Dożynki Wojewódzkie w Swołowie

Dożynki WDSC_0299ojewództwa Pomorskiego, odbyły się wczoraj w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Odwiedziło je kilka tysięcy ludzi z całego województwa. Dożynki rozpoczęła tradycyjna Msza św. w intencji rolników, którą celebrował ksiądz biskup Edward Dajczak. Korowód dożynkowy poprowadziła strażacka orkiestra dęta z Gniewina.
Na placu dożynkowym pobłogosławione zostały chleby i wieńce dożynkowe. Starostowie, którymi w tym roku byli państwo Maria i Piotr Powęzka z Bruskowa Wielkiego, wręczyli chleb marszałkowi województwa pomorskiego Mieczysławowi Strukowi, z prośba o sprawiedliwy podział.
Marszałek oraz gospodarze tegorocznych Dożynek – wójt gminy Słupsk Barbara Dykier oraz starosta powiatu słupskiego Zdzisław Kołodziejski podzielili chleb wśród osób zebranych na placu. Był czas na krótkie przemówienia i podziękowania. Następnie zostały nagrody w konkursach – Wieniec Dożynkowy, Gospodarstwo Ekologiczne oraz Bursztynowy Kłos. Wręczono również odznaczenia resortowe – Zasłużony dla Rolnictwa. W sumie wręczono 17 odznaczeń.
W konkursie na wieniec Dożynkowy udział brało 40 wieńców. Triumfowała sołectwo Brudzewo (gmina Puck), która przedstawiła do oceny wieniec z pięknym pomorskim gryfem. Drugie miejsce uzyskał wieniec sołectwa Rekowo Górne, a trzecie – gmina Przodkowo.

W konkursie Bursztynowy Kłos nagrodzonych zostało 9 osób:

1. GRAŻYNA I ALEKSANDER BIALIC- GMINA SŁUPSK

2. JOANNA I JACEK SZAREK – GMINA USTKA

3. ANDRZEJ LEHMAN – GMINA DĘBNICA KASZUBSKA

4. KAMIL HOSTYŃSKI – GMINA SMOŁDZINO

5. TERESA I JAN CHAMIER GLISZCZYŃSCY – GMINA KOBYLNICA

6. PAWEŁ WEKWERT – GMINA POTĘGOWO

7. EWA I JÓZEF PUCHAŁOWIE – GMINA DAMNICA

8. ANDRZEJ HULECKI – GMINA KĘPICE

9. WOJCIECH KASZKUR – GMINA GŁÓWCZYCE

Po godzinie 17.00. wójt gminy Słupsk podziękowała wszystkim kołom gospodyń, sołectwom i osobom prywatnym z gminy Słupsk, które brały udział w konkursie Wieniec Dozynkowy. Było ich aż 20. Specjalna nagrodę Grand Prix przyznano dla Włynkówka, które swój wieniec przygotowywało już od października. Za wkład pracy, oryginalność i czas poświęcone na stworzenie tak pięknej kompozycji. Wszyscy zebrani doskonale bawili się przy muzyce zespołu Post Man oraz innych występach artystycznych, które odbywały się tego dnia na scenie.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowani byli w organizację tegorocznego, tak wyjątkowego Święta Plonów. Dzięki wspólnym wysiłkom i pracy udało się zorganizować prawdziwie ludowe Dożynki, które na pewno zapamiętane zostaną przez wszystkich przybyłych gości.