XII Powiatowy Przegląd KGW

25 lutego br. w sali widowisko-sportowej w Jezierzycach, już po raz dwunasty odbył się Powiatowy Turniej KGW, w którym o zwycięstwo walczyły koła z Wrześcia, Kukowa, Łebienia, Objazdy, Łosina oraz Stowięcina. Swój występ zaprezentowały również Panie z KGW Kępice, które w zeszłym roku otrzymały Grand Prix i tym razem nie konkurowały z innymi. Tradycyjnie już poziom był bardzo wysoki i wyrównany, a konkurencje różnorodne i zabawne. Uczestniczki zaskoczyły gości nie tylko dobrą kuchnią, ale także ciekawymi pomysłami i poczuciem humoru w poszczególnych konkurencjach prezentowanych na scenie. Uroczystego otwarcia dokonali organizatorzy imprezy: Wójt Gminy Słupsk – Barbara Dykier, Starosta Powiatu Słupskiego – Zdzisław Kołodziejski,  Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego/Oddział w Słupsku – Czesław Elzanowski. Część artystyczną Turnieju wzbogacił występ gościnny Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Małokończanie” z Zebrzydowic, który został zaproszony przez Starostę Słupskiego, w ramach długoletniej współpracy powiatu słupskiego z powiatem cieszyńskim. W tym roku w ławie jurorskiej zasiedli: Zbigniew Babiarz Zych – przewodniczący- Starostwo Powiatowe, Zenona Mazurczyk- Pomorska Izba Rolnicza, Marzenna Mazur- Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego, Jan Rozenek- Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu/Oddział w Słupsku oraz Bolesław Giczewski– SITR Słupsk. Koła gospodyń rywalizowały ze sobą w sześciu konkurencjach:

  • kulinarna:  „Ciasto z owocami” (zwycięzca w tej konkurencji KGW Objazda),
  • edukacyjna: „Pokolenia” (laureaci w tej  konkurencji KGW Łosino),
  • moda:  „Kreacja – inspiracja” (w tej konkurencji tryumfowało KGW Stowięcino),
  • piosenka kabaretowa połączona z inscenizacją pt. „Jak nie my to kto” (zwycięzca w tej konkurencji KGW Łebień),
  • taneczna: „Z bajki” (zwyciężyło KGW Kukowo) oraz
  • kabaretowa: „Gwiazdy na jezierzyckiej scenie” (zwycięzca w tej konkurencji KGW Wrzeście).

Po zakończeniu wszystkich konkurencji jury po długich i burzliwych naradach wyłoniło laureata GRAND PRIX.  XII Powiatowy  Turniej  KGW oraz nagrodę główną ( 3.000 zł) ufundowaną przez Starostę Słupskiego, wygrało koło z Łebienia. 

Gminę Słupsk w tym roku reprezentowały dwa koła: Koło Gospodyń z Kukowa i po raz pierwszy Koło Gospodyń z Wrześcia.

 

więcej zdjęć tutaj

„Jak ufoludek w sklepie z zabawkami wylądował”

Cała plejada znanych i lubianych postaci bajkowych uczestniczyła w balu integracyjnym w minioną sobotę w Jezierzycach. Zebrani, czyli blisko 400 dzieci z całej gminy, mieli okazję obejrzeć kolejne, w tym roku już siódme widowisko pod tytułem „Jak ufoludek w sklepie z zabawkami wylądował” w reżyserii Hajki Święch. Nie zabrakło wśród nich wróżek, księżniczek, ale także Asterixa wraz z Obeliksem oraz Freda Flinstona, który z przyjacielem Barneyem przybył swoim pojazdem. Pojawili się też Zorro wraz z Garcią, Batmana, Kapitan Hook, Rumcajs i postacie z wielu innych bajek.  Wszyscy oni starali się pomóc Ufoludkowi, którego statek uległ rozbiciu w czasie powrotu na jego planetę. Widzowie byli tak zadowoleni, że gdy na scenie pojawiali się kolejni aktorzy, to wzbudzało to radosny aplauz i gromkie owacje. W końcu zjawił się także Święty Mikołaj, który wręczył dzieciom słodkie upominki. Nie był to koniec atrakcji. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się zabawa taneczna poprowadzona przez nauczycieli Zespołu Szkół w Redzikowie. Bal integracyjny zorganizowali: Stowarzyszenie „Dobre Serca”, Gmina Słupsk, oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk. Serdeczne podziękowania należą się wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowane były w organizaję tego przedsięwzięcia, w tym dla Zakładu Gospodarki Komunalnej, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Spółdzielni Socjalnej Bociek, Zespołu Szkół w Redzikowie oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

więcej zdjęć

film Obserwatora

Zakończyły się ferie zimowe w świetlicach wiejskich

Ferie zimowe dobiegły końca. W trakcie dwutygodniowego wypoczynku na nudę nie mogły narzekać dzieci z gminy Słupsk. W 19 świetlicach zorganizowane były zajęcia dofinansowane z Gminnego Programu Profilaktyki Uzależnień. Łącznie wzięło w nich udział 359 – cioro dzieci. Także w pozostałych świetlicach atrakcji nie zabrakło.Podczas 10 dniowych ferii zimowych każda z placówek przeprowadziła programy profilaktyczne dla uczestników, których celem było uświadomienie i poszerzenie wiedzy o uzależnieniach oraz niebezpieczeństwach z nimi związanymi. Zorganizowano różne formy wypoczynku. Organizowane były zajęcia plastyczne, kulinarne i integracyjne, rozwijające pamięć i koncentrację, zabawy ruchowe połączone z muzyką, muzyczne z nauką gry na instrumencie, komputerowe z dostępem do Internetu, spacery, zabawy na powietrzu, bale karnawałowe, ogniska i liczne kuligi, które tego roku cieszyły się szerokim zainteresowaniem. Śledząc pomysły spędzania wolnego czasu wzorem lat poprzednich, mogliśmy liczyć na szeroki wachlarz zajęć. Szczególnie wyczekiwanymi zajęciami były „zajęcia wyjazdowe” do atrakcyjnych miejsc wraz z ciekawymi zajęciami dla najmłodszych.Świetlice skorzystały z propozycji Zagrody Albrechta, Multikina w Słupsku, Parku Wodnego Redzikowo / Kręgielni, Redy , Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Ustki – Muzeum Chleba , Jumpingu w Bolesławicach, Kinder Planety w Słupsku. . Ferie bardzo szybko minęły i przyszedł moment na podsumowanie. Dzieci uznały, że był to dla nich bardzo mile spędzony czas i zapewniły, że latem zapisują się na edycje letnią.

Nowe Centrum Kultury powstanie w Redzikowie

1 lutego 2017 w Urzędzie Gminy Słupsk nastąpiło podpisanie umowy pomiędzy Dyrektorem Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej gminy Słupsk, a Przedsiębiorstwem Budowlanym WALASZKOWSKI Spółka z o.o. dotyczące budowy filii biblioteki w Redzikowie pod nazwą Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk Filia w Redzikowie. Budowa finansowana będzie z budżetu Gminy Słupsk ponad to planowany jest do dofinansowania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2, Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Nowy budynek wraz zagospodarowaniem terenu wraz z nowoczesnym placem zabaw, zgodnie z umową ma zostać ukończony na koniec marca 2018 roku. Koszt tej inwestycji to około dwa i pół miliona złotych.