Za nami Gminne Święto Plonów

1234

W minioną sobotę 27 sierpnia w Jezierzycach Gmina Słupsk świętowała swoje Dożynki. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w Kościele Parafialnym im. Św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach (Osiedle). Po Mszy św. korowód dożynkowy, prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Kępic, wyruszył na plac dożynkowy. Gospodarzami tegorocznych Dożynek było Sołectwo Jezierzyce. Po uroczystym odegraniu Hymnu Państwowego, nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych oraz chlebów. Starostowie Dożynek, którymi w tym roku byli: pani Agnieszka Mączka z Grąsina oraz pan Szczepan Malinowski, wręczyli wójtowi gminy Słupsk, chleb dożynkowy. Zarówno Starostowie jak i pani wójt w swoim wystąpieniu podkreślili, iż tegoroczne Święto Plonów jest wyjątkowe dla wszystkich rolników, z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, które miały wpływ na wysokość zebranych plonów. Następnie wręczono listy gratulacyjne dla nominowanych do odznaki Honorowej „Zasłużony Dla Rolnictwa”. W tym roku nominowani zostali: pan Ryszard Nowak z Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka Sp. z o.o. w Strzekęcinie oddział w Jezierzycach oraz pani Danuta Szumejda z Gospodarstwa „Rędzina” . Kolejne gratulacje wręczone zostały nominowanym do nagrody Bursztynowy Kłos, które w tym roku trafiły do pana Ryszarda Jurcaba z Lubuczewa. Po części oficjalnej na scenie zagościł zespół Bierkowianki, który otworzył artystyczną część Gminnego Święta Plonów. Podczas tegorocznych Dożynek, już tradycyjnie ogłoszone zostały wyniki konkursów gminnych. W konkursie Posprzątaj swój dom, którego XIII edycja rozpoczęła się 1 kwietnia br. padł rekord liczby miejscowości, które wzięły w nim udział. W tym roku były to aż 32 miejscowości. Komisja konkursowa oceniała zaangażowanie mieszkańców, sposób organizacji oraz uzyskany efekt ekologiczny. Klasyfikacja w tym konkursie przedstawiał się następująco:

1. Redęcin

2. Redzikowo Osiedle

3. Kukowo

4. Głobino

5. Swołowo

W części artystycznej tegorocznych Dożynek wystąpiła również grupa Haribo Crew, chór Pasjonata z Siemianic, a gminne Jednostki OSP zatańczyły strażacką Zumbę. Swój występ zaprezentował ponadto zespół Maxi Energa. Na scenie zobaczyć można było również grupę wokalną przy świetlicy w Jezierzycach Osiedle oraz grupę strażacką Bukówka, która zaprezentował układ taneczny. Również Gminny Uniwersytet III Wieku zaprezentował układ taneczny. Ciekawym elementem tegorocznych Dożynek był konkurs w którym udział wzięli sołtysi. Po nim na scenie pojawił się zespół „Świtezianki” z Głobina, a po nim  zespół taneczny Flame z Bierkowa. Tradycyjnie rozstrzygnięto konkursy „Piękna wieś Pomorska 2016 r.” W kategorii „Zagroda” wyłoniono laureatów:

I miejsce – Marzena i Piotr Grajewscy z Bierkowo

II miejsce – Ewa i Stanisław Paszkiewicz z Płaszewka

W kategorii „Wieś” wyłoniono nw. laureatów:

I miejsce – wieś Bierkowo

II miejsce – wieś Jezierzyce SHR

III miejsce – wieś Kusowo

Natomiast w konkursie „Najładniejsza posesja w Gminie Słupsk w 2016 r.”wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce – Jolanta i Marian Wiszniewscy z Gałęzinowa

II miejsce – Krystyna i Henryk Fedorowicz z Bierkowa

III miejsce – Jolanta i Eugeniusz Orzechowscy z Wiklina

Wyróżnienia:

  • Regina i Dariusz Knapik z Włynkówka
  • Anna i Janusz Słomka ze Swołowa
  • Agnieszka Dobosz z Bydlina

Ważnym punktem Dożynek było ogłoszenie wyników konkursu na Wieniec Dożynkowy. W skład tegorocznej komisji weszli: pani Marzanna Mazur – Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, pani Małgorzata Kulczyk z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Słupsku oraz pani Urszula Imamura – historyk sztuki, kustosz Muzeum Narodowego w Krakowie, dyrektor i organizator Muzeum Niepołomickiego na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

W kategorii „Wieniec tradycyjny” klasyfikacja przedstawiała się następująco:

1. KGW Siemianice – wieniec nr 11

2. KGW Bierkowo – wieniec nr 6

3. KGW Grąsino – wieniec nr 9

W konkursie przyznano następujące wyróżnienia: KGW Głobino i Stanięcino, Sylwester Prajwowski ze Swochowa, KGW Bukówka, KGW Redzikowo, Sołectwo Redzikowo, Sołectwo Wrzeście, Sołectwo Włynkówko, KGW Kukowo, KGW Lubuczewo, Sołectwo Krzemienica. W kategorii „wieniec niekonwencjonalny” wyłoniono następujących laureatów:

1. KGW Jezierzyce – wieniec nr 26

2. KGW Jezierzyce Osiedle – wieniec nr 28

3. Świetlica Bukówka – wieniec nr 25

  • Wyróżnienie przyznano dla KGW Bierkowo.

Przyznano również podziękowania dla wszystkich, którzy przygotowali chleb dożynkowy na tegoroczny pokaz chleba. Tradycyjnym punktem programu była Loteria Stowarzyszeni Dobre Serca, która jak co roku cieszyła się dużym zainteresowaniem. Punktem kulminacyjnym imprezy był występ zespołu„Two Boys” z Jarocina. Dużym zainteresowaniem cieszyłą się Strefa Malucha, pokaz sprzętu wojskowego zorganizowany przez Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie, a także pokazy strażackie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom, zaangażowanym w organizacje tegorocznego Święta Plonów Gminy Słupsk. Sołectwu Jezierzyce dziękujemy za gościnę, wkład pracy oraz wspaniałą atmosferę podczas tegorocznych Dożynek.

więcej zdjęć tutaj

W Redzikowie „sięgają do korzeni”

 

Wsiegnijmy do korzeni harmonogram druk Redzikowie rozpoczęto realizację inicjatywy „Sięgnijmy do korzeni”. Otrzymała ona dofinansowanie na realizację w ramach projektu Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk  „Razem ku kulturze- Etap II”, który realizowany jest w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne 2016.

 

 

 

 

 

01_NCK_DK_2016_klr

 

 

 

 

Już niedługo Gminne Święto Plonów w Jezierzycach

Dozynki201627 sierpnia w Jezierzycach odbędzie się Gminne Święto Plonów (boisko sportowe przy świetlicy). Msza św. w intencji rolników odbędzie się w Kościele Parafialnym św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach Os., następnie korowód dożynkowy ruszy w kierunku boiska sportowego w Jezierzycach (transport autobusowy do Pomorsko – Mazurskiej Hodowli Ziemniaka, stąd dalszy pieszy przemarsz korowodu). Oficjalne rozpoczęcie Dożynek nastąpi o godzinie.15.40. na boisku sportowym w Jezierzycach. W programie: występy artystyczne, pokazy sportowe, wystawy twórców ludowych, bezpłatna Strefa Malucha, pokazy strażackie, bogata oferta kulinarna prezentowana przez Koła Gospodyń z terenu Gminy Słupsk. Rozstrzygnięcie konkursów: na wieniec dożynkowy oraz konkursów gminnych: Piękna Wieś, Posprzątaj swój dom. Gwiazdą tegorocznych Dożynek będzie Zespół Two Boys. Tegoroczne Święto Plonów zakończy zabawa taneczna.

IV Letni Turniej Sołectw w Redęcinie

PięcDSC_0080ioosobowe drużyny, które zebrały się na placu na przy świetlicy wiejskiej miały za zadanie wykazać się sprawnością w 5 konkurencjach. Zawodnicy konkurowali w  dobrze już znanych z poprzednich edycji turnieju dyscyplinach: „dwa ognie” i strzelectwo oraz wprowadzonych po raz pierwszy 3 nowych konkurencjach. Pierwszą z nich była „Koń jaki jest, każdy widzi, czyli bieg w alkogooglach”. Startowały w nim 4-osobowe drużyny dosiadające drewnianego rumaka. Pierwszy zawodnik działał w alkogooglach, dwaj kolejni mieli zasłonięte oczy. Zadaniem czwartego członka drużyny było kierowanie „koniem” oraz podawanie piłeczek. „Koń” miał za zadanie przebycie wyznaczonego toru slalomem oraz umieszczenie przez zawodnika w alkogooglach pięciu piłeczek w umieszczonych na trasie pojemnikach. Kolejną dyscypliną było „Lustereczko powiedz przecie”. Startowały w niej dwie pary z zespołu. Zawodnicy nr I mieli umieszczony na głowie kubek, a następnie za pomocą lusterka instruowali partnera, który miał zasłonięte oczy jak napełnić ten kubeczek wodą. Ostatnią z nowych dyscyplin było „Podrzucanie świni”. Należało specjalnie uszytą i wypchaną świnią rzucić jak najdalej. Rywalizacja we wszystkich konkurencjach dostarczyła dużo emocji, a także śmiechu i zabawy. Przez cały czas trwania festynu funkcjonowała z wieloma atrakcjami ,,Strefa Malucha”, w której animatorki z Centrum Kultury zabawiały najmłodszych uczestników imprezy. Po podliczeniu wyników tabela przedstawiała się następująco:

Miejsce I – Jezierzyce 63,5p

Miejsce II – Redzikowo 45,5p.

Miejsce III – Redęcin 45p.

Miejsce IV Strzelino 41p

Miejsce V – Gałezinowo 38p

Miejsce VI – Jezierzyce Os. 37p

Miejsce VII – Krępa Słupska 33p

Miejsce VIII – Głobino 31,5p

Miejsce IX – Wieszyno 30p

Miejsce X – Gac 29p

Miejsce XI Kukowo 26p

Miejsce XII Swołowo 23p

Miejsce XIII Wiklino 17,5p

Organizatorem kolejnej już edycji Letniego Turnieju Sołectw byli Gmina Słupsk oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk. Ich szefowie i pracownicy specjalne podziękowania kierują do Grzegorza Winiarskiego, sołtysa Radęcina; pracownicy świetlicy Izabeli Jenczyk oraz wszystkich mieszkańców Redęcina za pomoc w organizacji imprezy. Słowa podziękowania należą się także sponsorom, którymi w tym roku byli: Maria Powęzka z firmy”Hubart” z Bruskowa Wielkiego oraz Roman Wójcik z Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Słupsk. Obowiązki sędziowskie pełnili: Mirosława Sagun – trzykrotna olimpijka w strzelectwie, Władysław Dykty, Mirosław Gintrowicz oraz Maciej Flisak z Centrum Kultury w Głobinie.

więcej zdjęć tutaj