Dzień Mieszkańca Gminy Słupsk

DSC_0265       23 maja w sobotę odbył się Dzień Mieszkańca Gminy Słupsk, połączony z 25 – leciem powstania Samorządu Terytorialnego. Początkowo kapryśna pogoda nie sprzyjała, jednak po kilku chwilach upragnione słońce wyszło zza chmur. Dzień Mieszkańca, dla niektórych rozpoczął się już o godzinie 12.00 marszem Nordic Walking. Występy na scenie rozpoczęły się około godziny 14.00. Swoje umiejętności muzyczne prezentowały dzieci z gminnych szkół. Na scenie wystąpił również Zespół Flame z Bierkowa. O godzinie 16.00 wszystkich gości powitała wójt gminy Słupsk – Barbara Dykier.Podczas Dnia Mieszkańca rozstrzygnięto konkurs na piosenkę o Gminie Słupsk. Do konkursu zgłosiły się 4 zespoły. Reprezentowane były szkoły:

  • Szkoła Podstawowa z Głobina z piosenką “Tu gdzie warto być”,
  • Szkoła Podstawowa z Włynkówka z piosenką pod tytułem“Gmina Słupsk – moje miejsce”,
  • Zespół Szkół w Jezierzycach i zespół Świerszcze z piosenką pt.:“Nasza Gmina”
  • Zespół Szkół w Siemianicach z piosenką “Słupska to gmina”.

Po obradach jury zdecydowało, iż wygrywa piosenka zespołu Świerszcze (Zespół Szkół w Jezierzycach). Jako nagrodę, zespół otrzymał bon o wartości 500 zł, pozostali uczestnicy otrzymali również bony o nominale 200 zł. Wręczając i gratulując wszystkim wokalistom, pani wójt podkreśliła i doceniła zaangażowanie oraz pracę nad stworzeniem piosenki. Wszystkie zespoły wykazały się niezwykła pomysłowością. Na koniec wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali wygrana piosenkę – „Nasza Gmina”.
Dalsza część Dnia Mieszkańca przebiegła pod znakiem muzyki. Wystąpiły między innymi: zespół Świtezianki, chór Pasjonata, zespół Świerszcze, soliści ze świetlicy w Bruskowie Małym oraz Gałęzinowie. Na scenie zatańczył również zespół Haribo Crew. Największym zaskoczeniem i niespodzianką dla wszystkich był występ strażaków z gminnych jednostek OSP. Pod pretekstem pożaru przedostali się na scenę i wspólnie zatańczyli strażacką zumbę. Bez wątpienia była to największa atrakcja i niespodzianka tego dnia. Już tradycyjnie odbyło się losowanie nagród w konkursie „Broszura Budżetowa”. Po niej swój występ rozpoczął kabaret DKD, po nim wystąpił zespół One Moment.
Tego dnia mieszkańcy gminy Słupsk mogli otrzymać bezpłatne wejściówki do wszystkich atrakcji oferowanych przez Dolinę Charlotty (Fokarium, Zoo oraz Wodne ZOO Safari). Swoje stoiska miały Koła Gospodyń oraz gminne szkoły, które prezentowały swoja ofertę. Najmłodszych zapraszał kącik malucha, gdzie na najmłodszych czekały gry, zabawy, malowanie twarzy, trampoliny oraz dmuchańce.

DSC_0132DSC_0096DSC_0161

Z wizytą na „Podwieczorku u Gierymskich”

DSC_0029  W dniu 20 maja na zaproszenie Klubu Seniora z Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 8 w Słupsku odbyło się spotkanie z panią Grażyną Kędryną pracownikiem Centrum Kultury i Biblioteki Gminy Słupsk w ramach „Podwieczorku u Gierymskich”. Tematem spotkania były wyroby rękodzielnicze- biżuteria, zioła i ich zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej i kosmetyce, o których opowiadała pani Kędryna.

Wyroby rękodzieła, a zwłaszcza wyroby sztucznej biżuterii, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu – niewielkim nakładem zrobić można coś dla siebie lub dla kogoś w prezencie. Dostępność materiałów jest teraz ogromna, a wyobraźnia tworzy w naszych głowach coraz to nowe pomysły. W miarę tworzenia dochodzimy do wniosku ,że do każdej bluzki, czy sukienki jesteśmy w stanie wykonać własne dodatki. Przy użyciu np. lnianego sznurka i odpowiednio dobranych kamieni możemy stworzyć niepowtarzalną biżuterię eco. To sprawia, że jesteśmy w dużym stopniu niezależne i coraz częściej przedkładamy wyroby własne nad tzw. chińszczyznę. Odnosi się to również do tego co jemy, i jakich kosmetyków używamy . Coraz więcej ludzi skłania się w stronę natury, bo jest to bogactwo największe. Zioła zebrane i przygotowane w odpowiedni sposób są bardzo skuteczne na wiele dolegliwości. Zapomniane już przepisy naszych bebek i prababek powracają do łask, a olejki na bazie mniszka lekarskiego, skrzypu czy nagietka były dopełnieniem prelekcji. Rozmawiano także o mydełku wykonane w zaciszu domu, które można wzbogacić zapachem rumianku czy lawendy.

W dobie antybiotyków i suplementów diety często sięgamy po szeroko dostępną gamę farmaceutyków zamiast po herbatkę ziołową na zimowe wieczory lub olejek z nagietka do pielęgnacji skóry. Była to świetna okazja do spędzenia wolnego czasu.

DSC_0042 DSC_0051 DSC_0056

Noc Muzeów

DSC_0176

 

Z okazji „Nocy Muzeów” Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk przygotowała moc atrakcji. Przy budynku Biblioteki Miejskiej w Słupsku można było obejrzeć występy taneczne grup Flame z Bierkowa oraz Elding z Mikorowa. Niewątpliwą atrakcją była gra miejska z elementami geocachingu „ W poszukiwaniu skrzyni umarlaka”.  W ciągu 3 godzin wzięło w niej udział blisko 150 osób. Zadaniem uczestników było odwiedzenie pięciu postaci rozmieszczonych w pobliżu biblioteki, wykonanie ich zadań, odnalezienie ukrytych skrzynek z rekwizytami i wskazówkami a następnie dotarcie do finałowej skrzyni.

SAM_0585SAM_0607

Filmy:

Obserwator – Słupsk

Noc Muzeów – Flame i Elding