Życzenia Wielkanocne

Pełnych miłości, radości i zdrowia 
świąt Wielkiej Nocy
oraz bogatego zajączka 
życzy 
dyrektor Zbigniew Gach
oraz pracownicy 
Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej
Gminy Słupsk 

Nasza instytucja weźmie udział w programie prowadzonym przez Narodowe Centrum Kultury!

 

 

 

 

 

 

 

Z przyjemnością informujemy, że nasze Centrum Kultury zostało zakwalifikowane do programu „Zaproś nas do siebie!”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Nasze zgłoszenie do konkursu znalazło się w gronie 20 najlepszych aplikacji nadesłanych z całego kraju‼️ Szkolenia przygotowane przez NCK dla naszych pracowników, będą poświęcone procesowi budowania oferty programowej instytucji kultury, opartej na tożsamości lokalnej (edukacja artystyczna, edukacja kulturalna, dziedzictwo materialne, dziedzictwo niematerialne, współpraca z mieszkańcami, organizacja wydarzeń kulturalnych). 

Trwają zajęcia profilaktyczne w świetlicach

Spotkania z psychologiem, zajęcia prowadzone przez studentów pedagogiki Akademii Pomorskiej  w Słupsku oraz szereg przedstawień krakowskiego Teatru Fantazja, to oferta Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk,  w ramach realizacji programu profilaktyki uzależnień, który prowadzimy na terenie Gminy. Prowadzone przez nas zajęcia nauczą uczestników kontrolować negatywne emocje. Pokażemy im jak radzić sobie z życiowymi problemami.  Rozwiniemy u nich kompetencje psychospołeczne oraz komunikacyjne, które są niezbędne w dzisiejszym świecie.    

Przedstawienia odbyły się w: Bruskowie Wielkim, Bukówce, Gałęzinowie, Głobinie  Kusowie i Lubuczewie. W humorystyczny sposób poruszano w nich zagadnienia związane z ekologią, uzależnieniem od komputerów, telefonów komórkowych, a także kwestie związane z promocją pozytywnych wartości np. przyjaźni, uczciwości, wzajemnej pomocy.  Odbiorcami sztuk teatralnych były dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Aktorzy wciągali widownię do wspólnej zabawy, nie zabrakło także szeregu konkursów.

Zajęcia potrwają do końca czerwca 2018 roku. W ich ramach zaplanowane są kolejne spotkania z psychologiem i studentami, przedstawienia profilaktyczne Teatru „Maska”, zajęcia z pierwszej pomocy, a także szereg warsztatów rozwijających zainteresowania.

 

więcej zdjęć tutaj i tutaj

Muzyczne przywitanie wiosny w Bierkowie

W murach Szkoły Podstawowej w Bierkowie młodzi wokaliści z regionu przywitali oficjalnie wiosnę, w ramach kolejnej już edycji Powiatowego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,Idzie Wiosna”. Po raz pierwszy patronat nad konkursem objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Wójt Gminy Słupsk Barbara Dykier.  

Piosenką ‘’Dzięcioł w drzewo puka” rozpoczęto zmagania w konkursie. Utwór wykonali wspólnie instruktorzy muzyczni ze szkół i ośrodków kultury oraz zaproszeni goście: Ewa Jasiewicz – skarbnik Gminy Słupsk, Grażyna Rożnowska – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bierkowie oraz Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Głobinie. 

Następnie dyrektor CKiBP po przywitaniu zaproszonych gości, uczestników oraz  licznie przybyłej publiczności, przystąpił do uroczystego otwarcia przeglądu piosenki. W konkursie wzięło udział prawie 100 uczestników.

Prowadzącą koncert była Hajka Święch, która podkreśliła, że powodem do dumy i radości jest coraz większa liczba uczestników festiwalu oraz zwiększający się z roku na rok ich poziom. Na uznanie jej zdaniem zasługuje, staranność, estetyka i choreografia prezentowanych występów. Pani Święch dodała również, że głównym celem organizowanego wydarzenia jest promowanie dziecięcej aktywności artystycznej oraz rozwój talentów i gustów muzycznych u młodego pokolenia.

Po wysłuchaniu wszystkich zgłoszonych uczestników jury obradowało w składzie: przewodnicząca prof. Monika Zytke – dyrektor artystyczny Instytutu Muzyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Jolanta Otwinowska – dyrygent chóru ,,Kantele” i Violetta Wójcik – dyrektor MDK w Słupsku. W wyborze na pewno nie pomagał wyrównany i wysoki poziom uczestników. Napięcie rosło wraz z przedłużającymi się obradami jurorów.  

Po burzliwych i długich naradach jury przyznało następujące nagrody w poszczególny kategoriach:

Grand Prix

Zespół ,,Świerszcze” – CKiBP Gminy Słupsk, instr. Beata Frąckowska

Kategoria: Soliści do IV klasy Szkoły Podstawowej

Miejsce I

Zofia Gębska (Centrum Artystyczne Werra Art.), instr. Karina Werra

Miejsce II

Hanna Kuszińska (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice), instr. Katarzyna Wołoszyn

Miejsce III

Paulina Bąbelek (Dom Kultury w Ustce), instr. Mariola Wólczyńska

Wyróżnienia: 

Iga Kozłowska (SP w Włynkówku), instr. Kamila  Michalak

Marta Łuczak  (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice), instr. Katarzyna Wołoszyn

Kategoria: Zespoły do IV klasy Szkoły Podstawowej

Miejsce I

,,Prymeczka” (SP nr 1 w Ustce), instr. Karina Werra

Miejsce II

,,Mini Wiolinki” (SP w Zaleskich), instr. Mariola Wólczyńska

Trzeciego miejsca nie przyznano.

Wyróżnienia:

,,Leśne Skrzaty” – (SP w Bierkowie), instr. Katarzyna Walicha

,,Quatro” – (Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kępice), instr. Katarzyna Wołoszyn

,,A Trip” – (Zespół Szkolno – Przedszkolny  w Smołdzinie)

Kategoria: Soliści powyżej IV klasy Szkoły Podstawowej

Miejsce I

Gabriela Sakowska (SP we Wrześciu), instr. Łukasz Cysewski

Miejsce II

Julia Wałcerz (GOK Główczyce), instr. Rafał Przybyłko

Miejsce III ex aequo

Kamil Niemkowicz (SP nr 1 w Ustce), instr. Janusz Werra

Julia Groblewska (SP w Jezierzycach), instr. Beata Frąckowska

Dominika Knapik (SP w Jezierzycach), instr. Beata Frąckowska

Wyróżnienie

Roksana Garbolińska (SP w Zaleskich), instr. Mariola Wólczyńska

 Kategoria: Zespoły powyżej IV klasy Szkoły Podstawowej

Miejsce I

Zespół Wokalny SP w Redzikowie, instr. Sylwia Skonieczna

Miejsce II

Julia Kałuża z Zespołem (Zespół Szkół w Siemianicach), instr. Andrzej Praszczak

Trzeciego miejsca nie przyznano.

Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się zespół ,,Świerszcze” z CKiBP Gminy Słupsk, który oprócz fenomenalnego przygotowania wokalnego, jako jedyny w swoim występie zaprezentował układ taneczny z wykorzystaniem rekwizytów. Zdaniem prof. Moniki Zytke o wysokim poziomie przeglądu zdecydowały przede wszystkim poruszające wykonania młodych artystów, ich autentyczność, szczerość i zaangażowanie. Pani Profesor skierowała również gratulacje do instruktorów, doceniając ogrom pracy włożony w tak wspaniałe przygotowanie swoich podopiecznych do konkursu. Miłe słowa usłyszeli także organizatorzy, za sprawne przygotowanie imprezy oraz stworzenie niepowtarzalnej wiosennej już atmosfery. Podziękowania należą się także pracownikom CKiBP w Głobinie, którzy zadbali o obsługę sceniczną i dekoracje, a także przygotowanie poczęstunku dla uczestników Powiatowego Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,Idzie Wiosna”.

Organizatorami konkursu byli: Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, Centrum Edukacji Regionalnej w Słupsku oraz Starostwo Powiatowe w Słupsku. Dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom, do zobaczenia za rok!  

Kolejne spotkanie z Marcinem Barnowskim za nami

To już czwarte spotkanie z autorem Kroniki Gminy Słupsk, które odbyło się w miniony wtorek we Wrześciu. Licznie przybyli słuchacze mieli możliwość poznania niesamowitych historii związanych z Karzcinem, Lubuczewem, Kępnem, Lękwicą, Wiklinem i Wrześciem. I tym razem po spotkaniu nie zabrakło szeregu pytań dotyczących np. lokalizacji młynu we Wrześciu czy też gospód wspomnianych w Kronice.

Młodzi adepci dziennikarstwa z Koła działającego przy SP we Wrześciu pytali autora z kolei o to, czym się zajmuje oraz też co było inspiracją do stworzenia Kroniki.

Szczególne podziękowania za pomoc przy organizacji spotkania Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk kieruje do KGW Wrzeście. Panie z Koła zadbały zarówno o ciepłe napoje, jak i coś słodkiego.

Kolejne spotkania już po świętach w Redęcinie, Siemianicach i Gałęzinowie – informacje na plakatach. Zapraszamy.

fot. Danuta Kopacz