Zapraszamy do Bydlina na Marsz Nordic Walking

nordic2
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, Powiat Słupski oraz Stowarzyszenie „Nasza Krępa” zapraszają w dniu 7 listopada 2015 roku do udziału w Marszu Nordic Walking. Początek godz. 10.00 świetlica wiejska w Bydlinie. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: biuro@gok.slupsk.pl lub pod numerem telefonu 59-847-10-91 do dnia 5 listopada. Zaplanowano dwie trasy: krótszą – ok 2 km i dłuższą ok 5 km. Dla wszystkich uczestników przewidziano poczęstunek oraz ciepłe napoje. Udział w marszu jest nieodpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Marsz stanowi jeden z elementów projektu „Żyj aktywnie” dofinansowanego przez Powiat Słupski

Pięciolecie świetlicy w Redęcinie

DSC_0038W miniony weekend w Redęcinie uroczyście obchodzono pięciolecie istnienia świetlicy wiejskiej. Swoją obecnością jubileusz  uświetnili: Wójt Gminy Słupsk Pani Barbara Dykier , Dyrektor Centrum Kultury w Głobinie Pan Zbigniew Podolak, główny wykonawca świetlicy w Redęcinie Pan Czesław Chadacz oraz Ks. emeryt Jan Girjatowicz. Resztę gości stanowili najbardziej zasłużeni mieszkańcy Redęcina oraz stali bywalcy imprez w świetlicy byli to również mieszkańcy okolic , słupska i innych miejscowości. W przygotowania do uroczystości zaangażowało się wielu mieszkańców Redęcina, jeden z nich zasponsorował nawet tucznika, którego miejscowy masarz przerobił na wędliny. Po kilku przemówieniach np. Pani Wójt ,Pani świetlicowej, Radnego- Sołtysa czy też Ks. Jana przyszła pora na część artystyczną którą przygotowała pani Izabela Jenczyk – opiekun świetlicy. Na początku wystąpił lokalny zespół taneczny Paradox, a  później najmniejsi mieszkańcy Redęcina tzn. Ola i Nikola Bieńczak, Paweł Dura oraz Czarek Jenczyk wykonali ,, hymn Gminy Słupsk’’ Nasza Gmina.

Uroczystość przebiegała w bardzo wesołej atmosferze, choć nie obyło się bez wzruszeń i łez. Nie zabrakło kwiatów, podziękowań i wspomnień z wydarzeń i imprez, które odbyły się w pięcioletniej historii świetlicy.

W trakcie obchodów każdy miał możliwość wpisania się do kroniki świetlicy, która prowadzona jest przez panią świetlicową Izabelę Jenczyk.

O oprawę muzyczną zadbał zespół Gunersi z Koszalina – zabawa trwała do godzin porannych.

Organizatorzy: Radny Gminy Słupsk – Sołtys wsi Redęcin Grzegorz Winiarski , opiekun świetlicy Izabela Jenczyk, Rada Sołecka dziękują za wspaniałą zabawę, prezenty i przemiłą atmosferę podczas tego jubileuszu.

więcej zdjęć tutaj

„Boćki i Bocianki” przyleciały do Głobina

12045373_951215381598718_4524373810315815501_o„Boćki i Bocianki” przyleciały do Centrum Kultury w Głobinie na II Gminny Konkurs Recytatorski dla Przedszkolaków. 22 października 2015r. na scenie wystąpiło 23 młodych wykonawców, którzy dostarczyli widowni wielu wzruszeń, radości i emocji. Dzieci prezentowały bardzo wysoki poziom w różnorodnym repertuarze (Jan Brzechwa, Wanda Chotomska jak również teksty pisane przez rodziców i opiekunów). Grand Prix zdobył Oskar Czerniewicz z Punktu Przedszkolnego z Siemianic w brawurowo wykonanym wierszu pt. „Wierszyk o tym jak zapomniałem wierszyka” autorstwa Anny Kowalewicz.
W kategorii „Bocianki „
I miejsce zdobyła Hanna Chabros z Punktu Przedszkolnego ZS w Siemianicach,
II miejsce zdobył Witold Krekora z Przedszkola Ekologiczno-Językowego „ Poziomka” z Włynkówka
III miejsce zdobył duet Karina Korewo i Aleksander Hinc z Przedszkola Gminnego „Bajka” z Jezierzyc
Wyróżnienie zdobyła Aleksandra Kartosz z Punktu Przedszkolnego z Redzikowa
W kategorii „ Boćki”
I miejsce zdobyła Zuzanna Sankowska z punktu przedszkolnego w Głobinie
II miejsce zdobył Maciej Borkowski z Przedszkola Ekologiczno-Językowego „ Poziomka” z Włynkówka
III miejsce zdobyła Gabriela Terka z Punktu Przedszkolnego SP we Włynkówku
Wyróżnienie zdobyła Helena Ossowska z Punktu Przedszkolnego SP we Włynkówku
Jurorami w tym konkursie byli:
Michał Tramer- Dyrektor PTL „Tęcza” w Słupsku
Jerzy Barbarowicz- Główny Specjalista PTL „Tęcza” w Słupsku
Grzegorz Gurłacz- Dyrektor CEiK w Damnicy
Organizatorem II Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla Przedszkolaków „Boćki i Bocianki” jest Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk we współpracy z Teatrem Lalki „Tęcza” w Słupsku. Patronat honorowy nad konkursem objęła Wójt Gminy Słupsk p. Barbara Dykier.

więcej zdjęć tutaj

Warsztaty wyrobów z siana

DSC_0159W świetlicy wiejskiej w Lubuczewie odbyło się podsumowanie warsztatów wykonywania figur z siana. Poprowadził je artysta z Podkarpacia Andrzej Wrzecionko, którego prace wystawiane były między innymi we Francji, Czechach i Niemczech. Opracował on własną technikę wykonywania sznurów z siana a następnie łączenia ich w figury.

Zajęcia warsztatowe odbywały się w dwóch kilkunastoosobowych grupach od 6 października z inicjatywy sołtys Wiklina p. Marii Łuczka – Furmanek. Do udziału w nich zgłosiły się dwa współpracujące ze sobą Ośrodki Kultury: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz Centrum Kultury w Damnicy.

„Codziennie warsztaty trwały minimum 3 godziny w każdej świetlicy. Prace rozpoczęliśmy od zrobienia tzw. sznurów z siana, z których zszywaliśmy postaci, a zwierzęta wyklejaliśmy sianem. Na warsztatach powstało 21 gotowych prac wielkości ok. 70 cm. W Wiklinie spotykali się mieszkańcy z terenu gminy (Wiklino, Kukowo, Wrzeście, Lubuczewo, Karżcino, Głobino, Redzikowo)” – mówi inicjatorka warsztatów Maria Łuczka – Furmanek

Prace w Damnicy odbywały się w pomieszczeniach CEiKu. Na początku było mnóstwo bałaganu związanego z pleceniem specjalnych sznurów z siana, ale z każdym dniem, z każdą godziną z chaosu zaczynały pojawiać się postaci z uplecionego materiału.

W prace nad szopką bożonarodzeniową były zaangażowane panie z całej wsi: Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie „Ciekawi Świata”, Stowarzyszenie „Na Tak”, pracownicy CEiKu, biblioteki i wielu ludzi, którzy przychodząc spontanicznie do CEiKu angażowali się w pracę nad stworzeniem niepowtarzalnych figur z siana. Przez dwa tygodnie, codziennie po kilka godzin pod okiem artysty próbowaliśmy słomka po słomce ułożyć ten chaos w coś pięknego. I stało się. Powstało dzieło jakich mało jest w Polsce. Na Pomorzu – tylko dwa: w Wiklinie i w Damnicy” – dodaje dyrektor damnickiego Centrum Edukacji i Kultury Grzegorz Gurłacz

Podsumowanie warsztatów zaszczycili swoja obecnością Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier, Wójt Gminy Damnica Grzegorz Jaworski, Dyrektor CKIBPGS Zbigniew Podolak, przedstawiciele stowarzyszenia Dobre Serca a także pani Marta Mazurek z PARR w Słupsku. Oprócz zaprezentowania wykonanych prac odbył się krótki występ artystyczny przygotowany przez Dyrektora Centrum Kultury w Damnicy Grzegorza Gurłacza.

Realizacja warsztatów była możliwa dzięki wsparciu Gminy Słupsk, Centrum Kultury w Damnicy, Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Słupsk, Agencji Promocji Inwestycji w Warszawie, firmie Gabi, firmie Ulenberg Główczyce, panom: Adamowi Dargacz, Marianowi Micińskiemu, Ryszardowi Lisiewicz, Andrzejowi Wawrzyniakowi.

Pomysł i zrealizowane zajęcia stanowiły kontynuację warsztatów które odbyły się w ferie zimowe. Wtedy dzięki projektowi CKIBP GS „Kulturowo i wielopokoleniowo wokół świetlicy wiejskiej” finansowanemu z Fundacji Banku Zachodniego WBK udało się zaprosić Andrzeja Wrzecionko na Pomorze. Oprócz zajęć projektowych w Wiklinie zorganizowane zostały spotkania z nim w Krępie Słupskiej, Wrześciu Głobinie – Gmina Słupsk oraz w Gminach Damnica, Dębnica Kaszubska, Kępice, Miastko.

Efekty prac ludzi zaangażowanych w ten projekt będzie można zobaczyć w grudniu. Damnicka szopka będzie postawiona na ulicy Witosa, na przeciwko kościoła przy budynku Centrum Edukacji i Kultury, natomiast szopka z Wiklina wystawiona będzie w kościele parafialnym we Wrześciu.

więcej zdjęć tutaj