Co to znaczy patriotyzm, czy każdy jest patriotą, czy możemy zafałszować to pojęcie?

Na te pytania odpowiedzi szukali widzowie przedstawienia profilaktycznego „Zadanie z patriotyzmu”. Sztukę wystawił Teatr Edukacji i Profilaktyki Maska z Krakowa, w ramach  programu profilaktycznego realizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę Publiczną Gminy Słupsk. Dzięki współpracy ze szkołami z Wrześcia, Jezierzyc i Redzikowa, przedstawienia zgromadziły prawie wszystkich uczniów z klas IV-VII.  Poruszony temat jest niezwykle aktualny, wszak obchodzimy w tym roku 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości.

 

 

 

 

 

 Aktorzy w sposób bardzo obrazowy zaprezentowali kilka postaw uważanych przez niektórych za patriotyczne, lecz często, niemające z nim zbyt wiele wspólnego. Przedstawienie to historia uczennicy Marioli, która ma napisać wypracowania na temat współczesnego patriotyzmu. Okazuje się, że ma duży problem ze zdefiniowaniem tego słowa, określeniem czy patriotyzm w ogóle obecnie istnieje i  czy jest potrzebny. W domu odwiedza ją kolejno kilku kolegów prezentujących swoje rozumienie patriotyzmu: kibol – patriota  nosi barwy biało-czerwone, jest gotów umrzeć za swój klub i swoje barwy, kibicuje reprezentacji Polski – to dla niego jest oznaka patriotyzmu. Drugą postacią jest działacz organizacji młodzieżowej głoszącej hasło „Polska dla Polaków”, organizacji ksenofobicznej nawiązującej do filozofii narodowościowej i nacjonalistycznej. Dla niego mieszkańcami Polski powinni być wyłącznie etniczni Polacy, pochodzący z rodzin żyjących tutaj od wielu pokoleń. Przestrzeganie tej idei jest dla niego wyznacznikiem patriotyzmu.  Trzecia postać to ”antypatriota” narzekający tylko na to, co się dzieje w Polsce, dla którego patriotyzm to coś zupełnie zbędnego. Pod wpływem tych spotkań z kolegami oraz pytań pozostawionych przez ojca Mariola odkrywa, że patriotyzmem nie jest żadna ze skrajności zaprezentowanych przez kolegów. Patriotyzm to szanowanie flagi i godła, wstawanie do hymnu państwowego, to nie wstydzenie się za granicą polskiego pochodzenia. Prezentowanie przywiązania do narodu poprzez naszywki, flagi czy też założona koszulkę z godłem państwowym, to wreszcie prezentowanie pozytywnej wizji kraju za granica, zamiast ciągłego narzekania jak u nas jest źle.

 

 

 

 

 

Oprócz tematu patriotyzmu poruszone także zostały problemy kultury „kibolskiej”, uzależnienia od internetu, czy też ruchów ksenofobicznych. Przedstawienie z pewnością będzie stanowić ciekawy punkt wyjścia do dalszych dyskusji w trakcie godzin wychowawczych.

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna dziękuje Dyrektorom szkół za współprace i możliwość poszerzenia grupy odbiorców przedstawień profilaktycznych, które w ramach programu profilaktyki  do tej pory realizowane były wyłącznie w świetlicach wiejskich.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blogger.com
  • Drukuj