W pierwszy dziSONY DSCeń Świąt kolędnicy z terenu Gminy Słupsk i Słupska po raz czwarty kolędowali w słupskim szpitalu im. Janusza Korczaka. Dzięki wsparciu CKiBP w Głobinie, mieszkańców sołectwa Wiklino i Grąsino oraz kolędników Mikołaje (Tomasz Furmanek i Dawid Pękała) mogli poczęstować słodyczami małych i dużych pacjentów. Przy akompaniamencie fletu poprzecznego, na którym grała Anna Rapa i gitarze – Marlena Woźniak na każdym oddziale uczestnicy zaśpiewali kolędy. Już po raz drugi kolędnikom towarzyszyła Patrycja Baczyńska. Inicjatorką kolędowania w słupskim szpitalu jest sołtys Wiklina: Maria Łuczka-Furmanek.

Mieszkańcy Wiklina wykonali szopkę

W październiku 2015 roku sołtys Wiklina Maria Łuczka-Furmanek zorganizowała warsztaty, na których, pod okiem artysty z podkarpacia Andrzeja Wrzecionko, wykonano postacie z siana do Szopki Bożonarodzeniowej. W zajęciach brali udział nie tylko mieszkańcy Wiklina, ale także osoby z terenu Gminy Słupsk. Po zakończeniu warsztatów twórcy szopki postanowili powiększyć ją o wielbłąda, owce i anioły. Dzięki pomocy Pana Teodora Łuczka powstał stelaż wielbłąda, a uczestnicy warsztatów nadali mu odpowiedni kształt. Drewnianą szopę zbudowali mieszkańcy Wiklina: Jan Sygnowski, Krzysztof Sygnowski i Andrzej Matczak. W tym samym czasie powstała podobna szopka w Damnicy. Pan Andrzej Wrzecionko słynie w całej Europie z budowania szopek z siana. Jego dzieła znajdują się min. w Niemczech, Francji, Austrii, Słowacji czy Czechach. Znajdujące się w Pradze postacie wykonane z siana mają naturalne rozmiary i są zapisane w Księdzie Rekordów Guinnessa. Nasza szopka powstała dzięki wsparciu i zaangażowaniu Pani Barbary Dykier – Wójt Gminy Słupsk. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim uczestnikom oraz sponsorom, bez których wykonanie tego dzieła nie byłoby możliwe. Sponsorami są: Gmina Słupsk, CKiBP w Głobinie, Agencja Promocji Inwestycji Warszawa, Mirosław Ulenberg, Andrzej Wawrzyniak, Andrzej Czerwiński. Szopkę można obejrzeć w kościele parafialnym we Wrześciu.

Warsztaty ceramiczne w Głobinie

DSC_0813Od października 2015r. w CKIBP w Głobinie odbywają się warsztaty ceramiczne dla osób niepełnosprawnych. Prowadzi je p. Tomasz Furmanek. W trakcie zajęć ich uczestnicy poznają podstawy pracy gliny zaczynając od jej przygotowania, poprzez obróbkę, kształtowanie, a następnie po wypaleniu szkliwienie. Często prace wykonywane są tematycznie – w ostatnim czasie przygotowywano np. ozdoby świąteczne np. gwiazdki, aniołki itp. Odbywające się zajęcia pozwalają osobom niepełnosprawnym zarówno na wzajemne spotkanie, integrację jak i rozwój zdolności manualnych i artystycznych w atrakcyjny sposób. Szczególne słowa uznania za pomoc i zaangażowanie w działalność pracowni należą się rodzicom uczestników z p. Elżbietą Wróbel na czele.

DSC_0815DSC_0819

Kiermasz Bożonarodzeniowy

imagesEVDMWGABStowarzyszenie „Nasza Krępa” oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk zapraszają na okolicznościowy kiermasz świąteczny. Celem kiermaszu jest kultywowanie lokalnych i regionalnych tradycji oraz promocja przedsiębiorczości mieszkańców obszarów wiejskich.

Podczas kiermaszu będzie można zapoznać się z twórczością/zakupić lokalne produkty rękodzielnicze i kulinarne związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia, wykonane przez mieszkańców naszej Gminy.

Kiermasz odbędzie się w dniach 16 – 17. XII. 2015 r. w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Słupsk. Godziny otwarcia: 10 – 15

Serdecznie zapraszamy.

 

Pokaz Stołu Bożonarodzeniowego we Włynkówku

DSC_0415

5 grudnia br. w Szkole Podstawowej we Włynkówku odbył się III Powiatowy Pokaz Stołu Bożonarodzeniowego. W wydarzeniu wzięło udział osiem Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Słupskiego, prezentując efektownie przygotowane potrawy oraz dekoracje i ozdoby świąteczne. Naszą Gminę reprezentowały Koła z Włynkówka, Kukowa, Głobina i Lubuczewa, udział wzięły także Koło z Barcina, Łebienia, Damnicy i Główczyc. Na stołach pojawił się czerwony barszcz z uszkami, pstrąg w galarecie, ryba po grecku, pierogi z kapustą i grzybami, łazanki, kluski z makiem, śledzik pod pierzynką,  krokiety, susz, piernik wigilijny, makowiec  i inne smakołykami. Oczy ucieszyły liczne świąteczne drobiazgi wykonane przez lokalnych rękodzielników naszej gminy, które można było zakupić na zorganizowanym kiermaszu.

Całość imprezy zakończono  rozstrzygnięciem  „III Powiatowego Pokazu Stołu Bożonarodzeniowego” oraz  Konkursu na najpiękniejszą ozdobę  świąteczną. I nagrodę otrzymało KGW Barcino, II KGW Kukowo, III KGW Włynkówko. Wszystkie Koła za udział w pokazie otrzymały upominki.

 

więcej zdjęć tutaj