W dniu 24 września 2016 r. na placu przy Parku Wodnym w Redzikowie odbył się festyn rodzinno-historyczny stanowiący finał inicjatywy „Sięgnijmy do korzeni” dofinansowanej w ramach projektu Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk „Razem ku kulturze-etap II”. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury ( Program Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016) na realizację 7 inicjatyw lokalnych zgłoszonych przez mieszkańców Gminy Słupsk. Sołectwo Redzikowo w trakcie 2 miesięcy realizacji swojej inicjatywy zorganizowało szereg spotkań i warsztatów historyczno – rękodzielniczych: warsztaty wyrobów z siana, decoupage, florystyki, wikliny papierowej, zdobienia kapeluszy to tylko niektóre z nich. Odbyły się także spotkania dotyczące historii miejscowości z Marcinem Barnowskim, spotkanie „Od fonografu do mp3” z Bogusławem Matuszkiewiczem oraz zajęcia z kosmetyki … antycznej z dr Wojciechem Bejdą.
Sobotnia impreza stanowiła podsumowanie podjętych działań. Tego dnia wszyscy zainteresowani mieli okazję przeżyć „żywą lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, czy też jak spędzano czas wolny w średniowieczu, a także poznać historię Redzikowa. Ponadto publiczność mogła zobaczyć wystawy przygotowane przez uczestników projektu: „Redzikowo wczoraj i dziś” oraz nauczycieli z Zespołu Szkół w Redzikowie związane bezpośrednio z historią miejscowości oraz osiągnięciami i sukcesami uczniów. Również Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprezentowało bardzo ciekawą wystawę Instytutu Pamięci Narodowej – Referendum z 30 czerwca 1946 roku w Polsce na przykładzie województwa gdańskiego. Przeprowadzono także wywiad z Mateuszem Kabatkiem, autorem książki „Lotnictwo w Słupsku 1912-1945”, który opowiedział o początkach lotniska w Redzikowie. Nie zabrakło także stanowiska krótkofalowców, na którym można było zapoznać się ze sprzętem oraz spróbować nawiązać połączenie z innymi stacjami.
Podczas festynu można było podziwiać przepiękne kapelusze wykonane przez mieszkańców Redzikowa podczas warsztatów zatytułowanych „Projektowanie i upinanie XIX kapeluszy”, które zaprezentowały z gracją uczennice ze szkoły w Redzikowie Dużym zainteresowaniem wśród gości cieszyło się obozowisko wczesnośredniowieczne Słowian oraz konkursy i pokazy przygotowane przez drużynę Wilce, a także pokaz sprzętu Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. Czas umiliła cześć artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły w Redzikowie oraz Wojskowy Zespół Wokalny „Wiarusy”. Kulminacyjnym punktem programu był pokaz tańca z ogniem Fire Show w wykonaniu grupy Elding, który zrobił na widzach ogromne wrażenie.
O coś dla ciała w trakcie imprezy zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Redzikowa, które przygotowało fantastyczną grochówkę z kuchni polowej oraz coś słodkiego
Finał zgromadził wielu mieszkańców i gości, a słoneczna pogoda sprzyjała miłej zabawie i biesiadowaniu w plenerze.
tekst: Jolanta Rodewald, Maciej Flisak