zakładania skrzynek oraz obsługi urządzenia GPS.
Finał warsztatów został zorganizowany w Krępie Słupskiej. Impreza uzyskała rangę Gminnych Mistrzostw Geocachingu. Świetlice rywalizowały między sobą, poszukując skrzynek przygotowanych specjalnie na to wydarzenie. Organizatorzy ukryli 30 tzw. keszów, na znalezienie, których każda drużyna miała 45 min. Skrzynki punktowane były za 1, 3 i 5 pkt., zależnie od tego, jak daleko znajdowały się od miejsca startu. Oprócz tempa przemieszczania się między skrytkami ważne było także prawidłowe odgadywanie podanych wskazówek. Tylko one określają dokładne położenie skrzynki.
Mimo deszczowej aury wszyscy przybyli na metę czuli satysfakcję ze znalezienia choćby kilku skrzynek. Humory dopisywały nawet najbardziej przemoczonym zawodnikom. Tak to nasza drużyna miała przeprawę przez rzekę mokrą, rwącą i zimną.
Dla wszystkich przygotowano ciepły posiłek. Każda drużyna otrzymała dyplom za udział w mistrzostwach. Dla 3 najlepszych drużyn były również puchary. Licząc od najniższego miejsca podium, najlepiej z zadaniem poradziły sobie drużyny z Kukowa, Wieszyna i Swołowa.
„TEATRALNA POMOC”
Dzieci oraz mieszkańcy Wieszyna wzięli udziału w akcji, która ma bardzo ważny cel, mianowicie uwrażliwić społeczeństwo, a głównie dzieci , na potrzeby innych. Pokazać, że należy pomagać, bo przynosi to wiele radości. Warto otwierać serca dzieciom na pomoc innym już od najmłodszych lat! Im będzie nas więcej, tym nasza pomoc będzie większa!!! W Świetlicy Wiejskiej w Wieszynie trwała zbiórka „WYPRWAWKI SZKOLNEJ”. Zebrano zeszyty, bloki rysunkowe, wycinanki, długopisy, ołówki, kredki, farbki, mazaki, piórniki, temperówki, gumki i tym podobne rzeczy, których obecność jest niezbędna w plecaku każdego ucznia.Po dostarczeniu zebranej Wyprawki do siedziby teatru w Słupsku, ul. Waryńskiego 2 otrzymaliśmy BEZPŁATNE WEJSCIÓWKI na spektakl „ KRÓLEWNA ŚNIEŻKA”. I tak dnia 6 września w PTL „Tęcza” od godz. 11.00 miło spędziliśmy czas.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM.
FESTYN SOŁECKI.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
DZIEŃ DZIECKA W WIESZYNIE
Wiele atrakcji dla dzieci, a w tym pokazy, zawody sportowe, konkurs wiedzy ogólnej, pokaz mody gazetowej, przeciąganie liny i inne. To wszystko przygotowano dla dzieci w dzień ich święta na placu zabaw w Wieszynie. Organizatorami imprezy była Rada Sołecka oraz Pan Roman Wróblewski. Dla wszystkich uczestników zabawy przygotowany był poczęstunek kiełbaski z grila, słodycze, lody, ciepłe i zimne napoje. Na koniec fantastycznej zabawy ponad 50 dzieci zostało obdarowanych prezentami.
SPRZĄTANIE ŚWIATA.
Tradycyjnie w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi, 05.04.2014r zorganizowaliśmy „Wiosenne Sprzątanie Ziemi”, w których wzięli udział przede wszystkim dzieci i młodzież ale również i dorośli. Porządkowanie wsi Wieszyno od wielu lat jest wpisane do Kalendarza Imprez naszej miejscowości. Rozdano rękawiczki, worki i…… do dzieła! Uprzątnęliśmy główne dukty leśne, place zabaw oraz zakamarki Wieszyna . Na zakończenie ciężkiej pracy posililiśmy się kiełbaskami z ogniska.
WIELKANOC W ŚWIETLICY.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY.
Marzanna to nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono w czasie wiosennego Jarego Święta, aby przywołać wiosnę. Zwyczaj ten, zakorzeniony w pogańskich obrzędach ofiarnych, miał zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Wierzono, że zabicie postaci przedstawiającej boginię śmierci spowoduje jednocześnie usunięcie efektów przez nią wywołanych (zimy) i nadejście wiosny. Kukłę wykonywano ze słomy, owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z marzanną i zielonymi gałązkami jałowca w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi. Po drodze podtapiano marzannę w każdej wodzie, jaka się nadarzyła. Wieczorem kukłę przejmowała młodzież. W świetle zapalonych gałązek jałowca wyprowadzano marzannę ze wsi, podpalano i wrzucano do wody. Z topieniem Marzanny, również obecnie, związane są różne przesądy: nie wolno dotknąć pływającej w wodzie kukły, bo grozi to uschnięciem ręki, obejrzenie się za siebie w drodze powrotnej może spowodować chorobę, a potknięcie i upadek â śmierć w ciągu najbliższego roku. tak też przywitano pierwszy dzień wiosny w Wieszynie.
DZIEŃ KOBIET.
Dzień kobiet, to poważny stres dla panów, bowiem chcą oni zapewnić kobiety, które cenią i kochają o swoim szacunku i miłości, a jednocześnie widzą w tym święcie dużo sztuczności â m.in.: w dawaniu kwiatków wszystkim paniom â nawet takim, których zupełnie się nie zna czy nie lubi. Można domniemywać, że większość panów nie lubi dnia 8 marca, szczególnie tego obchodzonego w pracy, gdyż często jest związany z tym stres, zamieszanie… Chociaż istnieją takie, w których odbywają się naprawdę sympatyczne imprezy, zarówno z punktu widzenia kobiet jak i mężczyzn. taką wspaniałą zabawę zapewniono wszystkim Paniom z Sołectwa Wieszyno na Świeticy Wiejskiej w dniu 08.03.2014r.
ZIMOWISKA 2014.
W dniach od 20 do 31 stycznia 2014r w naszej świetlicy dzięki funduszom pozyskanym z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowaliśmy ciekawe zajęcia, wycieczki, wizyty ważnych osób czyli ZIMOWISKO.
W pierwszym tygodniu ferii zaprosiliśmy Funkcjonariusza Policji- dzielnicowego Pana Patryka Pieprzyk aby porozmawiać z nim min. o „Bezpiecznych feriach”. Jednak największą atrakcją dla dzieci była możliwość zastosowania sprzętu jaki ma na wyposażeniu policjant. Rozmawialiśmy na temat uzależnień, jak z nimi walczyć i jak im zapobiegać. Uczestnicy ferii mieli okazję grać w kręgle, obejrzeć teatrzyk kukiełkowy â bajkę ‚Mój starszy brat”. Dzieci przeszły szkolenie pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzone przez członków Stowarzyszenia MALTA Służbę Medyczną. W szkoleniu znalazły się również działania praktyczne: ćwiczono czynności ratujące życie do momentu przyjazdu karetki. Nabyta wiedza może się okazać w przyszłości bezcenna. W trakcie zimowisk dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach kulinarnych- wspólnie przygotowywały posiłki. Odbywały się zajęcia plastyczne, rytmiczne i ruchowe. Zajęcia upłynęły bezpiecznie i ciekawie.
II marsz Seniorów Gminy Słupsk pod hasłem „Policz się z cukrzycą”.
Mimo nie sprzyjającej aury, pogoda ducha zdecydowanie dopisała na drugim marszu pod hasłem „Policz się z cukrzycą” organizowanym w ramach XXII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Marsz został zorganizowany z inicjatywy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupsku, a wzięli w nim udział seniorzy, którzy nie od wczoraj aktywnie spędzają czas uprawiają nordic walking.
Blisko 100 osobowa grupa w asyście Ochotniczej Straży Pożarnej z Kusowa ruszyła w niedzielę spod Parku Wodnego w Redzikowie. Celem była sąsiednia wieś- Wieszyno i jej zaskakujące atrakcje.
Nikt z uczestników nie spodziewał się, że wieś licząca 254 mieszkańców kryje na swoim terenie takie tajemnice i piękne architektoniczne perełki. Gospodarze pałacu, pochodzącego z XIX wieku, przywitali nas bardzo serdecznie, opowiadając o bogactwie kryjącym się w murach pałacu, a także płodnych ziemiach Wieszyna.Szczególnie pouczająca była lekcja historii, którą przeprowadziła Pani Katarzyna Kołodziejska, na co dzień pracownik Muzeum Pomorza Środkowego. Pani Katarzyna streściła historię Kościoła Św. Urszuli Ledóchowskiej, którego proboszczem od 1989 do 2005 roku był ŚP. Ksiądz Włodzimierz Jankowski.
W murach świetlicy wiejskiej z inicjatywy P. Marianny Kołodziejskiej została przygotowana dla naszych seniorów prawdziwa uczta. Seniorów rozgrzała grochówka a na deser mieli okazję skosztować pysznych wypieków naszych gospodyń.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
Kochani, dziś okazja rzadka.
Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.
Jak wiecie jest ich razem czworo,
co można sprawdzić, gdy się zbiorą.
Wciąż mówią wtedy o tych latach,
gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.
A nasza mama bez swych lalek
do łóżka iść nie chciała wcale.
A teraz, jak ten czas wciąż leci!
Cieszą się dzieci swoich dzieci.
I myślą widząc ich gromadkę,
że miło babcią być i dziadkiem.
Więc dziś spróbujcie zapamiętać.
Czym są dla dziadków ich wnuczęta?
I pięknej szansy nie przegapcie:
kochajcie dziadków swych i babcie.
Choinka.
Dnia 07 grudnia 2013r zorganizowano zabawę choinkową. Na uroczystości wraz z dziećmi przybyli rodzice. Dzieci otrzymały paczki, a przed tym występowały, brały udział w konkursach i quizach. Zabawie choinkowej towarzyszył Św.Mikołaj.
HALLOWEN
Bardzo groźne z nas upiory,
Jeśli nie chcesz się nas bać,
musisz nam cukierka dać.
Diabły, strzygi, inne zmory,
Dzisiaj ze swych grobów wstają
i do Twoich drzwi pukają,
Jeśli nie chcesz ich się bać,
Musisz im cukierka dać.
PRZYGOTOWANIA DO DOŻYNEK 2013.
Ekipa w tworzeniu dzieła wieńca niekonwencjonalnego na Dożynki Gminne 2013, który zdobył I m-sc w konkursie wieńców niekonwencjonalnych.
Dzięki zgranej ekipie wszystko jest możliwe. Połączone siły dają ogromną moc. było dużo pracy ale WARTO; chwile spędzone na wspólnym konstruowaniu kombajnu- BEZCENNE.
DZIEŃ DZIECKA.
DZIEŃ MAMY.
Za to, że zawsze jesteś przy mym boku
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku
Za to, że dni moje tęcza malujesz
dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.
Sprzątanie Świata.
29 kwietnia w miejscowości Wieszyno uczestniczyliśmy w konkursie Posprzątaj swój dom . Dzieci wspólnie z opiekunem świetlicy-Panią Kamilą wykonały transparenty, wymyśliły hasła zachęcające do wspólnej akcji na rzecz poprawy estetyzacji naszej okolicy . Wszyscy spotkaliśmy się w sobotę o godz. 12,00 i z uśmiechem na ustach wyruszyliśmy posprzątać naszą miejscowość . Nie ukrywam iż najbardziej liczyliśmy na naszych milusińskich i na szczęście pomimo nie najlepszej pogody dzieci nas nie zawiodły . Po sprzątaniu zorganizowaliśmy wspólne ognisko z kiełbaskami .
Wiosna 2013r.
Gdy dni stają się coraz dłuższe, a odczuwalna temperatura powietrza wzrasta, rośliny budzą się, wypuszczają liście bądź zakwitają. Pierwszy dzień wiosny, obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, który najczęściej przypada w dniu 21 marca lub dnia poprzedniego lub następnego, w zależności gdzie jest obserwowana. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca. Kolejny początek wiosny w dniu 21 marca nastąpi dopiero w roku 2102.
A w naszej świetlicy tak przygotowywaliśmy się do powitania WIOSNY.
Wielkanoc kojarzy się nam z kolorowymi pisankami, mnóstwem pysznego jedzenia, śmigusem dyngusem i wieloma innymi przyjemnymi rzeczami.
Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Są to święta upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedzający ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany jest Wielkim Tygodniem. Wielkanoc jest świętem ruchomym. Może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
NIEDZIELA PALMOWA W SWOŁOWIE
Kilkaset osób przyjechało w niedzielę do Swołowa, aby uczestniczyć Palmowej Niedzieli, którą zorganizowało Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Można się było nauczyć zdobienia pisanek, pośpiewać, kupić drobne prezenty, a nawet zaopatrzyć w regionalne specjały na wielkanocny stół.
Z kolei Janina Garbowska ze Słupska uczyła zainteresowanych robić palmy wielkanocne oraz sztuczne kwiaty na wielkanocny stół. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert pieśni wielkopostnych i jarmark rękodzieła, na którym można było kupić zarówno biżuterię, ozdoby ceramiczne, sztuczne kwiaty, jak i rozmaite wyplatanki.
Natomiast smakosze próbowali parowanych ziemniaków, świeżo pieczonego żytnio-pszennego chleba, upieczonego w muzealnym piecu chlebowym albo kupowali wędliny na wielkanocny stół, przygotowane przez pracowników gospody „Pod wesołym Pomorzaninem”. W samej gospodzie gości przyciągał zapach białej kiełbasy, żuru i potraw postnych.
Przeprowadzono także okolicznościowy konkurs. Jego uczestnicy przywieźli 200 pisanek, z których 130, wykonanych przez 30 autorów zgodnie z tradycyjnymi zasadami, poddano ocenie.
Dzień Kobiet w Wieszynie
9 marca w świetlicy w Wieszynie zorganizowano Dzień Kobiet . Wśród zaproszonych gości obecność swoją potwierdziła Pani Barbara Dykier, pełniąca funkcję Wójta w naszej Gminie . Panowie przygotowali występy artystyczne które rozbawiły zgromadzone panie . Ponadto grupa młodzieży z Wieszyna pod okiem opiekuna Radosława Kiełpińskiego przygotowała na tą okazję dwa utwory muzyczne . Po części oficjalnej wszystkie kobiety zostały obdarowane kwiatkiem, na stołach czekały wcześniej przygotowane słodkości i owoce . Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze.
ZIMOWISKO 2013
W dniach od 11 do 22 lutego 2012r w naszej świetlicy dzięki funduszom pozyskanym z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowaliśmy ciekawe zajęcia, wycieczki, wizyty ważnych osób czyli ZIMOWISKO.
W pierwszym tygodniu ferii zaprosiliśmy Funkcjonariusza Policji aby porozmawiać z nim min. o „Bezpiecznych feriach”. Rozmawialiśmy na temat uzależnień, jak z nimi walczyć i jak im zapobiegać. Zapoznaliśmy się z techniką zdobienia- dequpage, każdy z nas wykonał piękny niepowtarzalny wazon.
Drugi tydzień ferii spędzaliśmy zarówno w świetlicy jak i na interesujących wycieczkach m.in. byliśmy w Muzeum Pomorza Środkowego w Swołowie, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć spektakl cieni oraz zwiedzić muzeum.
Nie mogło nas zabraknąć również z zaprzyjaźnionym Muzeum Pomorza Środkowego, w którym mieliśmy okazję wcielić się w architektów i budowniczych miasta Słupska i stworzyliśmy makietę starego miasta poznając historię zabytków. Poza programem mogliśmy również obejrzeć największą wystawę dzieł Witkacego.
Pewnego bardzo mroźnego dnia zawitaliśmy z wizytą w Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku poznaliśmy wówczas tajniki pracy strażaków.
Chociaż daleko to i tak nas nic nie powstrzymało przed pójściem do kina młodsze dzieci obejrzały bajkę-„Zambezia”,a młodzież „Szklaną pułapkę 5”.
Do zobaczenia za rok…
CHOINKA 2012
8 grudnia 2012r. w Świetlicy Wiejskiej w Wieszynie zawitał długo wyczekiwany Gość. Zanim jednak dzieci otrzymały zasłużone prezenty od Świętego Mikołaja bawiły się w rytmach współczesnej i dziecięcej muzyki, która mogła dla nas grać dzięki naszemu DJ-owi, Panu Andrzejowi. Śpiewaliśmy kolędy, były konkursy z nagrodami i słodki poczęstunek. A teraz pozostało nam czekać cały rok na kolejną zabawę choinkową.