Podczas wakacji odbywają się półkolonie letnie realizowane w 13 świetlicach wiejskich :tj: Bierkowie, Bruskowie Wielkim, Bydlinie, Grąsinie, Krępie Słupskiej, Kusowie, Siemianicach, Strzelinie, Swołowie, Warblewie, Wiklinie, Redęcinie i Redzikowie. Zajęcia letnie są dofinansowane z GKRPA, łącznie zapisanych uczestników półkoloni w wymienionych świetlicach jest ponad 300 osób. Zajęcia odbywają się zgodnie z wcześniej założonym planem zajęć półkoloni wakacyjnych dopasowany do form wypoczynku, możliwości finansowych jak i pogody w świetlicach wiejskich.
W programie półkolonii są: wycieczki rowerowe, piesze i autokarowe, wyjazdy na basen, wyjazdy na ściankę wspinaczkową, do parku linowego, wakacyjne kino letnie, ogniska z pieczeniem kiełbasek, gry i zabawy terenowe, turnieje gier świetlicowych.
W ramach półkolonii dzieci mają organizowane wycieczki, przewidziane są wyjazdy do Runowa, Szymbarku, Sarbska, Łeby, Ustki, Swołowa i Słupska. Świetlice korzystają z tegorocznych propozycji: Muzeum Pomorza Środkowego, Zagrody Albrechta, Wędrownej Barci, WORD i Multikina w Słupsku, Parku Wodnego w Redzikowie, Doliny Charlotty i innych. W każdym dniu półkoloni dzieci mają zapewniony posiłek. Celem zajęć jest stworzenie dzieciom warunków do ciekawego, bezpiecznego i aktywnego spędzania wolnego czasu.
Warsztaty z wytwarzania sztucznej biżuterii rozpoczęły się od kwietnia w świetlicach wiejskich Gminy Słupsk. Do tej pory odbyły się one w następujących miejscowościach: Bierkowo, Bruskowo Wielkie, Bukówka, Bydlino, Grąsino, Jezierzyce, Krępa Słupska, Warblewo, Wiklino, Redęcin. Były one skierowane zarówno do dzieci i młodzieży jak i dorosłych. Wszyscy uczestnicy warsztatów mogli pracować z różnorodnymi materiałami: szklanymi, plastikowymi bądź drewnianymi koralikami oraz silikonowymi żyłkami, sznurkami oraz wszelkiego rodzaju dodatkami potrzebnymi do wytwarzania sztucznej biżuterii w zróżnicowanych technikach np. plecionki bransoletek Shamballa. Po szybkim instruktażu biżuterię można było wykonać samodzielnie lub z niewielką pomocą instruktorki p. Grażyny Kędryny. Ukoronowaniem pracy były efektownie połyskujące łańcuszki, bransoletki i kolczyki. Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w warsztatach, które będą kontynuowane od sierpnia br. w pozostałych świetlicach.
W dniach 8-9.07.2013r. odbyły się spektakle „Don Kichote” w oryginalnej technice animacji rysunków tzw. kina manualnego dla mieszkańców Gminy Słupsk, które można było obejrzeć w następujących miejscowościach: Gałęzinowo, Bruskowo Wielkie, Głobino i Bukówka. Spektakle były grane głównie dla dzieci, choć na widowni zdarzały się osoby dorosłe jak i młodzież. Mimo, że był to czas letni widownia była pełna. „Don Kichote” to trudny, studyjny spektakl, który przedstawiony został przy pomocy obrazów – konturów szkicowanych czarną kreską a świat wyobraźni głównego bohatera to świat kolorów. Podwójna narracja – opowiadanej opowieści i opowieści dziejącej się nawiązuje do tradycyjnego teatru lalkowych narracji. Widownia z ciekawością śledziła bieg wydarzeń i brała żywy udział w przedstawieniu. Spotkanie dzieci z Don Kichotem pozostawia nadzieję, że dzieci sięgną po tę literaturę. Dla wszystkich uczestników organizator przygotował słodki poczęstunek.
Poniżej link do relacji Pana Wojciecha Szostaka
http://www.mm2miasto.pl/fotogaleria/zdjecie-don-kichote-w-gminnym-osrodku-kultury-zdjecia-wideo-23#photo
5 lipca 2013 roku w kaplicy św. Jerzego odbył się wernisaż mieszkanki Kusowa p. Lidii Zielińskiej – Bęben która od 6 lat związana jest z słupskim Klubem Plastyka im. Stefana Morawskiego.Oprócz malarstwa zajmuje się haftem oraz ilustracją książek. Obecna wystawa jest pierwszą w jej karierze wystawą indywidualną.
Na wystawie „Wszystkie pory roku”, która czynna będzie do końca lipca 2013 r., można zobaczyć 29 obrazów olejnych. Galeria w Kaplicy św. Jerzego czynna będzie w środy, czwartki, piątki i niedziele od godz. 10:00 do 14:00. Zapraszamy.
Pierwsza niedziela lipca 2013 roku obfitowała w moc atrakcji zapewnionych przez Gminę Słupsk w trakcie jej prezentacji na XV Jarmarku Gryfitów w Słupsku. Dzień przebiegający pod hasłem „Książęce zmagania” utrzymany był w klimacie historycznym, nawiązujacym do rodu Gryfitów. Oficjalnego otwarcia dokonała Wójt Gminy Słupsk p. Barbara Dykier. O wprowadzenie w odpowiedni nastrój zadbali przebrani w stroje związane z hasłem przewodnim pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Słupsk. Przeprowadzone przez nich konkursy „ Damą Być”, „Osuszanie fosy”, „Warkosz Roszpunki” oraz „Gryfitka”, których pomysłodawczynia była prowadząca imprezę Hajka Święch, skłoniły do wzajemnej rywalizacji wiele osób sposród licznie przybyłej publiczności. O przeniesienie widzów w czasy książąt i rycerzy zadbali także członkowie Bractwa Rycerskiego Bogusława X. Zaprezentowali oni pokaz tańców plebejskich i dworskich, pojedynek na miecze, a także strzelanie z łuku. Chętni z widowni mieli niepowtarzalną okazję do wzięcia udziału w nauce tańców oraz turnieju łuczniczym. Na scenie zaprezentował się także nawiazujący utworami do kultury słowińskiej zespół „Niwa Modrego Lnu” Występ ten stanowił wprowadzenie do bloku konkursów przygotowanych przez Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Zwieńczeniem prezentacji scenicznych były występy artystyczne grup i zespołów prowadzonych przez GOK Gminy Słupsk.
W ramach dodatkowych atrakcji Gmina Słupsk przygotowała „Kącik malucha” w którym o zapewnienie atrakcji dla najmłodszych uczestników Jarmarku zadbały instruktorki ośrodka kultury w strojach ksieżniczek. O coś dla ciała zadbało Sołectwo Redzikowo, na stoisku którego można było nabyć między innymi ciasta, chleb ze smalcem, a także i nalewki. Możliwość rzeźbienia w glinie i przepyszne jagodzianki zapewniło Sołectwo Wiklino. W ramach promocji gminy można było zrobić sobie zdjęcie z maskotka Gminy Słupsk bocianem „Kacperkiem”, zaś na stoisku otrzymać materiały promocyjne.
więcej zdjęć w galerii