I Mistrzostwa Gminy Słupsk w Strzelectwie

W sobotę 27 kwietnia 2013 roku na strzelnicy sportowej klubu „Gryf Słupski”, odbyły się I Mistrzostwa Gminy Słupsk w Strzelectwie. Ponad 50 uczestników z 17 drużyn rywalizowało między sobą w kategoriach: Drużynowego strzelania z KBKS oraz pistoletu sportowego, Indywidualnego strzelania KBKS oraz pistoletu sportowego.

Nad zmaganiami konkursowymi czuwali znakomici sędziowie, na czele sędzia główny Henryk Jaśkowski z klubu sportowego „Gryf Słupski”, którzy wydali ostateczne wyniki.

W kategorii drużynowego konkursu strzelania z KBKS oraz pistoletu sportowego:

 • I miejsce zajęli zawodnicy ze Straży Gminnej Gminy Słupsk,

 • II miejsce przyznano drużynie z Redzikowa Osiedla

 • III miejsce przypadło dla Sołectwa Jezierzyce

W kategorii indywidualnego konkursu strzelania z KBKS:

 • I miejsce otrzymał Michał Jaworski z Wikina

 • II miejsce przyznano Marcie Szczęśniak z Włynkówka

 • III miejsce zajął Ernest Goleniewski z Redzikowa Osiedla

W kategorii indywidualnego konkursu strzelania z pistoletu sportowego:

 • I miejsce przyznano Markowi Filipczakowi komendantowi Straży Gminnej Gm. Słupsk

 • II miejsce zajął Witold Walo z OSP Bukówka

 • III miejsce otrzymał Marian Sipta

Nie zabrakło też nagrody specjalnej dla najlepszej zawodniczki,którą z ilością 83 pkt. okazała się Bogumiła Groszek, reprezentująca Szkołę Podstawową we Włynkówku. Zwycięskie ekipy i najlepsi zawodnicy w kategoriach indywidualnych otrzymali okazałe puchary oraz dyplomy.

Organizatorzy Gmina Słupsk, Straż Gminna Gminy Słupsk, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Gminny Ośrodek Kultury pragną serdecznie podziękować Kierownictwu oraz pracownikom klubu strzeleckiego „Gryf Słupski”. Wszystkim uczestnikom pragniemy podziękować za udział w mistrzostwach oraz zachęcamy do treningu strzeleckiego, który w przyszłym roku zaowocuje jeszcze lepszymi wynikami.

„Kwietniowa Rewolucja” breakdance za nami

W minioną sobotę 20 kwietnia 2013 roku w hali sportowo-widowiskowej w Jezierzycach odbyła się druga edycja turnieju tańca breakdance „Kwietniowa Rewolucja”. Turniej ten jest organizowany przez Gminę Słupsk oraz Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk przy współpracy z Starostwem Powiatowym w Słupsku, Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie oraz grupą breakdance Haribo Crew. Zawody poprzedzone były przez warsztaty zorganizowane dzień wcześniej przez Pawła Kamińskiego – bboy Pawlotti w SP nr 7. Poprowadził je bboy Żółw z warszawskiej grupy Kings of Warsaw. Breakdance to ciekawa oferta na spędzanie wolnego czasu przez dzieci i młodzież oraz realizację pasji tanecznej. W Polsce zdobywa coraz większa popularność. W wyniku tego powstaje szereg grup warsztatowych prowadzonych przez doświadczonych tancerzy. Organizacja zawodów pozwala młodym adeptom na skonfrontowanie swoich umiejętności z rówieśnikami ćwiczącymi pod okiem różnych trenerów. Stanowi okazję do wspólnej zabawy oraz nauki. Tegoroczna odsłona „Kwietniowej Rewolucji” zgromadziła prawie 130 uczestników między innymi z Kętrzyna, Rynu, Olsztyna, Gdańska, Gdyni, Sławna, Koszalina, Goleniowa, Bydgoszczy, Pruszcza Gdańskiego, Łodzi, Grudziądza, Połczyna Zdroju, Szczecina, Damnicy, Pobłocia i Słupska. Gminę Słupsk w zawodach reprezentowali członkowie grup z Kusowa i Bierkowa trenujący na co dzień pod okiem Pawła Kamińskiego „Pawlottiego” który poprowadził całe zawody. O oprawę muzyczną zadbał DJ Kap1 z grupy Mad Skillz. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach – do lat 15 i powyżej lat 15 systemem 2vs2. Tancerzy oceniali bboy Fabian z Łodzi, bboy Macio z Grudziądza oraz bboy Wicked z Gdańska – uznani tancerze polskiego bboyngu. W stojącej na wysokim poziomie rywalizacji ostatecznie w kategorii do lat 15 zwycięstwo przypadło drużynie Ryn Breakers w składzie Tomasz Chorzelewski i Michał Ćwik która w finale pokonała reprezentantów Łodzi – zespół Funk Addict w składzie Mateusz Gil i Michał Jarosz. W kategorii powyżej lat 15 laur pierwszeństwa przypadł gdańskiej drużynie „Dwa poproszę” w składzie Marcin Powszuk – bboy Jazzman i Stanisław Pawłowski – bboy Stachu. W walce finałowej zwyciężyli oni ekipę Young Flava z Pruszcza Gdańskiego w składzie Rafał Brodzki – bboy Mendi, Tomasz Piasecki – bboy Tomskee. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować firmom Oshee i Pep Sport za sponsoring imprezy, a także kierownictwu i pracownikom hali sportowo-widowiskowej w Jezierzycach oraz dyrekcji Zespołu Szkół w Jezierzycach za pomoc w organizacji turnieju.

RADIO SŁUPSK – RELACJA Z TURNIEJU

Finał do lat 15 – Ryn Breakers vs Funk Addict

Finał powyżej lat 15 – Dwa poproszę vs Young Flava

Bystrzaki vs Mlode Wilki

Powiatowy Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Idzie wiosna”

W poniedziałek 15 kwietnia 2013 roku w Szkole Podstawowej w Bierkowie odbył się IV Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Idzie Wiosna”. Blisko 170 uczestników, 50 wykonawców – solistów i zespołów rywalizowało między sobą w 6 kategoriach : do klasy III SP, klasy IV-VI oraz gimnazja – wszystkie z podziałem na solistów i zespoły. W składzie jury konkursu zasiadła wieloletnia wykładowczyni Akademii Pomorskiej Jolanta Otwinowska – przewodnicząca, Aleksandra Bocheńska – doświadczony muzyk, kierownik ds. organizacyjnych i korepetytor chóru „Kantele” a także przedstawicielka Radnych Gminy Słupsk Beata Grzech z Włynkówka. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk zaś wsparcia finansowego Starostwo Powiatowe w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie.

Na widowni nie zabrakło znamienitych gości. Zmaganiom konkursowym przysłuchiwali się między innymi wicewójt Gminy Słupsk Bernard Rybak, Radni Gminni : Zofia Pietrzak, Halina Najdowska, Stanisław Garncarek, dyrektor SP w Bierkowie Grażyna Rożnowska, a także Tadeusz Picz – skrzypek Filharmonii Simphonia Baltica

Już ocena najmłodszych uczestników do III klasy SP stanowiła dla jury nie lada wyzwanie. Po kilkunastominutowych dyskusjach postanowiono ostatecznie o przyznaniu lauru pierwszeństwa w kategorii soliści Oliwii Mądrej z SP w Głobinie za wykonanie „Nuty z Ponidzia” drugie miejsce exequo zajęli Daniel Krawczyk z SP nr 3 w Słupsku i Aleksandra Kopcińska z SP nr 1 w Ustce zaś trzecie Zuzanna Kalinowska z ZS w Damnie. W kategorii zespoły zwyciężyły „Skrzaty” z ZS w Damnie przed zespołem „Prymka” reprezentującym SP nr 1 w Ustce i zespołem „Jagódki II” z SP w Warcinie .

Następnie do zmagań przystąpili uczniowie z klas IV-VI. W kategorii soliści najbardziej spodobały się jury wykonania dwóch solistek – „Pamiętajcie o ogrodach” Roksany Białek z GOK Zaleskie i „Gołębi song” Natalii Andrzejczak z SP nr 1 w Ustce. Drugiego miejsca nie przyznano, trzecie zaś powędrowało do Roksany Kulpa z SP w Bierkowie.

Podobnie dużo emocji jurorów wzbudziły wykonania zespołów. Pierwsze miejsce wyśpiewała grupa pod kierunkiem Łukasza Cysewskiego z SP we Wrześciu piosenką „Koń” wykonaną w języku rosyjskim. Drugie miejsce exequo zajęli zespół „Świerszcze” z Jezierzyc reprezentujący GOK Gm. Słupsk oraz zespół „Bez nazwy” z GOK Zaleskie. Trzeciego miejsca nie przyznano.

Do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści; tutaj poziomem wokalnym bezapelacyjnie dominowały zespoły. Pierwsze miejsce powędrowało do grupy „Presto” z ZS w Redzikowie, drugie zaś do zespołu „Bez nazwy” z Gałęzinowa reprezentującego GOK Gm. Słupsk. Trzeciego miejsca nie przyznano. Wśród solistów tryumfowała Marlena Filipczak z ZS w Redzikowie, drugiego miejsca nie przyznano, trzecie zaś zajęła Weronika Kalinowska z CKiP w Kobylnicy.

Grand Prix bezapelacyjnie przyznano Dominice Kwiecień z SP w Motarzynie reprezentującej GOK w Dębnicy Kaszubskiej. Jej wykonanie utworu „Kolorowy Wiatr” doprowadziło jury do łez wzruszenia. „Aż miałam dreszcze” – po zakończeniu występu stwierdziła przewodnicząca Otwinowska.

Radni Gminy Słupsk będąc pod wrażeniem wielu występów ufundowali od siebie dodatkowo kilkanaście nagród dla wykonawców, których wykonania szczególnie im się spodobały.

W podsumowaniu jury podkreśliło wysoki poziom konkursu oraz świetne przygotowanie wykonawców przez wielu z instruktorów. Na jego szczególne uznanie zasłużyła p. Zorza Sędzicka z GOK Zaleskie, której wykonawcy od wielu lat nie schodzą poniżej określonego poziomu.

GOK w Głobinie dziękuje Grażynie Rożnowskiej – dyrektor SP w Bierkowie za gościnne przyjęcie i pomoc w organizacji festiwalu

Biesiada Piosenki Lubianej w Siemianicach 12 kwietnia 2013r.

WIOSENNA BIESIADA PIOSENKI LUBIANEJ W SIEMIANICACH

W świetlicy w Siemianicach odbyła się wiosenna Biesiada Piosenki Lubianej.

Przy sodko zastawionym stole. Licznie przybyli goście wspaniale bawili się w trakcie występów zespołów z Gminy Słupsk. Szczególni goście –radni pani Zofia Pietrzak, Marianna Kołodziejska, Marian Kużel i Antoni Sobczyk zaszczycili swoją obecnością.

Podczas muzycznej zabawy, w której brało udział ponad 50 osób, śpiewali starsi i młodsi.

Przez trzy godziny na estradzie przystrojonej wiosennymi barwami występowały Świtezianki i chór z Siemianic, który wzbudził szczególny aplauz zapraszając publiczność do wspólnego biesiadowania. Wspaniale zaprezentowali się również najmłodsi uczestnicy, zespół wokalny z Gałęzinowa oraz zespół wokalny z Jezierzyc. Wysoki poziom przygotowanych utworów jest zasługą systematycznych przygotowań i pracy znanych instruktorów takich jak pani Lilianna Zdolińska, Jolanta Otwinowska, Beata Frąckowska czy pan Łukasz Cysewski.

Prezentacje wokalne przerywane były występem grupy tanecznej Breakdance.

Impreza udowodniła, że śpiew i muzyka łagodzą obyczaje. Muzyka okazała się klamrą spinającą pokolenia. Biesiada zakończyła się zabawą taneczną dla mieszkańców sołectwa.

Warsztaty Teatralne „Przedmiot Ożywiony” 8-12 kwietnia 2013r.

Betoniarka- czyli reżyser zmagający się ze strachami nocnymi”- to tytuł etiudy przygotowany przez uczestniczki Warsztatów Teatralnych, które odbyły się w dniach 8-12 kwietnia 2013 roku w GOK w Głobinie. Organizatorzy warsztatów : Gminny Ośrodek Kultury Gminy Słupsk w Głobinie, Starostwo Powiatowe w Słupsku oraz Centrum Edukacji Regionalnej w Warcinie.

Zajęcia poprowadził brawurowo, charyzmatyczny artysta Adam Walny, który jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu ze specjalizacją snycerz oraz Akademii Teatralnej w Warszawie jako reżyser teatru lalek. Obecnie prowadzący prywatny „Teatr Walny”

Warsztaty Teatralne poprowadzone były w kierunku przedmiotu ożywionego, pracy z przedmiotem, papierem, budowanie dramaturgii i emocji.

Program warsztatów:

 1. budowa i animacja przedmiotów scenicznych (praca nad scenariuszem i wizją spektaklu)

 2. plastyka ruchu przedmiotów teatralnych

– fraza

– akcent

– charakter ruchu

 1. praca dłoni z materiałem

– poszukiwanie rozwiązań scenicznych i animacyjnych

 1. poznanie przedmiotów na scenie

-lalka, cień, maska

 1. praca z tekstem i rekwizytami (budowanie fabuł, myśl przewodnia scenki)

 2. przygotowanie i prezentacja etiudy z przedmiotem ożywionym

 3. papier jako przedmiot lub podmiot w animacji

Uczestniczki warsztatów miały okazję skonfrontować się ze swoimi lękami tremą i otworzyć się na ukrywane emocje i uruchomić wyobraźnię.

Każda z poznanych technik w czasie warsztatów została wykorzystana w przygotowanej etiudzie na zakończenie zajęć. Widzowie mieli więc okazję, by zobaczyć ogromną ekspresję twórczą, która pozostaje w bezpośrednim związku z wyobraźnią, a to w konsekwencji rodzi aktywność i postawę twórczą. Oprócz w/w programu p. Adam Walny wprowadził wprawki dramaturgiczne (ważny element dramy). W tej grupie ćwiczeń zrealizowano:

 • ćwiczenia ruchowe ( chodzenie po grząskim gruncie czy chodzenie jak zwierzęta),

 • ćwiczenia mimiczne np. przedstawianie różnych cech zwierząt.

  Uczestniczki warsztatów zdobyły bardzo cenne doświadczenie, które będą wykorzystywały w swoim miejscu pracy (świetlice wiejskie). Najważniejszą umiejętnością, którą posiadły uczestniczki to:

 • wrażliwość na rzecz (przedmioty) czyli problemy i przeżycia,

 • szybkie przystosowanie się do nowych sytuacji czyli mobilności,

 • oryginalności czyli zdolność widzenia rozwiązań niekonwencjonalnych.

Komisarz warsztatów

Hajka Święch

Breakmania w Kętrzynie

W minioną sobotę 13 kwietnia 2013 roku tancerze z grupy Haribo Crew Kusowo wystartowali w międzynarodowych zawodach tanecznych w Kętrzynie. „Breakmania” w Kętrzynie to jedne z największych zawodów ogólnopolskich na które przyjeżdżają najlepsi tancerze z Polski oraz z zagranicy. Tegoroczna edycja zgromadziła blisko 200 zawodników. Nasi reprezentanci rywalizację stoczyli zarówno w kategoriach kids battle, bgirl battle jak i konkursie dla zawodników dorosłych 3vs3. Wielki sukces odniosły dziewczęta: Julia Kalata z Kusowa i Aleksandra Malińska ze Strzelina które awansowały do czołowych ósemek zawodów. W kategorii Kids Battle w której rywalizowało ponad 80 zawodników po ambitnej walce udało się to Oli, natomiast w bgirl battle awansowały zarówno Julia jak i Ola zostawiając wśród pokonanych zawodniczek kilka o wiele bardziej od nich doświadczonych.

W kategorii 3vs 3 grupa z Kusowa wystąpiła wraz z reprezentantami Pobłocia Piotrem Mańkowkim i Darią Roda. Dwie drużyny w składzie : Mateusz Klimkowski, Ola Malińska i Piotr Mańkowski, oraz Milena Janulis , Julia Kalata i Daria Roda miały okazję skonfrontować swoje umiejętności w rywalizacji z dorosłymi zawodnikami z wieloletnim doświadczeniem. Warto zauważyć że w tej kategorii startował między innymi trener naszych reprezentantów Paweł Kamiński, który w całych zawodach wraz z Marcinem Powszukiem ( Bboy Jazzman) oraz Rafałem Brodzkim ( Bboy Mendi) zajął drugie miejsce na podium po zaciętej rywalizacji z ekipą Cats Claw znaną z programu telewizyjnego „Got to dance”

Aktualnie grupa z Kusowa trenuje do Ogólnopolskich Zawodów Breakdance „Kwietniowa Rewolucja vol. 2”, które odbędą się w sobotę 20.04.2013 w hali sportowo-widowiskowej w Jezierzycach – początek godz. 15.00

Nasi tancerze na zawodach w Bydgoszczy

6 kwietnia 2013r. w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej odbył się turniej tańca „Stylowa Bitwa break dance edycja 5” organizowany przez szkołę tańca Braterstwo Stylu Dance Studio. W zawodach wzięli udział tancerze z różnych miast Polski.: Gdańska, Grudziądza, Nakła, Słupska i Torunia. Gminę Słupsk reprezentowali młodzi tancerze z grupy haribo Crew – Kusowo: Aleksandra Malińska, Julia Kalata, Krzysztof Kleban, Mateusz Klimkowski i Radek Faryna. Rywalizowali oni w kategoriach: Kids Battle – Radek i Julia , Bgirl Battle – Julia i Ola oraz kategorii powyżej 13 roku życia – Mateusz i Krzysztof. Start w zawodach zakończył się dużym sukcesem Oli Malińskiej – bgirl „Malina” która zwycieżyła w kategorii bgirl battle. W drodze do sukcesu pokonała dwie faworytki turnieju – w półfinale bgirl „Daisy” a w finale bgirl „Majkę” z Grudziądza. Gratulujemy.