DOŻYNKOWO.
Festyn rodzinny w dniu 15 sierpnia.
Letnim Turnieju Geocaching „biegaj i licz” w dniu 22.08.2015 w Krępie Słupskiej.
PÓŁKOLONIE LETNIE 2015.
„Zdrowy styl życia – jestem wolny od nałogów” pod takim hasłem świetlica wiejska
w Kukowie w dniach 06-10 lipca br. zorganizowała półkolonie dla 36 uczestników – dzieci zamieszkałych na terenie wsi. Półkolonie zostały przeprowadzone dzięki finansowemu wsparciu GKRPA – Gmina Słupsk w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień.
Jednym z głównych celów programu było dostarczenie dzieciom wiedzy na temat istoty uzależnień oraz promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia, wolnego od nałogów.
Założone cele były realizowane poprzez realizację pogadanek, wykładów czy debaty na temat uzależnień i jego negatywnego wpływu na styl życia oraz zespołowe gry i zabawy.
W ramach bloku tematycznego „Strażnik trzeźwości” zostało między innymi zorganizowane spotkanie z funkcjonariuszami Straży Gminnej. Podczas spotkania funkcjonariusze omówili ogólne zasady bezpieczeństwa, podstawowe zasady profilaktyki przeciwalkoholowej oraz antynikotynowej. Spotkanie zostało zakończone konkursem plastycznym pt.” Człowiek bez nałogów jest jak barwny motyl.” Blok tematyczny zakończyła prelekcja filmu na DVD pt .”Dziękuję – nie piję” Dzieci z pełną uwagą obejrzały w/w film, po czym wywiązywała się dyskusja, padały liczne pytania i spostrzeżenia.
W pogodne dni organizowane były zajęcia na świeżym powietrzu, natomiast w dni pochmurne w pomieszczeniach świetlicy (gry stolikowe, zajęcia plastyczne). Dzieci młodsze czynnie uczestniczyły w grach i zabawach, natomiast starsze trenowały grę
w piłkę nożną pod okiem zaproszonego trenera.
Gościem tegorocznych półkolonii był również leśniczy, który przeprowadził
z dziećmi pogadankę na temat poprawnego zachowania w lesie.
W ramach współpracy świetlic zorganizowaliśmy na boisku w Kukowie spotkanie
z uczestnikami półkolonii w Wiklinie. W czasie spotkania organizowane były gry i zabawy sportowe w których uczestniczyły dzieci obu świetlic. Spotkanie zakończyło wspólne biesiadowanie, pieczenie kiełbasek.
W ostatni dzień półkolonii, została zorganizowana wycieczka do Słupska, do Multikina a celem jej było obejrzenie filmu „Ups! Arka odpłynęła…”.
W każdym dniu półkolonii dzieci miały możliwość spożywania posiłków, serwowane były bułeczki, pączki, napoje itp.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
Wyjazd Seniorek do Teatru.
„Ćwicz umysł i ciało żeby się śmiało”
19 maja 2015 r w świetlicy odbyło się spotkanie dotyczące promocji zdrowego trybu życia, profilaktyki chorób cywilizacyjnych,zaleceń żywieniowych i dietetycznych w prewencji leczenia metabolicznego, cholesterolu.Prelekcje poprowadziły panie z Międzynarodowej Organizacji Kobiet- prof.dr hab. Natalia Kurhaluk, dr Halina Tkachenko, p. Grażynę Łowiecką, mgr Mira Jagodzińska.
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ.
POSPRZĄTAJ SWÓJ DOM.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
WYBORY SOŁECKIE.
Nowo- wybranym sołtysem miejscowości Kukowo został pan Bogdan Czerwiński.
X POWIATOWY TURNIEJ KGW 2015 W JEZIERZYCACH.
22 lutego, w hali widowiskowo – sportowej w Jezierzycach odbył się X jubileuszowy Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Impreza z dziesięcioletnim stażem znowu dostarczyła mnóstwo emocji i radości uczestnikom, jak i kibicom. W tym roku do turnieju stanęło 7 kół z powiatu słupskiego. Gminę Słupsk reprezentowały aż 3 drużyny: Bierkowo, Kukowo i Lubuczewo. Pozostałe koła przyjechały z Łebienia (gm. Damnica), Stowięcina (gm. Główczyce), Borzęcina (gm. Dębnica Kaszubska) i Kępic (gm. Kępice). Uczestnicy i publiczność wspaniale bawili się, szczególnie w przerwie na obrady jury, kiedy grał zespół One Moment z Ustki.
Turniej składał się z 5 konkurencji. Dwie z nich rozgrywane były jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem. Jury oceniało sałatki przygotowane z rodzimych warzyw i owoców oraz widokówki z miejscowości. Konkurencje przeprowadzone na scenie to piosenka z inscenizacją o tematyce gender, prezentacja w biało-czerwonych strojach i współczesny taniec.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
Załączone zdjęcia przedstawiają udział Babć Dziadków w imprezie organizowanej w świetlicy z okazji Dnia Babci i Dziadka. Podczas imprezy dzieci przygotowały występ recytatorko-muzyczny.Występ zakończyli składając indywidualnie Babciom i Dziadkom życzenia oraz prezenty.Prezenty wykonały na zajęcia w świetlicy samodzielnie. Były to laurki oraz serduszka z wikliny papierowej.Wspólny występ dzieci zakończył mini recital Natalii.
I Zimowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Osiedla w Jezierzycach, który się odbył 18 stycznia br.
KLUB SENIORA i WOŚP.
ZIMOWISKA 2015.
W dniach 02.02.2015 – 12.02.2015 w świetlicy w Kukowie zostały zorganizowane
w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień półkolonie zimowe pod hasłem „„Bezpiecznie i aktywnie wypoczywamy, żyjemy bez uzależnień”
Celem półkolonii była profilaktyka uzależnień realizowana poprzez organizowanie: wycieczek, gier i zabaw integracyjnych, zajęć w grupach, różnego rodzaju konkursów w tym: plastycznych, sportowo-rekreacyjnych oraz dyskusji i pogadanek z zakresu profilaktyki uzależnień. Ideą wszystkich zorganizowanych zajęć było budowanie umiejętności konstruktywnego spędzania wolnego czasu, nauka zasad zdrowej rywalizacji i współżycia w grupie, wyrobienie umiejętności dążenia do wybranego celu, kształtowanie postawy asertywnej i jej zastosowania w różnych sytuacjach życiowych.
W ramach półkolonii zostały zrealizowane dwie wycieczki. Pierwsza, do Multikina
w Słupsku, podczas której dzieci obejrzały film pt” Pingwiny z Madagaskaru”. Druga wycieczka zorganizowana była na Halę Sportową do Jezierzyc, na ściankę wspinaczkową. Dzieci „pod okiem” instruktora oraz osób asekuracyjnych wspinały się po ściance przeżywając wspaniałą przygodę. W czasie trwania półkolonii odbyły się spotkania: spotkanie z Komendantem Straży Gminnej w Słupsku, podczas którego zostały omówione ogólne zasady bezpieczeństwa, zachowania porządku i czystości na naszym terenie, spotkanie z leśniczym, podczas którego omówione zostały zasady dokarmiania zwierząt oraz spotkanie ze studentką dietetyki, podczas którego zostały omówione podstawowe zasady dobrego odżywiania się, sporządzenie piramidy zdrowego żywienia dla dzieci i młodzieży. Dzieci miały możliwość zadawania pytań związanych z charakterem pracy Straży Gminnej oraz pracy leśniczego na naszym terenie. Największą frajdą dla dzieci był ogłoszony przez Panią Dietetyk konkurs na najzdrowszą kanapkę na drugie śniadanie. W trakcie zimowiska prowadzone były zajęcia profilaktyczne
o tematyce antyalkoholowej i antynikotynowej oraz promującej zdrowy tryb życia. W ramach zajęć wyświetlono uczestnikom filmy „Dziękuję-nie piję”, „ Dziękuję-nie palę” jak również film ukazujący uzależnienie od internetu pt. ”W sieci”. Dzieci z pełną uwagą obejrzały w/w filmy, po czym wywiązywała się dyskusja, padały liczne pytania i spostrzeżenia. Zajęcia te przyczyniły się do rozwijania świadomości i zrozumienia przez dzieci złego wpływu alkoholu, papierosów na nasze życie.
W jednym z dni półkolonii zorganizowano zajęcia filmowe „Filmotekę dla małego
i większego człowieka” ramach których dzieci obejrzały m.in. film pt. „Ania z Zielonego wzgórza”. Zajęcia świetlicowe opiewały w różne konkursy, zajęcia kulinarne oraz zajęcia plastyczne. Jednym z nielicznych konkursów był konkurs plastyczny „Jak chciałbym/chciałabym spędzić ferie” Wszystkie konkursy zakończone zostały wystawieniem i oceną prac, a także ich nagrodzeniem. Dużym atutem tegorocznych ferii była wspaniała zimowa pogoda. W trakcie trwania półkolonii było dużo śniegu i słoneczna pogoda. Wykorzystując te walory dzieci sporo czasu przebywały na świeżym powietrzu. Wśród zabaw i gier na świeżym powietrzu, wycieczek do lasu, wspaniałą przygodą był konkurs na ulepienie ze śniegu największego bałwana. Jednak hitem Zimowiska był kulig
i ognisko wraz z pieczeniem kiełbasek. Ostatni dzień półkolonii to okres przed walentynkowy. W tym dniu zajęcia odbywały się w trzech etapach. Pierwszy z nich to zajęcia pt. ”Serca dwa….-Walentynki” na których przeprowadzono pogadankę na temat wzajemnego obdarowywania się prezentami i dobrym słowem, drugi zajęcia plastyczne na których dzieci wykonywały karty walentynkowe oraz trzeci bal walentynkowy.
Dzieci były bardzo zadowolone z tegorocznych ferii ponieważ były one różnorodne i ciekawe.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
PRZYGOTOWANIA DO DOŻYNEK.
Trwają przygotowania do Dożynek Gminnych, mieszkańcy prężnie wiją wieniec, chleb już upieczony….zapraszamy do Swołowa!
POŻEGNANIE LATA-FESTYN 23.08.2014.
WITACZE, STRACHY, CHOCHOŁY ZAMIESZKAŁY W KUKOWIE.
W miejscowości Kukowo pojawiły się strachy, chochoły w ogródkach mieszkańców, mają rozweselić miejscowość i nadać specyficzny charakter temu sołectwu.
Przytul strachaStrach ma strasznie wielkie oczy,
strasznym wzrokiem wokół toczy….
Lecz gdy go za uszkiem głaszczę,
w śmieszny pyszczek zmienia paszczę.Coś dziwnego z nim się dzieje,łagodnieje i maleje,
mruży swoje kocie oczy
i w ogóle jest uroczy!Strach ma strasznie wielkie oczy,
strasznym wzrokiem wokół toczy,
lecz ty dłużej się nie wahaj
i po prostu przytul stracha!Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
PÓŁKOLONIE LETNIE 2014
„Bezpiecznie i aktywnie wypoczywamy, żyjemy bez uzależnień” pod takim hasłem świetlica wiejska w Kukowie w dniach 07-17 lipca br. zorganizowała półkolonie dla 36 uczestników-dzieci zamieszkałych na terenie wsi. Półkolonie zostały przeprowadzone dzięki finansowemu wsparciu GKRPA – Gmina Słupsk w ramach Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień.
Pierwszy dzień rozpoczął się od zajęć organizacyjnych na których omówiono zasady zachowania na półkolonii – zasady współżycia w grupie oraz zasady korzystania ze sprzętu, zabawek i gier. Aby półkolonie przebiegały bezpiecznie zorganizowano pogadankę, na którą zaproszono Komendanta Straży Gminnej Pana Marka Filipczaka oraz kierownika ds. prewencji ruchu drogowego SGGS Pana Jerzego Ostrowskiego. Podczas spotkania Panowie omówili ogólne zasady bezpieczeństwa jakie winien stosować każdy uczestnik, aby bezpiecznie spędził wakacje. Pogadanka przeprowadzona była z czynnym udziałem dzieci. Spotkanie zostało zakończone konkursem plastycznym pt.” Bezpieczne wakacje”.W trakcie trwania półkolonii przeprowadzono zajęcia tematyczne wprowadzające do profilaktyki uzależnień. W ramach zajęć wyświetlono uczestnikom filmy „Dziękuję-nie piję”, „ Dziękuję-nie palę” jak również film ukazujący uzależnienie od internetu pt. ”W sieci”.
Dzieci z pełną uwagą obejrzały w/w filmy, po czym wywiązywała się dyskusja, padały liczne pytania i spostrzeżenia. Aby zintegrować wszystkich uczestników organizowano zajęcia kulinarne, podczas których wspólnie przygotowywaliśmy posiłki.
Zorganizowano też zajęcia plastyczne oraz zajęcia kształtujące sprawność manualną poprzez wykonywanie prac z papieru japońską sztuką orgiami. W ramach współpracy świetlic zorganizowaliśmy na boisku w Kukowie spotkanie z uczestnikami półkolonii w Wiklinie. W czasie spotkania organizowane były gry sportowe, w których uczestniczyły dzieci obu świetlic. Spotkanie zakończyło wspólne pieczenie kiełbasek. Ostatni dzień półkolonii przyniósł moc wrażeń, odbyliśmy wycieczkę do Łeby, do Parku Dinozaurów. Podczas spaceru ścieżkami, mostami i kładkami nad stawami, trzęsawiskami poprzez trzciny i w otoczeniu lasów poznaliśmy dziesiątki dinozaurów i innych stworzeń.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
Palmowa Niedziela w Swołowie
13 kwietnia Gmina Słupsk wraz z Muzeum Kultury Ludowej oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Słupsku zorganizowała wspólne obchody Niedzieli Palmowej. Obchody rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie, podczas której poświęcono przyniesione palmy. Po mszy zainteresowani mogli uczestniczyć w kiermaszu świątecznym, w którym wystawiły się Koła Gospodyń Wiejskich z 15 sołectw tj; Grąsina, Jezierzyc, Jezierzyc Osiedle,Lubuczewa, Kukowa, Bukówki, Wiklina, Redzikowa, Redzikowa Osiedle, Kusowa, Swołowa,Krępy Słupskiej, Włynkówka, Bydlina i Bierkowa. Na stołach nie zabrakło pasztetów, żuru z kiełbasą, domowego chleba, wędlin, ciast oraz szerokiego asortymentu ręcznie wykonanych ozdób wielkanocnych.
Imprezę uhonorowało rozstrzygnięcie II Pomorskiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną oraz IV Powiatowego Konkursu na Najciekawszy Stół Wielkanocny. Koła gminy Słupsk najliczniej wzięły udział w konkursie na „Najciekawszą prezentację stołu wielkanocnego”, pisankę i palmę. w tym ostatnim, zwyciężyła palma Koła Gospodyń Wiejskich z Redzikowa. W konkursie na Stół Wielkanocny organizowany przez ODR drugie miejsce zajęło KGW Bierkowo, trzecie KGW Jezierzyce Osiedle. Panie wystawiające stół do prezentacji wykazały się bardzo dobrą znajomością potraw wielkanocnych ,jakie przygotowały do degustacji oraz pomysłowością w dekoracji i aranżacji. Koła wykazały się nie tylko talentem czysto kucharskim, ale też zmysłem artystycznym i niezwykłą pomysłowością. Serdeczne podziękowania dla wszystkich Pań z Kół Gospodyń Wiejskich za chęci i trud w przygotowaniu Niedzieli Palmowej.
PIKNIK EUROPEJSKI „10 LAT INTEGRACJI Z UE”.
W ramach targów rolno-kwiatowych organizowanych przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku Oddział w Słupsku, odbył się piknik europejski „10 lat integracji z UE”. Panie z KGW przygotowały potrawy charakterystyczne dla wybranych krajów Unii Europejskiej.Zapach włoskiego, greckiego, litewskiego -KGW Bukówka, niemieckiego – KGW Kukowo, greckiego, holenderskiego – KGW Bierkowo oraz polskiego jedzenia roznosił się wszędzie. … przyciągnął tłum ludzi. Każdy mógł świętować przy muzyce i tańcu oraz degustować potrawy przy obficie zastawionych stołach.Panie były nie tylko zaangażowane w przygotowanie potraw, ale również w oprawę artystyczną. Imprezę uświetniły występy zespołów regionalnych oraz liczne konkursy na temat wiedzy o Unii Europejskiej i państwach członkowskich.Piknik Europejski był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach realizacji Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Pomorskiego na lata 2014-2015.
WARSZTATY Z WIKLINY PAPIEROWEJ.
Od ponad miesiąca odbywają się warsztaty z „Wikliny Papierowej” prowadzone przez panie z Redzikowa: Beatę Juryś i Marzenę Straszak. Panie w wolontariacie z cierpliwością od podstaw pokazały zainteresowanym technikę wyplatania, a także swoje własne wyroby, które przyciągały wzrok i wprawiały w zachwyt. Papierowa wiklina to nowa technika rękodzieła artystycznego, prosta i tania, a jednocześnie efektowna, polegająca na wykonywaniu ozdób, dekoracji, koszyków itd. ze skręcanych rurek papieru – na przykład gazetowego. Uczestnicy wykonali na początek serduszko ozdobne ( zawieszkę), którą mogli zabrać do domu. Warsztaty odbyły się już w świetlicach wiejskich w: Bruskowie Wielkim, Lubuczewie, Rogawicy, Włynkówku. Zainteresowanie wiklinom papierową było ogromne wśród dzieci i dorosłych., były także doskonałą okazją do aktywizowania i integracji lokalnej społeczności.
ZIMOWISKA 2014.
W feriach wzięło udział 34 uczestników, (10 dni)
W feriach wzięli udział po raz pierwszy w nowo otwartej świetlicy wiejskiej. W ramach zajęć z profilaktyki wykorzystano technikę pogadanki, rozmowy na tematy m.in.: „Człowiek -narkotyk-środowisko”, ”Dlaczego alkohol niszczy życie”, „kiedy grozi mi niebezpieczeństwo”, ”Jaki będę gdy dorosnę” . Odbyło się spotkanie z leśniczym, który wprowadził w tematy opieki i dokarmiania zwierząt w okresie zimy, a także ze strażnikiem Straży Gminnej o bezpiecznie spędzonych feriach. W pierwszym tygodniu grupa wyjechała do OSP w Wiklinie gdzie zwiedziła remizę, sprzęt, rozmawiała ze strażakami, a na koniec wizyty zorganizowano najmłodszym ognisko wraz z konkursami.W każdym dniu były robione posiłki pod okiem opiekunów, a były to m.in., ciastka, placki ziemniaczane, ciasta, naleśniki. Odbywały się zajęcia plastyczne począwszy od rysunków, plastelinę, kartonowe wygibasy, po „śmiecio- sztukę”.
Realizowano zajęcia sportowe z konkursami, W konkursach plastycznych zostały zorganizowane zajęcia na wykonanie kartki dla Babci i Dziadka, prac plastycznych „Stop przemocy”.Uczestnicy mieli okazje wyjechać do Kina Rejs na dowolnie wybrany repertuar.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
Na Dzień Babci chcę Ci złożyć serdeczne życzenia Byś lat setnych mogła dożyć nie wiedząc co to zmartwienia.
STROIKI ŚWIĄTECZNE.
W Kukowie została otwarta świetlica wiejska.
W piątkowe popołudnie, 29 listopada 2013r. w Kukowie nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznej inwestycji jaką była budowa świetlicy wiejskiej. Dla mieszkańców Kukowa było to niesamowite wydarzenie. W nowym obiekcie pojawiła się bardzo duża część lokalnej społeczności. Byli najmłodsi jak i najstarsi mieszkańcy Kukowa. Nowa świetlica przecież została wybudowana dla wszystkich.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości przez panią sołtys Barbarę Orynycz, która jednocześnie zaprosiła do symbolicznego przecięcia wstęgi. Tej czynności dokonały dzieci z Kukowa, a p. wójt i p. sołtys tylko pomagały najmłodszym w obsłudze nożyczek. Każdy chciał zostawić sobie fragment wstęgi na pamiątkę. Na każdej twarzy było widać duże emocje towarzyszące temu wydarzeniu. Kiedy wstęga została przecięta, zaproszony ksiądz Andrzej Osowski poświęcił nowy obiekt i zebrany tłum mógł wejść do środka. W świetlicy czekały już przygotowane potrawy, które przyrządziły panie z Kukowa.
Barbara Dykier – Wójt Gminy Słupsk, w obecności Rady Gminy Słupsk i zebranych gości wyróżniła listami gratulacyjnymi najważniejsze osoby odpowiedzialne za proces inwestycyjny nowej świetlicy, po czym wręczyła symboliczny klucz do obiektu dla p. sołtys. Zanim goście przystąpili do konsumpcji, kilka utworów ze swojego bogatego repertuaru zagrała zaproszona specjalnie na tę okazję Anna Poźlewicz, autorka poezji śpiewanej. Następnie wszyscy zasiedli do stołów, chwaląc uroki nowego obiektu oraz talent kulinarny pań z Kukowa. Podobnym talentem wykazał się radny Andrzej Wolski, który specjalnie na tę okazję przygotował dzika zapieczonego w cieście. Przez cały czas trwania imprezy, przy wejściu do świetlicy wystawione były kroniki, do których wpisywali się goście.