„Betoniarka- czyli reżyser zmagający się ze strachami nocnymi”- to tytuł etiudy przygotowany przez uczestniczki Warsztatów Teatralnych, które odbyły się w dniach 8-12 kwietnia 2013 roku w GOK w Głobinie. Organizatorzy warsztatów : Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk w Głobinie, Starostwo Powiatowe w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie.
Zajęcia poprowadził brawurowo, charyzmatyczny artysta Adam Walny, który jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu ze specjalizacją snycerz oraz Akademii Teatralnej w Warszawie jako reżyser teatru lalek. Obecnie prowadzący prywatny „Teatr Walny”
Warsztaty Teatralne poprowadzone były w kierunku przedmiotu ożywionego, pracy z przedmiotem, papierem, budowanie dramaturgii i emocji.
Program warsztatów:
-
budowa i animacja przedmiotów scenicznych (praca nad scenariuszem i wizją spektaklu)
-
plastyka ruchu przedmiotów teatralnych
– fraza
– akcent
– charakter ruchu
-
praca dłoni z materiałem
– poszukiwanie rozwiązań scenicznych i animacyjnych
-
poznanie przedmiotów na scenie
-lalka, cień, maska
-
praca z tekstem i rekwizytami (budowanie fabuł, myśl przewodnia scenki)
-
przygotowanie i prezentacja etiudy z przedmiotem ożywionym
-
papier jako przedmiot lub podmiot w animacji
Uczestniczki warsztatów miały okazję skonfrontować się ze swoimi lękami tremą i otworzyć się na ukrywane emocje i uruchomić wyobraźnię.
Każda z poznanych technik w czasie warsztatów została wykorzystana w przygotowanej etiudzie na zakończenie zajęć. Widzowie mieli więc okazję, by zobaczyć ogromną ekspresję twórczą, która pozostaje w bezpośrednim związku z wyobraźnią, a to w konsekwencji rodzi aktywność i postawę twórczą. Oprócz w/w programu p. Adam Walny wprowadził wprawki dramaturgiczne (ważny element dramy). W tej grupie ćwiczeń zrealizowano:
-
ćwiczenia ruchowe ( chodzenie po grząskim gruncie czy chodzenie jak zwierzęta),
-
ćwiczenia mimiczne np. przedstawianie różnych cech zwierząt.
Uczestniczki warsztatów zdobyły bardzo cenne doświadczenie, które będą wykorzystywały w swoim miejscu pracy (świetlice wiejskie). Najważniejszą umiejętnością, którą posiadły uczestniczki to:
-
wrażliwość na rzecz (przedmioty) czyli problemy i przeżycia,
-
szybkie przystosowanie się do nowych sytuacji czyli mobilności,
-
oryginalności czyli zdolność widzenia rozwiązań niekonwencjonalnych.
Komisarz warsztatów
Hajka Święch