GRAŻYNA I LESZEK ONISIEWICZ
„Wyjedź z Ustki na ulicę,
która wiedzie przez Wodnicę
i prowadzi na Darłowo –
wkrótce wjedziesz w Duninowo.Później będzie wie Zaleskie,
nie rozglądaj się za pieskiem,
skręcaj w lewo na Darłowo,
wzmocnij czujność, porusz głową,
gdy drogowskaz Słupsk zobaczysz
również w lewo skręcić raczysz.Ujrzysz wioskę Możdżanowo,
daj pod górę gazu zdrowo,
trochę zwolnij, popraw mycę –
właśnie widzisz Krzemienicę!Tuż przed sklepem, z prawej strony
stoi pszczelarz wyrzeźbiony
i zaprasza wszystkich gości
na miodowe przepyszności.”Leszek Onisiewicz
Zapraszamy do Krzemienicy, pięknej pomorskiej wsi, położonej 15 km od Słupska w kierunku Darłowa i l km od Swołowa, w centrum „Krainy w Kratę”. Ugościmy Was w specjalistycznym pszczelarskim gospodarstwie agroturystycznym „Wędrowna Barć”. Nasze gospodarstwo to typowa zagroda chłopska z I połowy XIX wieku, zbudowana w systemie szachulcowym. Jest to unikalna w Europie zabudowa zagrodowa z drewnianych bali i gliny. W programie: pogadanka o pszczołach, informacje o produktach pszczelich pozyskiwanych w pasiece i ich walorach zdrowotnych, rozmowa o koniecznoci ochrony środowiska naturalnego (zdrowotność pszczół, nie skażone produkty pszczele), pokaz i demonstracja sprzętu i innych ciekawostek pszczelarskich, obserwacja rodzin pszczelich w pasiece i w ulach obserwacyjnych, omówienie z pokazem na zdjęciach postaci osobniczych pszczół degustacja miodu i pyłku kwiatowego.
Zapraszamy grupy zorganizowane, jednorazowo do 50 osób (dzieci, młodzież, dorośli) Czas trwania „Zielonej lekcji” – 1,5 godz. zegarowe. Zajęcia odbywają się w pasiece i „edukacyjnej sali pszczelarskiej”, wycieczka jest możliwa do zrealizowania bez względu na pogodę.
Prosimy o wcześniejsze uzgodnienia telefoniczne, (tel. 501 163 294 lub 501 163295) W gospodarstwie można nabyć miód prosto z pasieki o gwarantowanej, wysokiej jakoci, propolis, wiece z wosku pszczelego. Miód jest rozlewany do słoików bezpośrednio po miodobraniu, bez jego podgrzewania, co gwarantuje zachowanie aktywności biologicznej i leczniczej miodu.
W regionie gospodarze słyną zarówno z produktów pszczelich jak i nalewki zwanej „Onisiówką”
„Wcześniej miody do wyrobu Onisiówki były kupowane od pszczelarzy z regionu słupskiego. Okoliczne lasy i obejścia wiejskie dostarczają drugiego ważnego surowca kwiatów czarnego bzu, z których sporządza się syrop tzw. hyczkę. Kwiaty czarnego bzu, a szczególnie ich właciwości lecznicze (działanie przeciwgorączkowe i napotne zapobiega przeziębieniom, grypie oraz zimowym infekcjom), były wykorzystywane w gospodarstwach domowych od bardzo dawna. Jak wynika z zapisów ulubioną kąpielą władczyni Egiptu, Kleopatry, było pławienie się w odwarze z kwiatów czarnego bzu. Połączenie tych produktów (miodów i syropu z kwiatów czarnego bzu) ze spirytusem daje nalewkę Onisiówkę o działaniu zarówno charakterystycznym dla alkoholu, jak i leczniczym. W smaku wyczuwa się miód, którego delikatna słodycz przechodzi w goryczkę pochodzącą z hyczki. Sporządzanie nalewki Onisiówki według słownych przekazów rodzinnych ma blisko 40-letnią tradycję. Receptura i umiejętność jej sporządzania przeszła z ojca na syna. Alkohol ten był wystawiany podczas szczególnych uroczystości rodzinnych i spotkań koleżeńskich. Zawsze cieszył się uznaniem ze względu na wybitne walory konsumpcyjne i żadna większa uroczystość nie mogła się odbyć choćby bez kieliszka Onisiówki.