Artystka kultury łemkowskiej i huculskiej w Wiklinie

Gmina Słupsk to miejsce przenikania się kultur. Z inicjatywy Marii i Tomasza Furmanków w Wiklinie odbyły się dwudniowe  warsztaty związane z   kulturą łemkowską i huculską. Kilkudziesięciu uczestników miało możliwość zapoznania się z technikami rękodzielniczymi, poznali oni  tradycyjne dla tamtego regionu sposoby i wzory zdobienia pisanek, wykonali także kompozycje kwiatowe z papieru.

Zajęcia poprowadziła Maria Kieleczawa – członkini Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu oraz Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego. Należy Ona do nielicznych na Dolnym Śląsku artystów wykonujących pisanki według prastarych wzorów huculskich. Prace artystki znajdują się w wielu muzeach etnograficznych. Jej prace były eksponowane w Pałacu Prezydenckim w Warszawie oraz w Watykanie.

Przeprowadzenie warsztatów było możliwe dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sołeckiego – uczestnicy pokrywali jedynie niewielką cześć kosztów. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

Spotkanie autorskie w Jezierzycach Os.

     17 maja 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Jezierzycach odbyło się spotkanie autorskie z Magdą Omilianowicz, dziennikarką, autorką wielu felietonów oraz reportaży o tematyce społecznej i podróżniczej. Jej publikacje pojawiły się w licznych gazetach i czasopismach ogólnopolskich, a także zagranicznych. Jest autorką jedenastu książek m.in. zbioru historii o niezwykłych kobietach „Przekraczające granice”, wywiadów z podróżnikami „Pod podszewką świata”, zbioru gaf „Fakt autentyczny”. Pani Magda podczas licznych podróży poznaje mnóstwo interesujących ludzi o nietuzinkowych zainteresowaniach,  których przedstawia na kartach swoich książek.

Przybyli na spotkanie mieszkańcy Jezierzyc z zainteresowaniem wysłuchali anegdot i opowieści pani Magdy o niektórych bohaterach jej książek, a także z ciekawością obejrzeli pokaz multimedialny, przedstawiający intrygującą artystów wulkaniczną hiszpańską wyspę Lanzarotte. Wyspa o księżycowym krajobrazie również zafascynowała dziennikarkę. Autorka spędziła na niej trzy  lata. Podczas swojego pobytu  poznała wszystkie zakątki tej niewielkiej wyspy, odkryła jej tajemnice i zakamarki. Zwieńczeniem fascynacji  tym niezwykłym miejscem jest najnowsza książka dziennikarki – przewodnik po Lanzarotte „Witajcie w raju!”

Po zakończonym spotkaniu, słuchacze mogli zakupić wybrane książki autorki
i otrzymać autograf pani Magdy.

Pomóż inicjatywie z Wrześcia – ZAGŁOSUJ !

Od 22 maja głosować można w konkursie Fundacji Aviva na dofinansowanie lokalnych inicjatyw

Stowarzyszenie Inicjatywa Dla Wrześcia złożyło swoją inicjatywę ramach konkursu Fundacji Aviva „To dla mnie ważne”.
Nasza inicjatywa pod hasłem „Każde dziecko jest artystą” to cykl warsztatów artystycznych dla dzieci na świetlicy wiejskiej we Wrześciu wraz z wyposażeniem świetlicy w niezbędny sprzęt i wyposażenie. W każdym dziecku drzemie jakiś talent i tylko od nas dorosłych zależy czy uda się go rozwinąć. Chcemy stworzyć do tego warunki!
Ale to od Was zależy czy dzieci na tej świetlicy będą mogły się artystycznie rozwijać!
Prosimy zagłosujcie na naszą inicjatywę, wystarczy wejść na ten link i oddać swój głos na rozwój dzieci ze Wrześcia i okolic : http://todlamniewazne.pl/inicjatywa,1254,kazde-dziecko-jest-artysta.html
Nie pozwólcie na to aby światu zabrakło następnego Johna Lenona, David Copperfield’a, Krystyny Jandy czy Matejki. 

 

Autorka książki o „Wampirze z Bytowa” w świetlicy w Jezierzycach

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Magdą Omilianowicz, które odbędzie się 17 maja 2017 r. o godz. 17. 00 w świetlicy wiejskiej w Jezierzycach (Osiedle).
 
Magda Omilianowicz jest dziennikarką, autorką reportaży i felietonów o tematyce społecznej i podróżniczej. Jej publikacje ukazały się w „Głosie Koszalińskim”, „Przeglądzie”, „Sukcesie”, „Polityce”, ” Gazecie Wyborczej”, a także w holenderskim „Reve” i nowojorskim „Kurierze Plus”.
    Jest autorką jedenastu książek m.in. zbiorów reportaży: „Kalejdoskop”, „Kalejdoskop II”, przewodnika po Lanzarotte „Witajcie w raju”, wywiadów z podróżnikami „Pod podszewką świata” oraz najgłośniejszego dzieła „Bestia. Studium zła”.
Książka opisuje historię „Wampira z Bytowa”, czyli Leszka Pękalskiego, niebezpiecznego mordercy, który niebawem ma wyjść na wolność.