Miesiąc maj w Gminie Słupsk upływa pod hasłem geocachingu.
1 maja w Jezierzycach odbyło się spotkanie geocacherów z terenu całego Pomorza. Uczestnicy zabawy mieli okazję lepiej się poznać, porozmawiać na tematy związane z poszukiwaniem skrzynek, a także podjąć kilkanaście przygotowanych specjalnie na tę okazję pojemników. Wśród obecnych nie zabrakło kilku przedstawicieli Centrum Obsługi Geocachera – grupy reprezentującej geocecherów zajmującej się obsługą ogólnopolskiego portalu opencaching.pl. W ramach spotkania rozmawiano o nowych pomysłach na grę, ulepszeniu oraz zakładaniu nowych „keszy”. Poruszono także temat propagowania i szerszej promocji tej formy spędzania wolnego czasu.
W ramach zapoznawania dzieci i młodzieży z zabawą, w tym tygodniu w Siemianicach odbyły się zajęcia poprowadzone przez pracownika Centrum Kultury Gminy Słupsk Macieja Flisaka – przewodnika po geocachingu w regionie słupskim. Nie zabrakło części szkoleniowej, wprowadzającej uczestników do zabawy, instruktażu z obsługi urządzenia GPS, a także poszukiwania umieszczonych w terenie pojemników. W zabawie wzięły udział dzieci ze świetlicy w Siemianicach, a także mieszkańcy Słupska. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja do sprawdzenia się w tej formie aktywności.
Kolejne spotkanie z geocachingiem zaplanowano na 1 czerwca 2018 roku w Bydlinie – start świetlica wiejska – godzina 16.00.
—
Geocaching to zabawa w poszukiwanie „skarbów” za pomocą odbiornika GPS. Polega na znalezieniu ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego „geocache”) i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Podstawowym wyposażeniem skrytki jest „logbook” czyli papierowy dziennik wpisów. Prócz logbooka umieszcza się w środku różnego rodzaju przedmioty mające służyć wymianie. Skrytki zarejestrowane są na jednym z dwóch portali poświęconych tej grze www.geocaching.pl lub www.opencaching.pl .