Zapraszamy na warsztaty wikliniarskie i zielarskie

Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 realizuje operację pn. „Warsztaty rękodzielnicze i zielarskie formą aktywizacji środowiska wiejskiego Gmin Słupsk i Damnica poprzez aktywne  kultywowanie tradycji”, której  celem jest aktywizacja i budowanie tożsamości lokalnej mieszkańców poprzez kultywowanie i pielęgnowanie tradycji, zwyczajów ludowych, wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie ( warsztaty zielarskie), a zwłaszcza działań rękodzielniczych obecnie zanikających na wsi (garncarstwo, wikliniarstwo itp.).

Już 8 września zapraszamy do udziału w pierwszych zajęciach – warsztatach wikliniarskich oraz zielarskich. Warsztaty wikliniarskie to 4 godzinne spotkanie w ramach którego uczestnicy zapoznają się z technikami plecionkarskimi oraz samodzielnie wykonają kosze, które staną się ich własnością. Zapraszamy do Lubuczewa  w godzinach 9.00-13.00 i Redzikowa Osiedle (Lądowisko Kultury) godziny 14.00-18.00

Warsztaty zielarskie to cykl 4 spotkań w świetlicy w Bierkowie ( 8 września, 22 września, 29 września i 6 października). Będą obejmowały one zarówno rozpoznawanie ziół, ich zbieranie jak i przetwarzanie. Pierwsze spotkanie odbędzie się w godzinach 8.00-12.00.

Warunki uczestnictwa:

  1. Zameldowanie na terenie Gminy Słupsk lub Damnica
  2. Pierwszeństwo w naborze będą miały osoby do 35 roku życia ( minimum 50% w grupie)
  3. Zgłoszenia należy wysyłać na adres projekty@gok.slupsk.pl. W zgłoszeniu proszę podać imię i nazwisko, miejscowość zameldowania, miesiąc i rok urodzenia, telefon kontaktowy. O zakwalifikowaniu powiadomimy droga mailową.
  4. W przypadku warsztatów zielarskich uczestnik deklaruje udział we wszystkich 4 spotkaniach
  5. Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne

Warsztaty Kokedama


Zapraszamy do udziału w kolejnych warsztatach dla dorosłych!! 

Kokedama w dosłownym tłumaczeniu z języka japońskiego znaczy „kula mchu”. Ale aby wyjaśnić bardziej obrazowo, jest to najmłodsza forma bonsai – ma zaledwie 25 lat. Jej zalążkiem była technika ne-arai, która wywodzi się z okresu epoki Edo. Polega na uprawie roślin w specjalnie przygotowanej mieszance ziemi, składającej się z: torfu keto, który jest jak plastelina, twardej, palonej i drobnej gliny akadama oraz zwykłej ziemi kwiatowej. Całość jest otulona mchem, który stanowi naturalną doniczkę. 
Zajęcia poprowadzi Michał Czapiewski z Pracowni Czapiewski Design of Nature. 

Data: 15 września (sobota) godz. 11:00
Miejsce: Lądowisko Kultury w Redzikowie 

Koszt uczestnictwa wynosi 50 zł.
Zapisy przyjmujemy pod adresem ladowisko@gok.slupsk.pl Więcej informacji pod nr tel. 511 428 537

NARODOWE CZYTANIE W LĄDOWISKU KULTURY

Szanowni Państwo,

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

Do czytania zaprosiliśmy dzieci i młodzież, seniorów oraz zaprzyjaźnionych z naszą jednostką aktorów. 

Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy do Lądowiska Kultury w Redzikowie          -> sobota 8 września, początek od godziny 12:00.                                                          Do zobaczenia!

 

OŚWIADCZENIE


 
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej fałszywymi informacjami, pragnę wskazać, że jako Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk NIE ZWOLNIŁEM ŻADNEGO PRACOWNIKA.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że publikowanie tego typu nieprawdziwych informacji stanowi nie tylko naruszenie moich dóbr osobistych, o którego zaniechanie wzywam, ale jest przestępstwem, opisanym w art. 212 §1 Kodeksu Karnego (zniesławienie).
Sprawą publikowania niezgodnych z prawdą informacji na mój temat zajmują się już odpowiednie organy, w tym Policja, która podejmuje w tej sprawie właściwe czynności.
 
Zbigniew Gach
Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk 

Gminne Święto Plonów w Swołowie

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach dożynkowych, których celem jest propagowanie tradycji i podtrzymywanie umiejętności wypieku chlebów oraz wyplatania wieńców, związanych ze Świętem Plonów, podsumowującym pomyślne zbiory zbóż.  Regulamin Konkursu!!  
regulamin wieńce+pokaz

Gminne Święto Plonów to święto dziękczynienia za plony, radość z owoców ziemi, pracy rąk ludzkich oraz szacunek dla tradycji i chleba. Tradycyjnie święto plonów będzie świętem mieszkańców Gminy Słupsk, ale przede wszystkim, okazją do wyrażenia wdzięczności dla ciężkiej pracy rolników, którzy pod koniec sierpnia kończyć będą tegoroczne zbiory.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Chcemy pokazać, że każdy nas może inaczej świętować niepodległość,  każdego dnia z najbliższymi, albo z nieznajomymi, biorąc udział w oficjalnych uroczystościach, albo organizując tak jak my lokalne wydarzenia dla społeczności wiejskiej. To, jak świętujemy jedną z najważniejszych rocznic w historii naszego kraju nie jest istotne, bo niepodległa… jest dla wszystkich. I każdy z nas jest jej częścią! Każdy z nas tworzy ją na co dzień. Wspólnie z mieszkańcami podziękujemy rolnikom za zbierania owoców polskiej ziemi.

Centrum Kultury Głobino REGULAMIN DOŻYNKI 2018

Zapraszamy miłośników gier planszowych do Redzikowa!

Port Gier to impreza przeznaczona dla miłośników gier planszowych. Wydarzenie skierowane jest do ludzi w różnym wieku dzieci, młodzieży oraz dorosłych, którzy chcieli by w ciekawy sposób spędzić czas ze swoimi pociechami. Słowem dla wszystkich gotowych poznać i polubić gry oraz tych, którzy już dzielą czas z przyjaciółmi w towarzystwie kostki, pionków i plansz. Impreza jest całkowicie darmowa, przyjść może każdy, zaś pokaźny wybór gier zapewnia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Miejsce: Lądowisko Kultury w Redzikowie
Data: 26 sierpnia (niedziela)
Start godz. 16:00

 

 

Kondolencje z Powodu Śmierci Władysława Rybaka, członka Klubu Plastyka im. Stefana Morawskiego

 

Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci  wybitnego malarza, artysty Władysława Rybaka, mieszkańca naszej Gminy. To wielka strata dla naszej lokalnej społeczności.  Odszedł wybitny artysta malarz, człowiek wielkiego talentu i niespożytej energii. Osoba, która potrafiła doskonale dzielić się swoją wiedzą i której entuzjazm udzielał się innym.

Władysław Rybak był naszym przyjacielem. Przez lata wspierał działalność kulturalną naszej instytucji. Malarstwo było jego pasją. Malował z potrzeby serca, spontanicznie. W najtrudniejszych chwilach swojego życia, gdy tracił nadzieję, praca przy sztalugach dodawała mu sił, podnosiła na duchu, zaspokajała potrzebę wypowiadania się, rekompensowała niepowodzenia. W malarstwie starał się przekazywać swoje przemyślenia, refleksje. Był zwolennikiem własnych poszukiwań, dociekań, swobodnego kształtowania artystycznych wizji. Władysław Rybak tworzył sztukę wokół tematów marynistycznych, pejzażu wiejskiego, zwierząt, etosu pracy człowieka, czy też jego kondycji we  współczesnym świecie.
     

Pozostanie w pamięci mieszkańców jako twórca żyjący sprawami sztuki, dzięki któremu malarstwo i sztuki plastyczne stawały się bliższe zwykłym ludziom. Za to wszystko chcemy Mu dzisiaj wyrazić z serca płynącą wdzięczność.

Z wyrazami najwyższego szacunku, 

Dyrektor i Pracownicy CKiBP

Pogrzeb Władysława Rybaka odbędzie się w piątek, 3 sierpnia 2018 r. o godz. 12.50 na Starym Cmentarzu w Słupsku.