Ludowe Dożynki Gminy Słupsk

  W sobotę 6 września 2014 r. odbyły się Dożynki gminy Słupsk. Tegoroczne Święto Plonów, miało prawdziwie ludowy charakter. Gospodarzem święta zostało Swołowo – stolica Krainy w Kratę. Organizatorem wraz z gminą Słupsk było Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Dożynki połączone były z corocznym Konkursem na Pomorską Nalewkę. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w swołowskim kościele. Msza sprawowana była w intencji rolników, następnie korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Darłowa, przeszedł do zagrody muzealnej. Gości powitała pani Edyta Statkiewicz – Sołtys Swołowa, starostowie Dożynek, którymi w tym roku zostali pani Iwona Waliłko z Wierzbięcina oraz pan Szymon Kostrzewa z Krzemienicy oraz wójt gminy Słupsk – Barbara Dykier wraz Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego – Marzenną Mazur. Starostowie Dożynek przekazali chleb pani Wójt z prośbą o jego sprawiedliwy podział. Następnie przy pieśni zespołu Bierkowianki nastąpiło dzielenie chleba. Gospodarze dożynek i gospodarz gminy z koszami pełnymi pieczywa częstowali wszystkich przybyłych gości. Swoja obecnością zaszczycili również : Senator RP – Kazimierz Kleina, Minister Rolnictwa – Kazimierz Plocke, Marszałek woj. pomorskiego – Mieczysław Struk, Starosta Powiatu Słupskiego – Sławomir Ziemianowicz, Radni Gminy Słupsk, Kierownicy Gminnych Jednostek. Po okolicznościowych przemówieniach nastąpiła bardzo miła część uroczystości, podczas której Kazimierz Plocke wręczył odznaczenia dla rolników z gminy Słupsk.
Odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali:

  • Grażyna i Leszek Onisiewicz
  • Mirosław Drobkiewicz
  • Eugeniusz Szul

Na scenie pojawiła się Orkiestra Dęta z Darłowa, zagrał również klezmerski zespół Sztetl. Swoim góralskim humorem rozbawił gości kabaret Truteń, który przybył do nas z zaprzyjaźnionej gminy Raba Wyżna. Ponad to wystąpił chór Pasjonata z Siemianic oraz Świtezianki. W namiotach rozstawionych po całym placu ruszyła sprzedaż specjałów przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i sołectwa. Można było również zakupić wiele ciekawych wyrobów rękodzielniczych. Nie zabrakło też ciepłych potraw prosto z grilla i smacznej grochówki. Niesłabnącą popularnością jak zwykle cieszyła się strefa malucha, w której tłum dzieci pod okiem instruktorów z Gminnego Ośrodka Kultury w Głobinie korzystał z przeróżnych form rozrywki i konkursów. Dla najmłodszych wszystkie przygotowane atrakcje były nieodpłatne. Do godziny 19.00 w namiocie Stowarzyszenia Dobre Serca prowadzona była loteria fantowa, w której każdy los wygrywał, a wszyscy uczestnicy mieli szansę na nagrodę główną w wieczornym losowaniu. Dzięki sponsorom udało się przygotować ponad 500 nagród. Ponad to dzieci odwiedzające stoisko gminy Słupsk mogły otrzymać gadżety, w tym odblaskowe opaski i słodkości, jabłka ufundowane przez Urząd Gminy. Tutaj mozna było równiez wypozyczyc kocyk, aby wygodnie usadowić sie na trawie.  W trakcie imprezy można było podziwiać kilka zabytkowych maszyn rolniczych, na co dzień będących eksponatami w Muzeum Techniki Rolniczej Janusza Starosielskiego. Odpowiadając na list Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, gmina Słupsk wzięła udział w Narodowym Czytaniu Sienkiewicza. Fragmenty z „Potopu”, „Ogniem i Mieczem” oraz „Pana Wołodyjowskiego” czytała pani Wójt, zastępca Wójta – Bernard Rybak, sołtysi, mieszkańcy gminy Słupsk. W zagrodzie Albrechta, w której odbywał się VII Konkurs na Pomorską Nalewkę, na przybyłych czekała moc ludowych atrakcji. Strzyżenie owiec, przędzenie wełny, młócenie, zwierzęta domowe oraz bezpłatne zwiedzanie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. W czasie Dożynek już tradycyjnie odbyło się rozwiązanie konkursu „Posprzątaj Swój Dom”. W tegorocznej edycji klasyfikacja przedstawiała się następująco :

I miejsce – Strzelino

II miejsce – Redęcin

III miejsce – Wieszyno

IV miejsce – Krępa Słupska

V miejsce – Bukówka i Redzikowo Osiedle.

Pogoda na tegorocznych, ludowych Dożynkach Gminy Słupsk była znakomita. W promieniach słonecznych przepięknie prezentowały się wieńce i chleby dożynkowe, które można było podziwiać do wieczora, kiedy to wreszcie zostały przedstawione wyniki konkursu na najpiękniejszy wieńce i chleby. Nagrody za wieńce zostały podzielone na 2 kategorie – konwencjonalne i niekonwencjonalne. Podium wyglądało następująco:

Chleby dożynkowe:
1. Miejsce – Sołectwo Bydlino
2. Miejsce – Sołectwo Bruskowo Małe
3. Miejsce – KGW Bierkowo

W kategorii „wieniec konwencjonalny” zwyciężyli:
1. Miejsce – KGW Kukowo
2. Miejsce – Sołectwo Grąsino
3. Miejsce – KGW Bierkowo

W kategorii „wieniec niekonwencjonalny” zwyciężyli:
1. Miejsce – Wiklino
2. Miejsce – Włynkówko
3. Miejsce Jezierzyce SHR

Zwieńczeniem tegorocznych Dożynek był występ zespołu Tsigunz Fanfara Avantura, który już w pierwszych minutach porwał gości do tańca.

W imieniu pani Wójt i Kierownictwa Urzędu Gminy składamy podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się to tego, iż tegoroczne święto plonów miało tak wspaniały charakter. Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Gminy Słupsk z Głobina, Zakładowi Gospodarki Komunalnej z Jezierzyc, Jednostkom OSP Gminy Słupsk, Straży Gminnej, pracownikom Urzędu Gminy, pracownikom i kierownictwu Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie, mieszkańcom Swołowa i oczywiście przybyłym gościom i rolnikom.