A pod Bydgoszczą ….

27 czerwca 2017 roku grupa najaktywniejszych uczestników zajęć profilaktycznych  z Bukówki, Gałęzinowa, Grąsina, Kukowa, Kusowa, Redzikowa Os wyruszyła w nagrodę  na wycieczkę w okolice Bydgoszczy. Po kilku godzinach jazdy wypełniony po brzegi autokar dojechał na miejsce. Pierwszą z przygotowanych atrakcji było zwiedzanie Exploseum –  dawnej fabryki nitrogliceryny obecnie stanowiącej część Muzeum im Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Nie zabrakło przechodzenia podziemnymi tunelami, ani wspinania się po stromych schodach. W wędrówce towarzyszyli nam Alfred Nobel oraz niemiecki strażnik fabryki.

Po opuszczeniu budynków uczestnicy zostali przejęci   przez grupę Ipron Events, która zadbała o dalsze atrakcje. Pierwszą z nich była ….pizza, na którą rzucili się wygłodniali uczestnicy wycieczki. Po jedzeniu czas na … nie, nie sjestę lecz sporo wysiłku intelektualnego i fizycznego. Rozpoczął się przygotowany dla nas scenariusz gry Hydrozagadka, wymagający od uczestników wzajemnej dobrej komunikacji a przede wszystkim współpracy. Był to sprawdzian umiejętności rozwijanych w trakcie tegorocznych zajęć świetlic środowiskowych. Dodatkową trudność stanowiło podzielenie uczestników na 2 osobne grupy. W ten sposób wymuszone zostało współdziałanie z osobami często wcześniej nieznanymi. Szereg postawionych uczestnikom zadań miał doprowadzić do zdobycia sprzętu niezbędnego do wydobycia kapsuły z hasłem do sejfu. Za zdobywane w nagrodę kapsle uczestnicy mogli w magazynie zakupić potrzebne do zrealizowania ich pomysłu na zdobycie hasła przedmioty. Wszystko zależało od pomysłowości i kreatywności. Ostatecznie po ponad czterogodzinnych zmaganiach obu drużynom udało się otworzyć wypełniony słodkościami sejf.

 

więcej zdjęć tutaj

 

25 czerwca br. w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Zespołów Folklorystycznych Ziemia Słupska 2017.
​Mimo niesprzyjającej momentami pogody wydarzeniu towarzyszyła niesamowita atmosfera za sprawą wielu wykonawców, wystawców oraz mieszkańców Słupska i powiatu słupskiego.

Do rywalizacji przystąpiło 14 zespołów, pierwsze miejsce i kwota w wysokości 1500 zł powędrowała do Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, drugie miejsce i 1000 zł otrzymał zespół Gniewkowianie z woj. kujawsko – pomorskiego, a trzecią pozycją jury uhonorowało Zespół Folklorystyczny „Świętokrzyskie Jodły” który otrzymał 500 zł. Kwotą 500 zł wyróżniono także Orkiestrę Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy. W sumie w czasie festiwalu zaprezentowało się ponad dwadzieścia zespołów, w tym chór z bazy amerykańskiej w Redzikowie (nie wszystkie zespoły wzięły udział w rywalizacji konkursowej).

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział i wspólną zabawę.
Organizatorem imprezy było Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje.

http://www.powiat.slupsk.pl/769,aktualnosci-2017?tresc=8786

Sobótki w Kusowie

Już szósty rok Sobótki w Kusowie tradycyjnie wpisały się w krajobraz Festynu Rodzinnego. Widowisko plenerowe stanowi integralną część każdego festynu.
W tym roku widowisko pt. „Ja jestem noc czerwcowa” w reżyserii Hajki Święch z muzyką Anny Rapa przygotowali mieszkańcy Kusowa, wcielając się w role panien, pary młodych, Nocy Czerwcowej i kobiet puszczających wianki na wodę, którym towarzyszyli młodziankowie. Nad pięknym stawem okolonym sitowiem i starymi drzewami rozkwitła miłość przy wtórze rechotu żab i pohukiwaniu sowy.
 
 
 

I miejsce zespołu „Świerszcze”

Dnia 9 czerwca w Młodzieżowym Centrum Kultury w Słupsku odbył się 26. Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, który otworzył Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miejskiej w Słupsku Pan Mieczysław Jaroszewicz. Na deskach klubu pARTer, zaprezentowali się młodzi wokaliści i zespoły w trzech kategoriach wiekowych. Jury w składzie: Jolanta Otwinowska, Andrzej Guziński i Dominika Macedońska miało trudne zadanie aby wyłonić zwycięzców. Po wysłuchaniu i obejrzeniu wszystkich występów jury postanowiło przyznać:

  • I miejsce zespołowi „Świerszcze”
  • II miejsce Dominice Knapik

Gratulujemy naszym wykonawcom i ich instruktorce Beacie Frąckowskiej

Dzień Mieszkańca Gminy Słupsk i III Słupski Festiwal Historycznym w Redzikowie

W miniona sobotę 10 czerwca przy Parku Wodnym w Redzikowie odbył się Dzień Mieszkańca Gminy Słupsk połączony z III Słupskim Festiwalem Historycznym. Nie zabrakło atrakcji zarówno dla młodszych jak i starszych uczestników. Dzieci mogły wziąć udział w konkursach przygotowanych w kąciku malucha przez animatorki z Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk, konkursie plastycznym zorganizowanym przez Park Wodny w Redzikowie oraz zajęciach poprowadzonych przez uczniów Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Technicznych w Słupsku. Dzieci mogły skorzystać także z malowania twarzy oraz zamków dmuchanych. Na placu swoje namioty rozłożyły grupy rekonstrukcyjne Wilce oraz Rycerstwo Ziemi Słupskiej. Można było się tam zapoznać z tradycyjnym rzemiosłem, założyć zbroję rycerską, a nawet poćwiczyć walkę batem. Z bardziej współczesnych grup zaprezentowała się działająca przy 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku drużyna piechoty odnosząca się do okresu II RP(1918-1939) oraz I Morskiego Pułku Strzelców z Wejherowa. Prezentacje sprzętu wojskowego przygotowali Marian Laskowski – organizator Międzynarodowego Zlotu Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie oraz Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie. Z kolei policja zapewniła możliwość znakowania rowerów a dla najmłodszych uczestników zapoznania się z  radiowozem. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zorganizował rodzinny „Bieg z Misiem”. W ustawionych przez Studenckie Koło Historyków  Akademii Pomorskiej namiotach zorganizowany został szereg wystaw, a także odtworzony pokój XIX – wieczny, w którym o odpowiednia atmosferę zadbali wolontariusze w strojach historycznych. Na scenie zaprezentowały się gminne zespoły wokalne i taneczne, zaś aktorzy Teatru Nowego zaprezentowali fragmenty „Zemsty”. Nie zabrakło także pokazu Słupskiej Sekcji Aikido.

Przez cały dzień można było wziąć udział w zajęciach ceramicznych, a także spróbować swoich umiejętności rzeźbiarskich. Zadbali o to Tomasz Furmanek z CKiBP oraz Zenon Frąckiewicz- artysta Gminy Słupsk.  W pobliżu swoje prace prezentował Antoni Łuczka – bieszczadzki rzeźbiarz. Karykaturzysta Dariusz Pietrzak z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie zaprezentował swoje umiejętności przygotowując dla odwiedzających ich karykatury.

Na terenie imprezy pracowała okolicznościowa radiostacja krótkofalarska HF1K Klubu Apogeum w Postominie. Członkowie Polskiego Związku Krótkofalowców opowiedzieli o historii i współczesności łączności radiowych wykonywanych z Pomorza Środkowego z całym światem.

Stowarzyszenie Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotniska Myśliwskiego udostępniło Izbę Pamięci znajdującą się w ZS w Redzikowie, opowiadali także o eksponatach i historii pułku.

W godzinach popołudniowych wystąpiły zaproszone zespoły. Handszpaki zabrały nas w świat szant i żeglugi, zaś zespół „Nyja” zadbał o mocne uderzenie folk-metalowe. Wreszcie nadszedł czas na występ gwiazdy wieczoru – zespołu „Percival”, który jest autorem ścieżki dźwiękowej do gry Wiedźmin III. Zespół ten przeniósł nas w czasy słowiańskie grając na tradycyjnych instrumentach utwory z całej Europy. Entuzjastyczna reakcja publiczności mówiła sama za siebie. Po koncercie przez długi czas członkowie grupy pozowali do zdjęć i rozdawali autografy.

Na zakończenie dnia odbyła się zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołu „Absolwent”

O coś dla ciała zadbały liczne stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, a także punkty gastronomiczne sponsorów: restauracji „Repeta” oraz lokalu „The William Wallace”.

Organizatorzy Gmina Słupsk, Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną Gminy Słupsk wraz z Kołem Naukowym Historyków Akademii Pomorskiej pragną serdecznie podziękować: Dyrekcji i pracownikom  Zespołu  Szkół w Redzikowie, prezesowi oraz pracownikom  Parku  Wodnego w Redzikowie , jednostkom OSP, Kołom Gospodyń Wiejskich, Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Jezierzycach, Batalionowi Ochrony Bazy w Redzikowie, Policji, Straży Gminnej, uczniom Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku, aktorom Teatru Nowego w Słupsku,  Instytutowi Pamięci Narodowej oraz tym wszystkim instytucjom, które udostępniły swoje wystawy, sponsorom, wystawcom, osobom zaangażowanym  w pomoc przy organizacji imprezy.

 

więcej zdjęć tutaj i tutaj