W świetlicy wiejskiej w Lubuczewie odbyło się podsumowanie warsztatów wykonywania figur z siana. Poprowadził je artysta z Podkarpacia Andrzej Wrzecionko, którego prace wystawiane były między innymi we Francji, Czechach i Niemczech. Opracował on własną technikę wykonywania sznurów z siana a następnie łączenia ich w figury.
Zajęcia warsztatowe odbywały się w dwóch kilkunastoosobowych grupach od 6 października z inicjatywy sołtys Wiklina p. Marii Łuczka – Furmanek. Do udziału w nich zgłosiły się dwa współpracujące ze sobą Ośrodki Kultury: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk oraz Centrum Kultury w Damnicy.
„Codziennie warsztaty trwały minimum 3 godziny w każdej świetlicy. Prace rozpoczęliśmy od zrobienia tzw. sznurów z siana, z których zszywaliśmy postaci, a zwierzęta wyklejaliśmy sianem. Na warsztatach powstało 21 gotowych prac wielkości ok. 70 cm. W Wiklinie spotykali się mieszkańcy z terenu gminy (Wiklino, Kukowo, Wrzeście, Lubuczewo, Karżcino, Głobino, Redzikowo)” – mówi inicjatorka warsztatów Maria Łuczka – Furmanek
„Prace w Damnicy odbywały się w pomieszczeniach CEiKu. Na początku było mnóstwo bałaganu związanego z pleceniem specjalnych sznurów z siana, ale z każdym dniem, z każdą godziną z chaosu zaczynały pojawiać się postaci z uplecionego materiału.
W prace nad szopką bożonarodzeniową były zaangażowane panie z całej wsi: Koło Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszenie „Ciekawi Świata”, Stowarzyszenie „Na Tak”, pracownicy CEiKu, biblioteki i wielu ludzi, którzy przychodząc spontanicznie do CEiKu angażowali się w pracę nad stworzeniem niepowtarzalnych figur z siana. Przez dwa tygodnie, codziennie po kilka godzin pod okiem artysty próbowaliśmy słomka po słomce ułożyć ten chaos w coś pięknego. I stało się. Powstało dzieło jakich mało jest w Polsce. Na Pomorzu – tylko dwa: w Wiklinie i w Damnicy” – dodaje dyrektor damnickiego Centrum Edukacji i Kultury Grzegorz Gurłacz
Podsumowanie warsztatów zaszczycili swoja obecnością Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier, Wójt Gminy Damnica Grzegorz Jaworski, Dyrektor CKIBPGS Zbigniew Podolak, przedstawiciele stowarzyszenia Dobre Serca a także pani Marta Mazurek z PARR w Słupsku. Oprócz zaprezentowania wykonanych prac odbył się krótki występ artystyczny przygotowany przez Dyrektora Centrum Kultury w Damnicy Grzegorza Gurłacza.
Realizacja warsztatów była możliwa dzięki wsparciu Gminy Słupsk, Centrum Kultury w Damnicy, Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej Gminy Słupsk, Agencji Promocji Inwestycji w Warszawie, firmie Gabi, firmie Ulenberg Główczyce, panom: Adamowi Dargacz, Marianowi Micińskiemu, Ryszardowi Lisiewicz, Andrzejowi Wawrzyniakowi.
Pomysł i zrealizowane zajęcia stanowiły kontynuację warsztatów które odbyły się w ferie zimowe. Wtedy dzięki projektowi CKIBP GS „Kulturowo i wielopokoleniowo wokół świetlicy wiejskiej” finansowanemu z Fundacji Banku Zachodniego WBK udało się zaprosić Andrzeja Wrzecionko na Pomorze. Oprócz zajęć projektowych w Wiklinie zorganizowane zostały spotkania z nim w Krępie Słupskiej, Wrześciu Głobinie – Gmina Słupsk oraz w Gminach Damnica, Dębnica Kaszubska, Kępice, Miastko.
Efekty prac ludzi zaangażowanych w ten projekt będzie można zobaczyć w grudniu. Damnicka szopka będzie postawiona na ulicy Witosa, na przeciwko kościoła przy budynku Centrum Edukacji i Kultury, natomiast szopka z Wiklina wystawiona będzie w kościele parafialnym we Wrześciu.
więcej zdjęć tutaj