Spotkanie z Jolantą Nitkowską- Węglarz

20160928_181625      W świetlicy w Jezierzycach odbyło się spotkanie z twórcami audiobooka, którego treścią jest baśń znanej słupskiej pisarki i dziennikarki Jolanty Nitkowskiej-Węglarz pt. „O skrzatach i tajemnicy czterech wieżyczek”.  Audiobook powstał w ramach projektu pn. „Audiobook na Krętej” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku.
W spotkaniu z liczną grupą mieszkańców Jezierzyc uczestniczyły: Jolanta Nitkowska-Węglarz – autorka baśni,  Ewa Grużewska – ilustratorka, Marta Turkowska – aktorka Teatru Nowego w Słupsku orazi Renata Sztabnik z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku. Autorki audiobooka w interesujący i czasami bardzo zabawny sposób przybliżyły słuchaczom proces powstawania książki mówionej. Jolanta Nitkowska-Węglarz opowiedziała historię miłości księcia pomorskiego Mściwoja do pięknej zakonnicy Sulisławy ze słupskiego klasztoru Norbertanek. Ten mało znany fakt historyczny  stał się pomysłem na napisanie baśni o słupskich skrzatach. Podczas spotkania zebrani zapoznali się również z kulisami nagrywania audiobooka. Twórcom projektu udało się zachęcić i zaangażować do pracy nad książką mówioną grupę więźniów z Oddziału Zewnętrznego w Ustce, którzy wcielili się w rolę lektorów. Warsztaty aktorskie prowadziła  z nimi Marta Turkowska. Aktorka w sposób dowcipny i z humorem przedstawiła zebranym proces przygotowywania aktorów-amatorów. Uczestnicy spotkania w Jezierzycach  mogli usłyszeć fragmenty audiobooka, a także obejrzeć albumy inspirowane baśnią,  które wykonały dzieci z podsłupskich miejscowości oraz podopieczni Placówki Wsparcia Dziennego nr 2 przy MOPR w Słupsku.
Spotkanie z autorkami audiobooka upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.
Audiobook „O skrzatach i tajemnicy czterech wieżyczek” można wypożyczyć w bibliotece gminnej w Jezierzycach oraz w filii w Bruskowie Wielkim.

dsc_0043dsc_0046

Sukces tancerzy breakdance

break12324.09.16 w Niemczech odbyły się zawody 54 Session Breakdance organizowane przez władze miasta Greifswald. W zmaganiach tanecznych udział wzięły ekipy pochodzące z Niemiec, Ukrainy, Polski i Rosji. Siedmioro reprezentantów Haribo Crew pochodzących ze Słupska oraz Gminy Słupsk do zawodów szykowało się ponad miesiąc. Celem było „huczne” rozpoczęcie nowego sezonu tanecznego. Najmłodszym uczestnikom wyjazdu Igorowi Bianga (9 lat) i Łukaszowi Brzoska(8lat) udało się zająć II miejsce w kategorii do 11 lat. Trener Paweł Kamiński wraz z Tomaszem Głuszkiem ( Bboy Korea, Słupsk) zdecydowanie szli po pierwsze miejsce. „Zależało nam jak nigdy. Chciałem pokazać moim uczniom, że wiek nie gra roli liczy się tylko ciężka praca i motywacja” – dodaje Paweł Kamiński. 

Jednak największym zaskoczeniem okazały się reprezentantki gminy Słupsk Julia Kalata (17lat) i Julia Malek (13lat), które jako jedyne dziewczyny z Haribo Crew startowały w kategorii do 18 lat. Dziewczyny pokazały co znaczy systematyczność na treningu czym jest współpraca i hart ducha. Młode Bgirls w finale pokonały ekipę z Berlina i zgarnęły zasłużone I miejsce. Treningi Haribo Crew nie ustają, bowiem za dwa tygodnie przed grupą kolejne zmagania w Łomży na Wirującej Strefie oraz w Łodzi na Art of Breaking.

Finał projektu „Zaprośmy zwierzęta do naszych ogrodów”

wp_20160830_005Zakończyła się realizacja projektu w ramach, którego 90 osobowa grupy dzieci i młodzieży z terenu powiatu słupskiego uczestniczyła w ekologicznych warsztatach edukacyjnych z zakresu ochrony zwierząt i opieki nad nimi, promujących postawy proekologiczne oraz przedsięwzięcia związane z ochroną przyrody.

Warsztaty projektowe prowadzone były na terenie Gminy Słupsk – świetlice: Kusowo, Jezierzyce SHR, Kukowo oraz na terenie Gminy Kobylnica – świetlice: Łosino, Widzino. Lubuń.

W ramach projektu zrealizowanych zostało 6 cykli warsztatowych, podczas których przeprowadzono zajęcia tematyczne:

  • „Mali mieszkańcy naszych ogrodów” – zajęcia poświęcone były biologii i znaczeniu zwierząt mogących zamieszkać w naszych ogrodach,
  • „Przyjaciel czy wróg” – zajęcia podczas, których uczestnicy poznali inwazyjne gatunki roślin, najczęściej spotykane w naszych ogrodach, zapoznali się z technikami walki z nimi i zachowaniu środków bezpieczeństwa,
  • „Mały domek – wielka sprawa” – zajęcia praktyczne podczas których uczestnicy/uczestniczki warsztatów z dostępnych materiałów budowali „hotele” dla owadów zapylających.

Realizowany w okresie wakacyjnym projekt, cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży, stanowił uatrakcyjnienie letniej oferty świetlicowej i był efektywną i ciekawą formą uzupełnienie wiedzy szkolnej.

Najwięcej radości jednak sprawił uczestnikom wyjazd studyjny pn. „Tajemniczy ogród” czyli wycieczka do Ogrodów Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni – Ogrodów Hortulus Spectabilis w Dobrzycy podczas, której dzieci i młodzież z bliska mogły poznać rośliność rzadko spotykaną w naszych ogrodach.

Realizatorem projektu było Stowarzyszenie „Nasza Krepa”.

Projekt współfinansowany był ze środków Starostwa Powiatowego w Słupsku.

wp_20160830_021

wp_20160830_010

wp_20160830_028wp_20160830_039

logo snk logo starostwo

W Redzikowie „Sięgali do korzeni”

dsc_0923W dniu 24 września 2016 r. na placu przy Parku Wodnym w Redzikowie odbył się festyn rodzinno-historyczny stanowiący finał inicjatywy „Sięgnijmy do korzeni” dofinansowanej w ramach projektu Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk „Razem ku kulturze-etap II”. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury ( Program Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016) na realizację 7 inicjatyw lokalnych zgłoszonych przez mieszkańców Gminy Słupsk. Sołectwo Redzikowo w trakcie 2 miesięcy realizacji swojej inicjatywy zorganizowało szereg spotkań i warsztatów historyczno – rękodzielniczych: warsztaty wyrobów z siana, decoupage, florystyki, wikliny papierowej, zdobienia kapeluszy to tylko niektóre z nich. Odbyły się także spotkania dotyczące historii miejscowości z Marcinem Barnowskim, spotkanie „Od fonografu do mp3” z Bogusławem Matuszkiewiczem oraz zajęcia z kosmetyki … antycznej z dr Wojciechem Bejdą.

Sobotnia impreza stanowiła podsumowanie podjętych działań. Tego dnia wszyscy zainteresowani  mieli okazję przeżyć „żywą  lekcję historii” i zobaczyć, jakie zawody wykonywano, jakie potrawy spożywano, czy też jak spędzano czas wolny w średniowieczu, a także poznać historię Redzikowa. Ponadto publiczność mogła zobaczyć wystawy przygotowane przez uczestników projektu: „Redzikowo wczoraj  i dziś” oraz nauczycieli z Zespołu Szkół w Redzikowie związane bezpośrednio z historią miejscowości oraz osiągnięciami i sukcesami uczniów. Również Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku zaprezentowało bardzo ciekawą wystawę Instytutu Pamięci Narodowej – Referendum  z 30 czerwca 1946 roku w Polsce na przykładzie województwa gdańskiego. Przeprowadzono także wywiad z Mateuszem Kabatkiem, autorem książki „Lotnictwo w Słupsku 1912-1945”, który opowiedział o początkach lotniska w Redzikowie. Nie zabrakło także stanowiska krótkofalowców, na którym można było zapoznać się ze sprzętem oraz spróbować nawiązać połączenie z innymi stacjami.

Podczas festynu można było podziwiać przepiękne kapelusze wykonane przez mieszkańców Redzikowa podczas warsztatów zatytułowanych „Projektowanie i upinanie XIX kapeluszy”,  które zaprezentowały z gracją uczennice ze szkoły w Redzikowie  Dużym zainteresowaniem wśród  gości cieszyło się obozowisko wczesnośredniowieczne Słowian oraz konkursy i pokazy przygotowane przez  drużynę Wilce, a także  pokaz sprzętu  Batalionu Ochrony Bazy w Redzikowie. Czas umiliła cześć artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły w Redzikowie oraz Wojskowy Zespół Wokalny „Wiarusy”. Kulminacyjnym punktem programu był pokaz tańca z ogniem Fire Show w wykonaniu grupy Elding, który zrobił na widzach ogromne wrażenie.

O coś dla ciała w trakcie imprezy zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Redzikowa, które przygotowało fantastyczną grochówkę z kuchni polowej oraz coś słodkiego

Finał  zgromadził wielu mieszkańców i gości, a słoneczna pogoda sprzyjała miłej zabawie i biesiadowaniu w plenerze.

tekst: Jolanta Rodewald, Maciej Flisak

01_NCK_DK_2016_klr

więcej zdjęć tutaj

Powiatowe Święto Plonów w Potęgowie

W niedzielędsc_0878, 11 września br. rolnicy z powiatu słupskiego świętowali z okazji zakończonych zbiorów na tradycyjnych dożynkach powiatowych. Dopisała pogoda, a gościom zapewniono liczne atrakcje oraz wyśmienitą zabawę do późnych godzin wieczornych. Publiczność na scenie rozbawił Kabaret Łowcy.B. To jednak nie wszystkie atrakcje, gdyż dla najbardziej wytrwałych Słupskie Bractwo Rycerskie im. Księcia Bogusława V ze Słupska przygotowało pokaz ogni. Podczas Powiatowego Święta Plonów w Potęgowie rozstrzygnięto tradycyjny konkurs na wieniec i chleb dożynkowy. Do tegorocznego konkursu zgłoszono łącznie 22 chleby dożynkowe z wypieku domowego i 24 wieńce dożynkowe, w tym 14 wieńców tradycyjnych i 10 niekonwencjonalnych. Rywalizowały one o prestiż oraz o nagrody finansowe.

  • Ostatecznie I miejsce wśród chlebów (300 zł) zajęło sołectwo Łosino, na II miejscu (250 zł) uplasowało się Koło Gospodyń Wiejskich Osiedle Jezierzyce, a na III miejscu (Koło Gospodyń Wiejskich Głobino-Stanięcino. Przyznano także dwa wyróżnienie po 100 zł, które trafiłydo sołectwa Warcino i Koła Gospodyń Wiejskich Warblewo.
  • Natomiast w kategorii wieńców tradycyjnych I miejsce (1200 zł) wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich Żelkowo, II miejsce (750 zł) zajęło sołectwo Bronowo, a na III miejscu (500 zł) znalazło się sołectwo Widzino. Na wyróżnienie (250 zł) zasłużyło Koło Gospodyń Wiejskich Kukowo.
  • Wśród wieńców niekonwencjonalnych I miejsce (1200 zł) zajęło sołectwo Włynkówko, II miejsce (750 zł) wywalczyło Koło Gospodyń Wiejskich Jezierzyce, a III miejsce przypadło w udziale sołectwu Żochowo. W tej kategorii wyróżnienie (250 zł) trafiło do sołectwa Objazda.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Zdzisław Kołodziejskiego, starosty słupskiego oficjalne podziękowania i okolicznościowe dyplomy, a najlepsi wspomniane wyżej nagrody finansowe. Powiatowe Święto Plonów jest zawsze okazją do nagradzania wyróżniających się rolników. Odznaczenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Zasłużony dla Rolnictwa” w tym roku otrzymali: Paweł Gonera – gm. Główczyce, Paweł Wekwert – gm. Potęgowo, Danuta Huras – gm. Potęgowo, Danuta Szumejda – gm. Słupsk, Ryszard Nowak – gm. Słupsk. Starosta słupski tradycyjnie nagrodził wyróżniających się rolników z powiatu słupskiego statuetkami „Bursztynowego Kłosa 2016”. W tym roku otrzymali je: Ryszard Jurcaba- gm. Słupsk, Tomasz Godzieba (spółka Agrodan) – gm. Ustka, Danuta i Roman Sech – gm. Kobylnica, Michał Mikołajczyk- gm. Potęgowo, Przemysław Olszewski- gm. Smołdzino, Tadeusz Szczepaniak – gm. Główczyce, Teresa i Bogdan Praszczakowie -gm.Damnica, Stanisław Śliwka – gm. Kępice oraz Eugeniusz Krycki – gm. Dębnica Kaszubska Statuetki rolnikom wręczyli starosta Zdzisław Kołodziejski i Jan Olech, przewodniczący Rady Powiatu Słupskiego. W czasie dożynek przeprowadzono również wybory Gospodyni i Gospodarza Roku 2016. Do rywalizacji o te tytuły przystąpiło czternastu kandydatów. Gmina Słupsk w tym starciu reprezentowana była przez pana Bogdana Czerwińskiego z Kukowa oraz przez panią Justynę Seweryn z Bukówki. Ostatecznie nasza drużyna uplasowała się na 7 miejscu. Tegoroczne Powiatowe Święto Plonów zgromadziło w Potęgowie wielu mieszkańców wsi, przedstawicieli instytucji związanych z rolnictwem oraz mieszańców Ziemi Słupskiej, a piękna słoneczna pogoda sprzyjała miłej zabawie i biesiadowaniu w plenerze.

więcej zdjęć tutaj