Gmina Słupsk plecie najlepiej w Powiecie

Wieńce sołectw Siemianice i Włynkówko zajęły pierwsze miejsca w trakcie Powiatowego Święta Plonów które odbyło się 14 września 2013 roku w Główczycach. Wieniec z Siemianic wystartował w konkursie wieńca klasycznego, natomiast łódź wykonana przez Włynkówko pokonała konkurencje w kategorii wieńca niekonwencjonalnego. Także w konkursie chlebów dożynkowych nasza gmina odniosła sukces. Chleb przygotowany przez p. Marię Łuczka – Furmanek z Wiklina zajął zaszczytne drugie miejsce. Gratulujemy.

Naszych reprezentantów nie zabrakło także w Turnieju Gmin oraz Konkursie na Gospodarza i Gospodynię. Mieszkańcy Wieszyna Andrzej Krzyżanowski i Andrzej Ślefarski w Turnieju Gmin musieli zmierzyć się między innymi z autoprezentacją, układaniem wieży ze słomy, biegiem z zawiązanymi oczami. Z kolei Ewa Kus z Kusowa i Piotr Kozłowski z Krępy Słupskiej ubiegali się o tytuł Gospodarza i Gospodyni Roku. Także na nich czekała autoprezentacja oraz szereg konkursów sprawnościowych. Po zaciętej walce obydwie drużyny musiały uznać wyższość rywali. Pomimo tego nasi reprezentanci zgodnie podkreślali że start był dla nich świetną zabawą i chętnie zmierzą się z tym wyzwaniem ponownie za rok.

Święto Plonów w Redzikowie – Gmina Słupsk tradycją stoi

Aż 19 wieńców 9 konwencjonalnych i 10 niekonwencjonalnych oraz 18 chlebów zgłosiły sołectwa z terenu Gminy Słupsk do udziału w konkursie podczas tegorocznych dożynek gminnych które odbyły się 7 września 2013 roku w Redzikowie. Gospodarzem było sołectwo Redzikowo, zaś rolę starostów pełnili Danuta Ryba i Szczepan Malinowski. Po Mszy Świętej, poświęceniu chlebów i wieńców, złożeniu rolnikom życzeń przez p. Wójt Barbarę Dykier oraz odczytaniu listu przesłanego przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, skierowanego do mieszkańców i rolników z naszej gminy, głos zabrali Kazimierz Plocke wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi a także Sławomir Ziemianowicz Starosta Słupski. Następnie wiceminister odznaczył zasłużonych rolników Odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa” oraz Statuetką Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Część oficjalną zwieńczyło wręczenie prezentu ufundowanego przez ministra Plocke. Była to torba ratownicza R1, którą na stan przyjęła OSP Bukówka. Dzięki takiej samej torbie strażacy ochotnicy z Włynkowa uratowali życie swojemu koledze dwa miesiące temu. Kiedy końca dobiegła oficjalna część Święta Plonów, na scenie rozpoczęła się część artystyczna a w namiotach rozstawionych po całym placu ruszyła sprzedaż specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, można było również zakupić wiele ciekawych wyrobów rękodzielniczych. Szczególnie atrakcyjne okazało się stoisko ceramiczne p Furmanków z Wiklina na którym można było popróbować swych umiejętności rzeźbienia w glinie. Stoisko promocyjne wystawiła także Gmina Słupsk. W specjalnie przygotowanym punkcie medycznym uczestnicy dożynek mieli możliwość nieodpłatnego zbadania poziomu cukru we krwi, poziomu trójglicerydów i cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Na scenie zaprezentowali się: orkiestra dęta z Darłowa, zespół taneczny „Vitrohon” z Białego Boru, grupy taneczne „Maxi Energa” oraz Haribo Crew, a także grupa tańca towarzyskiego z Krępy Słupskiej. Wystąpiły także grupy wokalne Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Słupsk z Gałęzinowa oraz Jezierzyc oraz zespoły „Świtezianki”, „Bierkowianki” , chór „Pasjonata” z Siemianic. Nie zabrakło również ciepłych potraw prosto z grilla i smacznej grochówki, której 120 litrów przygotowały panie z Krępy Słupskiej. Niesłabnącą popularnością jak zwykle cieszyła się strefa malucha, w której tłum dzieci pod okiem instruktorów z Gminnego Ośrodka Kultury w Głobinie korzystał z przeróżnych form rozrywki i konkursów. Po zakończeniu części artystycznej nadszedł długo oczekiwany moment ogłoszenia wyników konkursu na chleb i wieniec dożynkowy. Jury szczególnie trudny wybór w kategorii wieńca niekonwencjonalnego. Triumf odniosły następujące sołectwa:

Chleby dożynkowe:
1. Miejsce – Krępa Słupska
2. Miejsce – Wiklino
3. Miejsce – Redzikowo

W kategorii „wieniec konwencjonalny” zwyciężyli:
1. Miejsce – Bierkowo
2. Miejsce – Redzikowo
3. Miejsce – świetlica Siemianice

W kategorii „wieniec niekonwencjonalny” zwyciężyli:
1. Miejsce – Wieszyno
2. Miejsce – Włynkówko
3. Miejsce Jezierzyce Osiedle

Po wszystkich atrakcjach na scenie jak i poza nią przyszedł czas na koncerty. Najpierw zaprezentowała się Ola Ost ze swoją grupą, po niej do późnych godzin nocnych, grała grupa Life.

Organizatorzy serdeczne podziękowania za pomoc przy przygotowaniu Świeta Plonów kierują do współgospodarzy dożynek – sołectwa Redzikowo z p. sołtys Beatą Juryś na czele, Dyrektor Zespołu Szkół w Redzikowie p. Elżbiety Domańskiej, Prezesa Parku Wodnego Romana Wójcika, oraz wszystkich jednostek OSP które zadbały o zaplecze logistyczne imprezy.

Zwycięskie wieńce i chleb:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.533470640060030.1073741834.288020584605038&type=1