Finał Projektu FIO

W dniu 17 grudnia 2014 r w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Słupsk odbył się finał projektu „3 w 1 – społecznik, lider, obywatel czyli aktywna świetliczanka”. Projekt dofinansowany został ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na rok 2014 i realizowany był przez Stowarzyszenie „Nasza Krępa” w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Słupsk i Wydawnictwem „Szarek”. Celem projektu był wzrost poziomu edukacji i kompetencji 12 opiekunów świetlic wiejskich z terenu Gminy Słupsk poprzez realizację cyklu warsztatów przygotowujących ich do podejmowania skutecznych działań aktywizująco – integracyjnych na rzecz małych społeczności lokalnych. Projekt swoim działaniem obejmował teren Gminy Słupsk, a warsztaty projektowe odbywały się w świetlicach wiejskich. Łącznie w ramach projektu świetliczanki wzięły udział w blisko 120 godzinnym szkoleniu. Uczyły się na przykład sztuki układania bukietów z kwiatów polnych podczas warsztatów florystycznych poznawały kulturę regionu w ramach warsztatów ceramicznych, ale też miały warsztaty wolontariatu, komunikacji społecznej i animacji lokalnego środowiska wiejskiego. Jednym słowem projekt „ 3 w 1 – społecznik, lider obywatel czyli aktywna świetliczanka określić można jako niezbędnik aktywnej świetliczanki ponieważ poprzez wzrost umiejętności i kwalifikacji własnych świetliczanki wzbogacić będą mogły ofertę edukacyjną świetlic wiejskich z terenu Gminy Słupsk, a tym samych skuteczniej aktywizować wielopokoleniowe środowiska wiejskie na terenie Gminy Słupsk. W finale projektu świetliczanki zaprezentowały się w pantomimie pn. „Koło życia” przygotowanej w ramach projektowych warsztatów teatralnych prowadzonych przez panią Halinę Święch.

 

          

Grupa break dance Haribo Crewwzięła udział w mistrzostwach Polski szkółek break dance „Next Step”

14.12.14 Grupa break dance Haribo Crew trenująca na co dzień w gminie Słupsk wzięła udział w mistrzostwach Polski szkółek break dance „Next Step” w Łodzi, organizowanych przez agencje Art of Breakin.

W turnieju wystąpiło aż 16 zawodników trenujących pod okiem Pawła Kamińskiego aktualnego mistrza europy federacji IDO ,który dostał szansę sędziowania i oceniania zawodników którzy przybyli ze swoimi trenerami z całej Polski. W turnieju wzięły udział szkoły tańca z takich miast jak Warszawa , Katowice , Białystok , Wrocław , Łódz , Kętrzyn , Czestochowa, Lublin , Gdańsk. Blisko 200 uczestników we wszystkich kategoriach wiekowych. Największy sukces odniósł Szymon Tomaszewski BBoy Gerber który wygrał kategorie pow. 16 lat i stał się nieoficjalnym mistrzem Polski szkółek break dance.Najtrudniejszą przeprawę miała Julia Kalata Bgirl Julietta na co dzień trenująca w Kusowie. Julia wystartowała w Kat. do 16 lat łącznie do walki o pierwsze miejsce walczyło ponad 50 bboys i bgirls głownie to chłopcy byli faworytami do tytułu. Nasza reprezentantka wyszła z eliminacji , następnie w pół finale pokonała wicemistrza świata z Holandi Bboya Świdra z Kętrzyna. Finał to było prawdziwe widowisko umiejętności Julia walczyła z aktualnym mistrzem świata Tomkiem Chorzelewskim który został specjalnie zaproszony przez organizatorów na zawody Next Step ostatecznie dla Julietty przypadło 2 miejsce, szacunek jaki okazali jej inni tancerze za wolę walki i postawę jest największą nagrodą jaką mogła dostać za ciężką pracę wykonaną na treningach. Kolejnym wyzwaniem dla tancerzy jest wyjazd do Kętrzyna 20.12.14 i będzie to już ostatni przystanek po 6 tygodniach podróży po całej Polsce.

TARLISKO 2014

 

W minioną sobotę  6 grudnia 2014 roku w Krępie Słupskiej odbył się III Rajd Pieszy Na Orientację – TARLISKO 2014 czyli z trocią Nam po drodze. Organizatorami rajdu byli Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk wraz z Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”. Na przygotowanych przez organizatorów trasach wystartowało przeszło 120 uczestników. Ich zadaniem było przy pomocy mapy odnalezienie punktów kontrolnych. Rywalizację na trasie dziecięcej – szkoły podstawowe zdominowała SP nr.2 z Ustki zajmując wszystkie trzy miejsca na podium.

Miejsce I zajęli: Joanna Łukowicz, Nikodem Ściubek, Mikołaj Podściański i Martyna Wiech. Drugie miejsce zdobyli Mikołaj Mordal, Jakób Brzóska i Igor Radziński, zaś trzecie Kamila Skup i Dominika Zając. W kategorii tej startowały grupy do pięciu osób bez opiekuna.

W kategorii szkoły podstawowe – klasy początkujące ( uczniowie klasy I-III z opiekunem) zwyciężyła klasa II a ( grupa 2) z SP nr. 2 z Ustki, drugie zaś miejsce Maciej Głaszcz z tatą. Trzeciego miejsca nie przyznano.

Laureatem w kategorii trasa dziecięca – gimnazjum zwyciężył Jakub Latos.

W rajdzie udział wzięły miedzy innymi grupy zorganizowane z SP nr 2 w Ustce, SP z Wrześcia, świetlicoraz klub seniora z Redzikowa i Redzikowa Osiedle. Nie zabrakło także uczestników indywidualnych.

Sobotni rajd pieszy połączony był z finałem warsztatów edukacyjnych dla 150 uczniów, realizowanych przez GOK Gm. Słupsk w ramach projektu:

 „Z Rybą za Pan Brat”  aktywizacja i integracja społeczności lokalnej na obszarze SGR ze szczególnym uwzględnieniem  terenu Gminy Słupsk poprzez promocję działań ukierunkowanych na wzrost spożycia ryb oraz poszerzenie oferty w tym zakresie.

Projekt ten współfinansowany jest przez Unie Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającą inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.

W ramach zorganizowanych zajęć uczniowie z pięciu szkół w listopadzie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych w siedzibie Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”, oraz na sztucznym tarlisku i przepławce. Ich zadaniem było przygotowanie prezentacji dotyczącej wybranego gatunku Ryby oraz haseł proekologicznych związanych z akwakulturą. Prezentacje były oceniane przez pracowników Parku Krajobrazowego. Laur zwycięstwa powędrował do SP w Głobinie, drugie miejsce zajęło SP Bierkowo trzecie SP Wrzeście, czwarte SP Włynkówko natomiast piąte SP nr. 2 z Ustki.

Organizatorzy serdecznie dziękują za udział wszystkim uczestnikom i już teraz zapraszają na kolejna edycje rajdu