Kolędnicy z Wiklina w słupskim Oddziale Pediatrycznym

    Okres Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas, czas pojednania, miłości kojarzący się ze wspólnym ubieraniem choinki, łamaniem się opłatkiem, Wieczerzą Wigilijną i wspólnym śpiewaniem kolęd. To także czas kiedy do naszych domów pukają kolędnicy przedstawiający scenkę Bożego Narodzenia. Dzieci z terenu naszej Gminy kolędują już kilka lat, na początku w swoich miejscowościach niosąc radość mieszkańcom, a w ubiegłym roku rozpoczęliśmy tradycję kolędowania w Słupskim Szpitalu. Dzieci z Kukowa, Wiklina, Lekwicy, Wrześcia, Karżcina i Strzelina, a także z Zelkowa, Dębnicy Kaszubskiej i Słupska przygotowane przez sołtys Wiklina Marię Łuczka-Furmanek oraz opiekunkę świetlicy Elżbietę Bisok przedstawiły Jasełka na Oddziale Pediatrycznym w Słupsku. Kolędnicy obdarowali małych pacjentów słodyczami ufundowanymi przez GOK w Głobinie a Mikołaj zostawił worek prezentów. Na zakończenie występów dzieci zagrały na fletach kolędę „Mizerna cicha”. Później śpiewaliśmy kolędy na innych oddziałach szpitala. Na wszystkich odwiedzonych oddziałach zostawiliśmy symboliczne prezenty, paczuszki z przepięknie ozdobionymi piernikami upieczone przez panią sołtys Małgorzatę Bazyk i dzieci ze Strzelina oraz kartki z życzeniami wykonane w świetlicy w Wiklinie. Były podziękowania i łzy wzruszenia, pacjenci i personel przyłączali się do wspólnego śpiewania kolęd. Serdecznie dziękujemy rodzicom kolędników za przygotowanie strojów i OSP z Wiklina za zorganizowanie transportu dla dzieci.

Rozstrzygnięto konkurs na najładniejszą choinkę

W dniu 17 grudnia rozstrzygnięto II Powiatowy Konkurs na Najładniejszą Choinkę Bożonarodzeniową w siedzibie starostwa. Każda Gmina mogła zgłosić swoją choinkę do oceny, typując osoby w jej imieniu miała przywieźć drzewko i udekorować je dekoracjami wykonanymi ręcznie z naturalnych tworzyw. Celem konkursu było kultywowanie i podtrzymanie dziedzictwa niematerialnego, jakim jest strojenie choinki z okazji świąt Bożego Narodzenia. Do konkursu przystąpiło cztery Gminy. Ozdobione drzewka były oceniane przez komisję powołaną zarządzeniem Dyrektora CER.

Nagrody finansowe – za I miejsce 2 tys. złotych otrzymał zespół dekoratorów z Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy, za II miejsce 1,5 zł – zespół dekoratorów ze Świetlicy Wieś Jezierzyce (gm. Słupsk), za III miejsce 1 tys. zł – zespół dekoratorów z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kępicach. Dyplom za IV miejsce trzymał zespół dekoratorów z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Damnicy. Wszystkie choinki można oglądać w starostwie do 6 stycznia 2014 roku.

XX wigilia seniorów w Jezierzycach

Około 900 seniorów z Gminy Słupsk wzięło udział 14 grudnia 2013 roku w organizowanej dla nich jubileuszowej bo już XX-tej Wieczerzy Wigilijnej w Hali sportowo-widowiskowej w Jezierzycach. Przybyłych seniorów oraz zaproszonych gościa a wśród nich biskupa Krzysztofa Zadarko , Starostę Słupskiego Sławomira Ziemianowicza, przybyłych księży , Radnych , Sołtysów powitała Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier. Na scenie uczniowie Zespołu Szkół w Redzikowie zaprezentowali przygotowane przez siebie jasełka, następnie nadszedł czas na wspólne składanie sobie życzeń. W tym czasie na stołach oczekiwały już przepyszne potrawy wigilijne przygotowane przez panie z kilkunastu Kół Gospodyń Wiejskich. Posiłek umilił wszystkim Tadeusz Picz – muzyk Filharmoni Simphonia Baltica w Słupsku, który zaprezentował na skrzypcach kilka najpiękniejszych polskich kolęd. Następnie na scenie zaprezentował się słupski chór „Fantazja” – laureat wielu nagród ogólnopolskich prowadzony przez p. Liliannę Zdolińską. W trakcie wieczerzy wigilijnej nie mogło zabraknąć także wspólnego śpiewania kolęd. Zachęciła wszystkich do tego siostra Sabina Kaczyńska, która wraz z Ireneuszem Domarosem przygotowała wspólne kolędowanie przeplatane konkursami.

Wieczerza seniorów nie mogła by się odbyć bez zaangażowania wielu instytucji i organizacji. Była wspólnym „dziełem” Gminy Słupsk, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Słupsk, wszystkich szkół z terenu gminy ze szczególnym uwzględnieniem Zespołu Szkół w Jezierzycach, który przygotował wystrój Sali, oraz Zespołu Szkół w Redzikowie którego uczniowie wystąpili w jasełkach, jednostek OSP, pracowników Hali i ZGK, a przede wszystkim Kół Gospodyń Wiejskich które stanęły przed nie lada zadaniem przygotowania potraw dla tak wielu osób.

Audycja Radio Koszalin : Wigilia

Więcej zdjęć w Zakładce GALERIA

Otwarto świetlicę w Kukowie

 

W piątkowe popołudnie, 29 listopada 2013r. w  Kukowie nastąpiło oficjalne otwarcie tegorocznej inwestycji jaką była budowa świetlicy wiejskiej. Dla mieszkańców Kukowa było to niesamowite wydarzenie. W nowym obiekcie pojawiła się bardzo duża część lokalnej społeczności. Byli najmłodsi jak i najstarsi mieszkańcy Kukowa. Nowa świetlica przecież została wybudowana dla wszystkich.
Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości przez panią sołtys Barbarę Orynycz, która jednocześnie zaprosiła do symbolicznego przecięcia wstęgi. Tej czynności dokonały dzieci z Kukowa, a p. wójt i p. sołtys tylko pomagały najmłodszym w obsłudze nożyczek. Każdy chciał zostawić sobie fragment wstęgi na pamiątkę. Na każdej twarzy było widać duże emocje towarzyszące temu wydarzeniu. Kiedy wstęga została przecięta, zaproszony ksiądz Andrzej Osowski poświęcił nowy obiekt i zebrany tłum mógł wejść do środka. W świetlicy czekały już przygotowane potrawy, które przyrządziły panie z Kukowa.
Barbara Dykier – Wójt Gminy Słupsk, w obecności Rady Gminy Słupsk i zebranych gości wyróżniła listami gratulacyjnymi najważniejsze osoby odpowiedzialne za proces inwestycyjny nowej świetlicy, po czym wręczyła symboliczny klucz do obiektu dla p. sołtys. Zanim goście przystąpili do konsumpcji, kilka utworów ze swojego bogatego repertuaru zagrała zaproszona specjalnie na tę okazję Anna Poźlewicz, autorka poezji śpiewanej. Następnie wszyscy zasiedli do stołów, chwaląc uroki nowego obiektu oraz talent kulinarny pań z Kukowa. Podobnym talentem wykazał się radny Andrzej Wolski, który specjalnie na tę okazję przygotował dzika zapieczonego w cieście. Przez cały czas trwania imprezy, przy wejściu do świetlicy wystawione były kroniki, do których wpisywali się goście.
Budowa świetlicy wiejskiej w Kukowie rozpoczęła się w marcu tego br. Wykonawcą prac był Zakład Murarsko – Malarski Czesław Chadacz ze Słupska. Koszt inwestycji to 832 974,60 zł brutto. Inwestycja została dofinansowana z programu PROW na lata 2007-2013, działanie: Odnowa i Rozwój Wsi w wysokości ok 350 000,00 zł brutto.

Haribo Crew podsumowało rok 2013!

   Piątek 29.11.2013r. był jednym z najważniejszych dni dla członków grupy breakdance  Haribo Crew-tego dnia okazało się kto zasłużył na miano najlepszego. Paweł Kamiński przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Gminy Słupsk w Głobinie zorganizował zawody breakdance „Haribo Bboy Jam” na które przybyło 200 osób, w tym około 60 uczestników. Warto podkreślić, że mimo narastającej liczby konkurencyjnych szkół tanecznych grupa Haribo Crew jest grupą liczną a co najważniejsze jednoczącą młodzież z całego Pomorza. Jest to możliwe dzięki współpracy gmin z województwa pomorskiego, która umożliwia dzieciom wyjazdy na zawody taneczne w Polsce oraz za granicą. Po całorocznych sukcesach grupy Haribo Crew nieuniknione było wskazanie ucznia, który dołożył wszelkich starań poprzez treningi oraz aktywny udział w pokazach gminnych i wyjazdach na zawody taneczne. Wyboru tego dokonał skład sędziowski: Bboy Żółw ( Kings of Warsaw, Warszawa), Bboy Gerber ( Haribo Crew, Słupsk) oraz trener Bboy Pawlotti. Zmagania uczniów podzielone zostały na trzy kategorie:

– do lat 8

– kategoria dla dziewczyn Bgirls Battle

– kategoria OPEN

Najwięcej emocji dostarczyła kategoria kids, najmłodszy uczestnik miał 5 lat. Na miano najlepszego zapracował Bboy Alex, trenujący na co dzień w Słupsku. W grupie dziewcząt zwyciężyła Ewelina Gac reprezentująca grupę breakdance Główczyce. Zaś w kategorii Open a zarazem tytuł najlepszego tancerza Haribo Crew roku 2013r zdobyła Julia Kalata, trenująca w Kusowie. Werdykt był jednomyślny i w pełni spełniał wszystkie założenia zwycięskiego tytułu. Emocje panujące w czasie walk tanecznych udzieliły się każdemu zarówno publiczności gdzie przeważali rodzice i koledzy wspierający młodych tancerzy jak i trenerowi, który po zakończeniu pogratulował swoim podopiecznym: Moim największym sukcesem jest to , że w Haribo są osoby początkujące, które zaczynają swoją drogę, tak bardzo chcą być częścią grupy , że potrafią przełamać strach stres wstyd i brak pewności siebie by rywalizować z bardziej doświadczonymi kolegami .” Słowa te są również podsumowaniem nowo utworzonej grupy w Siemianicach, która mimo krótkiego stażu wzięła udział w zawodach i wypadła naprawdę świetnie.

Zawody te podsumowały rok 2013 oraz zachęciły grupę do dalszej pracy na treningach by kolejny rok również obfitował w sukcesy.

Organizatorzy kierują szczególne słowa podziękowania dla Pani Danuty Konkol, dyrektorowi Zespołu Szkół w Siemianicach, za wsparcie organizacyjne imprezy.

Poniżej link do filmu z imprezy:

http://www.youtube.com/watch?v=Q20ghO0ompQ