W miniona sobotę 10 czerwca przy Parku Wodnym w Redzikowie odbył się Dzień Mieszkańca Gminy Słupsk połączony z III Słupskim Festiwalem Historycznym. Nie zabrakło atrakcji zarówno dla młodszych jak i starszych uczestników. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach przygotowanych w kąciku malucha przez animatorki z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk, konkursie plastycznym zorganizowanym przez Park Wodny w Redzikowie oraz zajęciach poprowadzonych przez uczniów Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Technicznych w Słupsku. Dzieci mogły skorzystać także z malowania twarzy oraz zamków dmuchanych. Na placu swoje namioty rozłożyły grupy rekonstrukcyjne Wilce oraz Rycerstwo Ziemi Słupskiej. Można było się tam zapoznać z tradycyjnym rzemiosłem, założyć zbroję rycerską, a nawet poćwiczyć walkę batem. Z bardziej współczesnych grup zaprezentowała się działająca przy 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku drużyna piechoty odnosząca się do okresu II RP(1918-1939) oraz I Morskiego Pułku Strzelców z Wejherowa. Prezentacje sprzętu wojskowego przygotowali Marian Laskowski – organizator Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie oraz Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie. Z kolei policja zapewniła możliwość znakowania rowerów a dla najmłodszych uczestników zapoznania się z radiowozem. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował rodzinny „Bieg z Misiem”. W ustawionych przez Studenckie Koło Historyków Akademii Pomorskiej namiotach zorganizowany został szereg wystaw, a także odtworzony pokój XIX – wieczny, w którym o odpowiednia atmosferę zadbali wolontariusze w strojach historycznych. Na scenie zaprezentowały się gminne zespoły wokalne i taneczne, zaś aktorzy Teatru Nowego zaprezentowali fragmenty „Zemsty”. Nie zabrakło także pokazu Słupskiej Sekcji Aikido.
Przez cały dzień można było wziąć udział w zajęciach ceramicznych, a także spróbować swoich umiejętności rzeźbiarskich. Zadbali o to Tomasz Furmanek z CKiBP oraz Zenon Frąckiewicz- artysta Gminy Słupsk. W pobliżu swoje prace prezentował Antoni Łuczka – bieszczadzki rzeźbiarz. Karykaturzysta Dariusz Pietrzak z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie zaprezentował swoje umiejętności przygotowując dla odwiedzających ich karykatury.
Na terenie imprezy pracowała okolicznościowa radiostacja krótkofalarska HF1K Klubu Apogeum w Postominie. Członkowie Polskiego Związku Krótkofalowców opowiedzieli o historii i współczesności łączności radiowych wykonywanych z Pomorza Środkowego z całym światem.
Stowarzyszenie Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotniska Myśliwskiego udostępniło Izbę Pamięci znajdującą się w ZS w Redzikowie, opowiadali także o eksponatach i historii pułku.
W godzinach popołudniowych wystąpiły zaproszone zespoły. Handszpaki zabrały nas w świat szant i żeglugi, zaś zespół „Nyja” zadbał o mocne uderzenie folk-metalowe. Wreszcie nadszedł czas na występ gwiazdy wieczoru – zespołu „Percival”, który jest autorem ścieżki dźwiękowej do gry Wiedźmin III. Zespół ten przeniósł nas w czasy słowiańskie grając na tradycyjnych instrumentach utwory z całej Europy. Entuzjastyczna reakcja publiczności mówiła sama za siebie. Po koncercie przez długi czas członkowie grupy pozowali do zdjęć i rozdawali autografy.
Na zakończenie dnia odbyła się zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołu „Absolwent”
O coś dla ciała zadbały liczne stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, a także punkty gastronomiczne sponsorów: restauracji „Repeta” oraz lokalu „The William Wallace”.
Organizatorzy Gmina Słupsk, Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną Gminy Słupsk wraz z Kołem Naukowym Historyków Akademii Pomorskiej pragną serdecznie podziękować: Dyrekcji i pracownikom Zespołu Szkół w Redzikowie, prezesowi oraz pracownikom Parku Wodnego w Redzikowie , jednostkom OSP, Kołom Gospodyń Wiejskich, Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Jezierzycach, Batalionowi Ochrony Bazy w Redzikowie, Policji, Straży Gminnej, uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku, aktorom Teatru Nowego w Słupsku, Instytutowi Pamięci Narodowej oraz tym wszystkim instytucjom, które udostępniły swoje wystawy, sponsorom, wystawcom, osobom zaangażowanym w pomoc przy organizacji imprezy.