„Wiła wianki…” czyli Noc Świętojańska w Kusowie

,,Gdy słońce Raka zagrzewa,

A Słowik więcej nie śpiewa,

Sobótkę, jako czas niesie,

Zapalono w ciemnym lesie…”

 

 

Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem obchodzonym w porze letniego przesilenia słońca, w najkrótsza noc w roku. Najważniejszym jednak obrzędem, który zachował się aż do naszych czasów, było puszczanie wianków na wodę. Dziewczęta na wydaniu wiły wianki z kwiatów polnych, przywiązywały je do deseczki i z przylepioną do niej świeczką puszczały na wodę. Ten stary obrzęd znalazł swoje odzwierciedlenie podczas pięknego widowiska plenerowego, która licznie zgromadzona widownia oglądała w Kusowie. W sobotnią noc, w naturalnej scenerii nad stawem, otoczonym zielenią drzew, aktorzy wyczarowali piękną historię. Ubrani na biało dziewczęta i młodzieńcy zapalali lampiony i pochodnie, wszak ogień posiadał moc oczyszczającą, tańczyli i przekomarzali się. Na grobli śpiewały też, całe w bieli, panie z zespołu ,,Świtezianki”, którym na skrzypcach przygrywał pastuszek (Tadeusz Picz). Dostojny Pan Księżyc (Bogdan Kus) i Pani Słońce (Jadwiga Słomińska) przypomnieli, że jest to czas letniego przesilenia słońca. Był także romantyczny wątek miłosny, kiedy młodzieniec wyłowił z wody wianek pięknej panny. W spektaklu wykorzystano również stare drewniane instrumenty ludowe, którymi hałasowali młodzieńcy na jarmarkach – kołatki, flety, bębenki. Muzykę do widowiska, wykonywaną na żywo opracowali: Anna Sójkowska i Kuba Nowotny. Całość wspaniale dopełniało profesjonalne oświetlenie sceniczne. ,,Wiła wianki” wyreżyserowała i przygotowała w oparciu o własny scenariusz Hajka Święch – instruktor teatralny GOK w Głobinie. Na słowa podziękowania zasługuje też p. Joanna Kalata, która przygotowała piękne kwiaty, będące charakterystycznym i widocznym elementem scenografii. Widowisko ,,Wiła wianki” było centralną częścią festynowej Nocy Świętojańskiej w Kusowie, zorganizowanej przez Sołectwo Kusowo i GOK w Głobinie. Do dobrej zabawy uczestników festynu zagrzewał zespół ,,TWINS”. Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie dla wszystkich wolontariuszy i animatorów z Ewą Kus na czele.

http://www.youtube.com/watch?v=nZaIgbBZfls

http://www.youtube.com/watch?v=gdtwkfV0Ydc

http://www.youtube.com/watch?v=09drek2YCog

Nasze zespoły wokalne na podium

 

fot. Jan Maziejuk21 czerwca 2013 roku dziecięce zespoły wokalne reprezentowały Gminny Ośrodek Kultury, a zarazem Gminę Słupsk w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki i Tańca Kwakowo 2013. W kategorii zespołów 11-13 lat udział wzięły: siedmioosobowy zespół „Świerszcze” z Jezierzyc prowadzony przez p. Beatę Frąckowską oraz piętnastoosobowy zespół „No Name” w skład którego weszły połączone grupy wokalne ze świetlicy w Gałęzinowie oraz ze Szkoły Podstawowej we Wrześciu. Zespół „No Name” przygotowany został do konkursu przez Łukasza Cysewskiego. Dodatkowo w Festiwalu wystartowali soliści – Oliwia Mądra (kategoria 8-10 lat) reprezentujaca Szkołę Podstawową w Głobinie, oraz Martyna Filipczak (kategoria 14-16 lat) reprezentująca Zespół Szkół w Redzikowie. Łącznie w konkursie wzięło udział przeszło 100 wykonawców z całej Polski. Wielki sukces odniosły nasze zespoły. Zespół „Świerszcze” zajął III miejsce w swojej kategorii za wykonanie piosenki „Wędrówka”, natomiast palma pierwszeństwa przypadła zespołowi „No Name” za utwór „Krem z białych bzów”, który został wykonany w aranżacji na 3 głosy. Gratulujemy.

zdjęcia: Jan Maziejuk

Białe Bociany 2013

Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość iż Pani Jolanta Otwinowska oraz Pan Paweł Kamiński znaleźli się w gronie laureatów Białych Bocianów 2013. Warto przypomnieć, że nagrody Starosty Słupskiego za twórczość artystyczną i upowszechnianie kultury przyznawane są od 2003 roku. Do tej pory Białych Bocianów rozdano już trzydzieści! Cieszymy się, że posiadaczami tej najważniejszej nagrody są instruktorzy pracujący w GOK Gminy Słupsk w Głobinie.

paweł kamiński jolanta otwinowska

Breakdance Contest 2 vs 2 Główczyce

15.06.2013r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach prawa grawitacji zostały złamane – a to wszystko przez zawody breakdance „Breakdance Contest 2 vs 2”. To druga edycja zawodów dla uczniów szkółek breakdance z całego województwa pomorskiego, którzy mają szansę spróbowania swoich sił, rywalizując z kolegami pod okiem doświadczonego jury. W tym roku zmagania tancerzy oceniali: Bboy Slam Rafał Samól, reprezentant ekipy Young Flava Pruszcz Gdański, Bboy Żółw Artur Gołdyś, przedstawiciel Kings of Warsaw Warszawa oraz znany z telewizyjnego programu „Got to dance” – Bboy Jigy Rafał Alchimowicz. Sędziowie zgodnie przyznali, że poziom tegorocznych zawodów był bardzo wysoki i decyzja o wyborze najlepszej pary spośród 25 była naprawdę trudna. W rezultacie pierwsze miejsce na podium zdobył Szymon Tomaszewski ( Bboy Gerber) uczeń Pawła Kamińskiego z słupskiej grupy wraz z kolegą z Gdańska – Karolem Kubala, który od niespełna trzech miesięcy trenuje w Scenie Muzycznej w Gdańsku. Drugie miejsce przypadło reprezentantom Słupska – Daniel Golik oraz Tomasz Głuszek, którzy pod optymistyczną nazwą ekipy – „W stronę słońca” pokazali wysoki poziom swoich umiejętności. Niebywałe akrobacje oraz dynamika w tańcu została doceniona u Tomasza Głuszka Bboy Korea, który zyskał miano najlepszego tancerza zawodów. Jest on wychowankiem Pawła Kamińskiego od 5 lat, ciężko trenuje podczas zajęć breakdance w Słupsku oraz każdą wolną chwilę poświęca na szlifowanie swoich ruchów. Przyznał, że poświęcił wiele czasu aby mieć dobrą formę w podczas zawodów a dodatkowo pomógł mu prawdziwy taneczny klimat, stworzony przez Dj Merendę ( Mad Skillz, Szczecin), który grał najlepsze piosenki funk i breakbeaty. Trzecie miejsce na podium zdobyły reprezentantki Gminy Słupsk a dokładnie grupy w Kusowie – Aleksandra Malińska oraz Julia Kalata, które dzielnie walczyły całe zawody o miejsce na podium.

O dobrą zabawę publiczności i uczestników zadbał Bboy Pawlotti Paweł Kamiński, którzy zagrzewał wszystkich do dopingowania tancerzy. Podczas przerw między zmaganiami uczestników, wszyscy postawili na taneczną integrację by lepiej nawzajem się poznać, bowiem wiele tancerzy przyjechało z różnych miast : Gdańsk, Gdynia, Pruszcz Gdański, Elbląg, Szczecin, Słupsk oraz gminne grupy breakdance: Kusowo, Bierkowo, Pobłocie oraz Główczyce.

Wydarzenie to, poprzez wsparcie Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach, umożliwiło młodym stażem tancerzom sprawdzenie swoich umiejętności a co najważniejsze zmobilizowało do wyciągnięcia wniosków nad czym warto trenować. Jednak nie zapominajmy o dobrej zabawie, która zaowocowała w zintegrowaniu tancerzy z różnych miast i różnych szkółek breakdance.