Miesięczne archiwum: czerwiec 2016
Noc Świętojańska w Kusowie
„Tak to matki nam podały,
Same znowu z drugich miały,
Że na dzień Świętego Jana
Zawżdy sobótka palana…”
(Jan Kochanowski)
Tradycyjnie jak co roku w Gminie Słupsk obchodzone są sobótki, ukoronowaniem których jest widowisko plenerowe. W tym roku mieszkańcy Kusowa wystąpili w widowisku „Warzą widźmy wilcze ziele…” w reżyserii Hajki Święch. Muzykę opracowała Anna Rapa, a o oświetlenie zadbał Krzysztof Fir. Na polanie, wśród drzew i traw przed publicznością wystąpiły czarownice, straszki i strzygi, Pani Lasu z Elfami, Druid z Oberonem i Piramem, kobiety i dziewczęta oraz zielarka. Ogółem w widowisku wzięło udział 30 aktorów. W naturalnej scenerii lasu potoczyła się baśń o walce dobra ze złem jako przesłanie „Równonocy”.
Wszyscy aktorzy występujący w widowisku stworzyli niezapomniane kreacje. Specjalne podziękowania kierujemy do p. Bogdana Kusa za wszechstronną pomoc techniczną – przygotowanie i wykonanie rekwizytów oraz elementów scenografii
Otwarcie świetlicy w Redzikowie
10 czerwca 2016 r. w Redzikowie miało miejsce otwarcie upragnionej przez mieszkańców świetlicy wiejskiej. W otwarciu udział wzięła p. Barbara Dykier – Wójt Gminy Słupsk, Starosta słupski p. Zdzisław Kołodziejski, prezesi spółek, dyrektorzy, inwestorzy oraz radni Gminy Słupsk a przede wszystkimi mieszkańcy sołectwa oraz okolicznych miejscowości.
Przedstawiciele władz samorządowych w obecności gości i lokalnej społeczności dokonali symbolicznego przecięcia wstęgi, otwierając w ten sposób nową świetlicę wiejską.
Obiekt poświęcił miejscowy proboszcz ks. Eugeniusz Łabisz. W następnej kolejności głos zabrała p. sołtys i radna Beata Juryś, p. Wójt, zaproszeni goście, gratulując przedsięwzięcia i życząc kolejnych pomyślnych inicjatyw. Przekazanie mieszkańcom świetlicy stało się okazją do podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania.
Zaprośmy zwierzęta do naszych ogrodów
Stowarzyszenie „Nasza Krepa” zaprasza dzieci i młodzież do udziału w projekcie, którego celem jest wzrost wiedzy ekologicznej u 90 osobowej grupy dzieci i młodzieży (10 – 15 lat) z terenu powiatu słupskiego, z zakresu ochrony zwierząt i opieki nad nimi oraz rozwój postaw proekologicznych oraz przedsięwzięć związanych z ochroną przyrody poprzez realizację 36 h cyklu warsztatów edukacyjnych prowadzonych w świetlicach wiejskich na terenie 2 gmin wiejskich, w okresie 1.06 2016 – 30.09.2016.
Warsztaty projektowe prowadzone będą na terenie Gminy Słupsk – świetlice: Kusowo, Jezierzyce SHR, Kukowo oraz na terenie Gminy Kobylnica – świetlice: Łosino, Widzino. Lubuń.
W ramach projektu przeprowadzonych zostanie 6 cykli warsztatowych, po jednym dla każdej świetlicy/15 uczestników (dz+ch). Jeden cykl spotkań to 3 spotkania po 2 godz., w ramach których przeprowadzone zostaną warsztaty:
- „Mali mieszkańcy naszych ogrodów” – zajęcia poświęcone będą biologii i znaczeniu zwierząt mogących zamieszkać w naszych ogrodach,
- „Przyjaciel czy wróg” – zajęcia podczas, których uczestnicy poznają inwazyjne gatunki roślin, najczęściej spotykane w naszych ogrodach, dowiedzą się o sposobach walki z nimi i zachowaniu środków bezpieczeństwa,
- „Mały domek – wielka sprawa” – zajęcia praktyczne podczas których uczestnicy/uczestniczki warsztatów z dostępnych materiałów budować będą „hotele” dla owadów zapylających,
- „Tajemniczy ogród” – wyjazd studyjny/ wycieczka do Ogrodów Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni czyli Ogrodów Hortulus Spectabilis w Dobrzycy.
Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie „Nasza Krepa”.
Projekt współfinansowany jest ze środków Starostwa Powiatowego w Słupsku.
Rekrutacja uczestników do projektu odbywa się w świetlicach wiejskich z terenu Gminy Słupsk i Kobylnica.
Zapraszamy do Kusowa
Sukces Michała Wróbla z Głobina w konkursie ceramicznym
W dniu 08.05.2016 jury w składzie:
Jacek T. Marek – Dyrektor Zespołu Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu
Renata Bryjanowska – artysta plastyk
Agnieszka Grzechowiak – artysta plastyk
Paulina Kużaj Markiewicz – artysta ceramik
po przejrzeniu i wnikliwej ocenie 217 prac ceramicznych nadesłanych na VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „GARNKÓW W GOSPODARSTWIE NIGDY NIE ZA DUŻO”
przyznało w kategorii Szkoły i placówki specjalne wyróżnienie dla Michała Wróbla. Michał uczęszcza na zajęcia ceramiczne jakie odbywają się CKiBP Gminy Słupsk. Opiekunem artystycznym jest Tomasz Furmanek. Gratulujemy Michałowi kolejnego sukcesu w konkursie ceramicznym
Znamy wyniki konkursu „Razem ku kulturze”
9 czerwca w Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Głobinie rozstrzygnięto wyniki konkursu „Razem ku kulturze” realizowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016. O dotację do 3500 zł na realizację pomysłów z dziedziny kultury ubiegało się 9 wnioskodawców z terenu naszej Gminy. Komisja konkursowa podjęła decyzję o nagrodzeniu maksymalnej możliwej liczby czyli aż 7 projektów z największą liczbą punktów.
Wyniki konkursu: