Gospodynie z powiatu

Po raz dziewiąty odbył się Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Od kilku lat gospodarzem zmagań powiatowych jest gmina Słupsk. 15 lutego 2014r. do hali widowiskowo-sportowej w Jezierzycach zjechało 9 kół z całego powiatu. Uczestnicy musieli przygotować się do 5 konkurencji, z czego 2 rozstrzygnięte były jeszcze przed rozpoczęciem turnieju. Jury oceniało przygotowane wyroby cukiernicze z regionu oraz tablice, na których koła prezentowały ważne wydarzenie z ich życia. Już przy pierwszych prezentacjach było wiadomo, że komisji nie będzie łatwo wytypować zwycięzcę.
Imprezę rozpoczęli gospodarze i organizatorzy IX Powiatowego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Na scenę zaproszeni zostali Zdzisław Kołodziejski, Dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Sławomir Ziemianowicz, Starosta Powiatu Słupskiego oraz Barbara Dykier, Wójt Gminy Słupsk. Po oficjalnym otwarciu, na scenie pojawiły się Bierkowianki, które swoim występem rozgrzały publiczność oraz uczestników. Dzięki temu można było rozpocząć kolejną konkurencję, w której koła musiały zaprezentować piosenkę o swojej miejscowości. Wtedy też zaczęła się prawdziwa zabawa. Zapełnione trybuny ożyły. Pod sceną trwały tańce.
Kolejna z konkurencji prawdopodobnie podobała się najbardziej męskiej części publiczności. Koła miały za zadanie przygotować propozycję stroju letniego z elementami sztuki ludowej. Z każdej z drużyn prezentowała się jedna przedstawicielka. Wtedy też zrobił się największy tłok pod samą sceną, która służyła za wybieg. Panie miały niesamowite pomysły na wykorzystanie różnych materiałów oraz na autoprezentację. Oprócz oryginalnego designu, pojawiały się także letnie gadżety.
Ostatnią rozgrywaną konkurencją był dowolnie wybrany ludowy taniec polski. Ta część zakończyła zmagania, po niej jury udało się na narady. Te trwały dość długo, a przerwę wypełnił występ grupy wokalno-tanecznej z gm. Ustka pod kierownictwem Małgorzaty Karamańskiej i Urszuli ……… Przed rozdaniem nagród, wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i pamiątkowe dyplomy od Czesława Elzanowskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Sławomira Ziemianowicza, Starosty Powiatu Słupskiego, Barbary Dykier, Wójta Gminy Słupsk oraz Zdzisława Kołodziejskiego, Dyrektora Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ponadto wójtowie i inni przedstawiciele samorządów wręczyli upominki reprezentantom swoich samorządów.
Przyszedł wreszcie moment rozstrzygnięcia tegorocznego turnieju. W każdej z kategorii przyznano jedną nagrodę ale najważniejszym wyróżnieniem była nagroda Grand Prix przyznawana za ogólną ocenę prezentacji we wszystkich konkurencjach. Ostateczne zwyciężyli:
Konkurencja kulinarna. Wyroby piekarnicze i cukiernicze.
Konkurencja edukacyjna. Wydarzenie roku w kole – fotoreportaż.
Konkurencja wokalna. Piosenka o mojej okolicy.
Konkurencja artystyczna. Sztuka ludowa w modzie – lato.
Konkurencja taneczna. Dowolnie wybrany ludowy taniec polski.

GRAND PRIX – KGW Kobylnica

Grand Prix turnieju zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Kobylnicy i to właśnie oni będą reprezentować powiat słupski podczas finału wojewódzkiego, który odbędzie się w kwietniu. Niestety nie powiodło obu kołom reprezentującym gminę Słupsk. Panie nie zdobyły nagrody w żadnej z konkurencji, ale w związku z wysokim poziomem wszystkich startujących, decydowały niuanse. Uczestnicy i kibicie jednogłośnie stwierdzili, że zabawa była fantastyczna, a na pewno przyczynia się do tego klimat jezierzyckiej hali. Już dziś zapraszamy na jubileuszowy X Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, który pewnie już tradycyjnie odbędzie się w Jezierzycach. Więcej materiałów z sobotniej imprezy znajdziecie na profilu facebook’owym gminy Słupsk

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.614128298660930.1073741855.288020584605038&type=1

Ferie pod hasłem: Breakdance!

W czasie ferii zimowych w Słupski Ośrodku Kultury odbyły się warsztaty tańca breakdance. Udział wzięło 30 młodych tancerzy w tym reprezentanci gminy Słupsk: Radosław Faryna, Julia Kalata, Aleksandra Malińska, Jakub Faryna, Milena Janulis, Mateusz Grabowski, Dominik Bulmann oraz Julia Malek. Dodatkowo uczestniczyli tancerze z takich miejscowości jak Główczyce, Pobłocie, Siemianice, Pruszcz Gdański, Gdańsk oraz Słupsk. W czasie warsztatów rozwijali przyswojone już kroki taneczne urozmaicając o nowopoznane techniki. Co więcej, oprócz treningów na sali grupa uczestniczyła w treningach wytrzymałościowych poprawiających kondyncję fizczyną. Intensywne tempo warsztatów wytrzymywali nawet najmłodsi uczestnicy. Podsumowaniem tanecznych ferii był turniej 1vs1, sędziowany przez profesjonalne jury, które wyłoniło najlepszych tancerzy. I tak 1 miejsce w głównym turnieju zdobył Szymon Tomaszewski ze Słupska, 2 miejsce przypadło reprezentancce Główczyc – Ewelinie Gac a trzecie miejsce zajęła Milena Janulis z Kusowa. Werdykt nie był zaskoczeniem, ponieważ tego dnia dziewczyny były zdeterminowane by sięgnąć po wygraną i udowodnić kto jest najlepszy.

Warsztaty zmotywowały grupę Haribo Crew do jeszcze intensywniejszej pracy nad sobą oraz zintegrowały czestników do wspólnego trenowania.

GOK przeniósł się do Włynkówka

Informujemy, że w związku z rozpoczętym kapitalnym remontem Gminnego Ośrodka Kultury w Głobinie, siedziba GOKu została przeniesiona do Włynkówka. Planowany czas zakończenia remontu to 15 maja 2014r. Do tego czasu pracownicy GOKu urzędować będą we Włynkówku na ulicy Akacjowej 11, czyli w starej świetlicy wiejskiej.

Zapraszamy i przepraszamy za wszelkie niedogodności.

I Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

09 lutego br. miał odbyć się Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, stanowiący jednocześnie eliminacje do tej samej imprezy ale rangi powiatowej. Chęć udziału w tegorocznej edycji zadeklarowały tylko trzy koła z terenu gminy Słupsk. Ustalono zatem, że o przejściu do dalszych zmagań będzie decydować kolejność zgłoszeń. Tym samym, podczas powiatowych zmagań reprezentować będą nas Koła Gospodyń Wiejskich z Włynkówka i Jezierzyc (jako gospodarz turnieju możemy wystawić 2 drużyny). Poza nimi chęć udziału zgłosiły panie z Kusowa.

Zamiast gminnego etapu, doceniając zaangażowanie wcześniej wymienionych Kół, zorganizowano spotkanie w świetlicy wiejskiej we Włynkówku. Odbyło się ono 9 lutego i rozpoczęło się od wspólnego obejrzenia bajki pt. „Jak Radusia zimą w lesie poziomki zbierała”, której premiera miała miejsce dzień wcześniej podczas tradycyjnego balu integracyjnego. Barbara Dykier, Wójt Gminy Słupsk wręczyła każdemu z kół upominek w postaci robota kuchennego, który na pewno przyda się w przygotowaniach do turnieju.

Gospodarze niedzielnego spotkania przygotowali sporo smakołyków, którymi zachwycali się goście i koleżanki z innych Kół Gospodyń Wiejskich. Dalsza część upłynęła pod znakiem wspólnych śpiewów i tańców. Uczestnicy spotkania równie chętnie wzięli udział w zabawach przygotowanych przez GOK Głobino. Koła najlepiej sprawdziły się w układaniu rymowanek.

Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich odbędzie się 15.02.2014r. w hali widowiskowo – sportowej w Jezierzycach o godz. 14.00. Zaplanowano takie  konkurencje jak: kulinarna, edukacyjna, wokalna, artystyczna oraz taneczna. Na początku imprezy wystąpi zespół ,,Bierkowianki”, w przerwie zaś zaprezentuje się  grupa dziecięca z gminy Ustka.

Więcej zdjęć w zakładce GALERIA

Zagrali dla najmłodszych

Po raz piąty grupa artystyczna ZaRadni wraz ze Stowarzyszeniem Dobre Serca, Gminnym Ośrodkiem Kultury oraz Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej przygotowała widowisko dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Tegoroczny występ miał inną formułę niż w latach poprzednich. Przez 2 miesiące nasi aktorzy ciężko pracowali na planie filmowym w Swołowie, korzystając z gościnności dyrekcji Zagrody Albrechta. Efektem pracy był fantastyczny film – „Jak Radusia zimą poziomki zbierała”. Pomysłodawczynią oraz reżyserem widowiska  była Hajka Święch. Inna formuła bajki zaskoczyła wszystkich zebranych gości, którzy podziwiali aktorów na srebrnym ekranie. Każdy z młodych widzów otrzymał popcorn – jak w prawdziwym kinie.   Po premierze odbył się tradycyjny bal integracyjny. Udział w nim wzięło około 500 dzieci. Każde z nich otrzymało paczkę pełną słodyczy oraz mały poczęstunek. Najmłodsi mogli bawić się z aktorami, którzy w tym wyjątkowym dniu przyodziali się w swoje filmowe kreacje. Była pani Mikołajowa, w którą wcieliła się wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier, były leśne zwierzęta, Miesiące, Pani Rzeka, Wiatr.
Bal integracyjny to duże przedsięwzięcie. Nad organizacją czuwa sztab ludzi, którzy dokładają wszelkich starań aby każdy element został odpowiednio przygotowany. Wszystkim, którzy poświęcili swój czas oraz zaangażowali się w przygotowanie balu serdecznie dziękujemy.