ZAJĘCIA MUZYCZNE Z p. ANNA RAPA.
Półkolonie letnie 2015.
NASZE PÓŁKOLONIE ODBYŁY SIĘ W DNIACH 29.06 2015 r DO DNIA 03.07. 2015 ZAJĘCIA ODBYWAŁY SIĘ W GODZINACH OD 10.00 DO 14.00 .UCZESTNICZYŁO W ZAJĘCIACH 15 DZIECI.WSPÓLNIE USTALILIŚMY ZASADY JAKIE OBOWIĄZYWAŁY PODCZAS ZAJĘĆ, WYCIECZEK, ORAZ ZABAW NA ŚWIEŻYM POWIETRZU, WSZYSTKIE ZASADY SPISALIŚMY NA PAPIERZE I PODPISALIŚMY SIĘ. W TYM ROKU PRZYJĘLIŚMY NAZWĘ NASZEJ PÓŁKOLONII – „WESOŁA FERAJNA NA WAKACJACH – ZAWSZE UŚMIECHNIĘTA”. KAŻDEGO DNIA MIELIŚMY DYŻURY PRZY PRZYGOTOWANIU ŚNIADANIA. PAMIĘTALIŚMY O MYCIU RĄK PRZED ŚNIADANIEM ,ORAZ ŁADNYM I ESTETYCZNYM PRZYGOTOWANIU POSIŁKU. W PONIEDZIAŁEK BRALIŚMY UDZIAŁ W ZABAWACH NA ŚWIEŻYM POWIETRZU. (PIŁKA RĘCZNA, W DWA OGNIE, SLALOM Z PIŁKĄ WŚRÓD PALIKÓW).BYŁO DUŻO ŚMIECHU I ZADOWOLENIA. MIELIŚMY RÓWNIEŻ POGADANKĘ NA TEMAT PROFILAKTYKI (CZY UMIEMY. ODMAWIAĆ KOLEGOM ,GDY NAM PROPONUJĄ PIWO, PAPIEROSY CZY INNE UŻYWKI.WE WTOREK BYLIŚMY NA SPACERZE ZBIERALIŚMY KAMIENIE I GAŁĄZKI, KTÓRE MALOWALIŚMY FARBKAMI. PRACOWALIŚMY NAD KULTURALNYM ZACHOWANIEM ,ORAZ UŻYWANIEM MAGICZNYCH SŁÓW .ZABAWA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU Z WYKORZYSTANIEM CHUSTY ANIMACYJNEJ. W ŚRODĘ WYJECHALIŚMY Z BUKÓWKĄ O GODZ 8.30 ZWIEDZIĆ PARK DINOZAURÓW W ŁEBIE.SPĘDZILIŚMY TAM SPORO CZASU, OD OSTATNIEGO POBYTU DUŻO BYŁO WIĘCEJ ATRAKCJI. WSZYSCY UCZESTNICY PRZEJECHALI SAMOCHODEM FLINSTONÓW. NOWOŚCIĄ BYŁ MINI GOLF KAŻDY PRÓBOWAŁ WBIĆ KULĘ W ODPOWIEDNI DOŁEK , OCZYWIŚCIE BYŁO WIELE ŚMIECHU I ZABAWY .SPOTKAŁA NAS FASCYNUJĄCA PRZYGODA PRZY MAGICZNYM GAJU -POZNALIŚMY RÓŻNE RODZAJE DRZEW I ROŚLINNOŚĆ LASU A TAKŻE JAK POWSTAJE ŻYCIE NA ZIEMII. PRZESZLIŚMY STRUDZENI NA PLAC ZABAW NABRALIŚMY SIŁY I BAWILIŚMY SIĘ NA OGROMNYM PLACU ,GDZIE BYŁY WSPINACZKI, BASEN, CZY ZABAWA W MAGICZNEJ KULI FIKA KOZIOŁKI NA TAFLI WODNEJ. OPALENI Z ZAKUPIONYMI PAMIĄTKAMI I ZMĘCZENI PEŁNI WRAŻEŃ I RADOŚCI WRÓCILIŚMY SZCZĘŚLIWI DO NASZYCH DOMÓW. W CZWARTEK WSZYSCY OPOWIADALIŚMY SOBIE NA WZAJEM WRAŻENIA Z WYCIECZKI A PÓŹNIEJ PRZELALIŚMY NA PAPIER NASZE WSPOMNIENIA Z WYCIECZKI .PRACE MALOWALIŚMY KREDKAMI LUB FARBAMI. BAWILIŚMY SIĘ W SYLABOWĄ WYSPĘ W KTÓREJ WSZYSTKIE SŁOWA TRZEBA BYŁO ROZŁOŻYĆ NA SYLABY , CO NIE KTÓRYM MUSIELIŚMY PODPOWIADAĆ, ALE PRZYJĘLIŚMY ŻE MUSI U NAS BYĆ WESOŁO TO NIKT SIĘ NIE GNIEWAŁ I PRZYJMOWAŁ POMOC Z UŚMIECHEM.W PIĄTEK PRZYSZEDŁ CZAS POŻEGNANIA . SPĘDZILIŚMY TEN CZAS PRZY MUZYCE. BYŁO WIELE RADOŚCI ŚMIECHU I ZADOWOLENIA. ZABAWA TEŻ NA ŚWIEŻYM POWIETRZU ( SKAKANKI, WRZUCANIE PIŁKI DO KOSZA). NA ZAKOŃCZENIE ROZMOWY NA TEMAT BEZPIECZNYCH WAKACJI SPĘDZONYCH NAD WODĄ, NA DRODZE, W LESIE, ORAZ JAK SIĘ ZACHOWAĆ,.GDY ZACZEPIAJĄ NAS OBCY LUDZIE. WSZYSCY ZGODNIE STWIERDZILIŚMY, ŻE BYŁA WESOŁA FERAJNA NA WAKACJACH. DZIĘKUJEMY.
POSPRZĄTAJ SWÓJ DOM.
DZIEŃ MAMY I TATY.
ZIMOWISKA 2015.
Ferie zostały zorganizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki. Uzależnień pod hasłem „Bez śniegu też jest zima” i tu mieliśmy niespodziankę ,bo pierwszego dnia ferii śniegu nam nie brakowało. Celem ferii zimowych była profilaktyka uzależnień realizowana poprzez organizowanie wycieczek gier i zabaw integracyjnych ,oraz dyskusji i pogadanek z zakresu profilaktyki ,oraz wyrobienie umiejętności dążenia do wybranego celu kształtowanie postawy asertywnej i zastosowanie w różnych sytuacjach życiowych.
02 lutego – przypomnienie o zasadach obowiązujących na wycieczkach, podczas zabawy i wyjścia na spacery
03 luty zabawa na świeżym powietrzu zgodnie z zasadami „fair -pley”
04 luty wyjazd do Centrum Nauki „Exsperyment”
05 luty pogadanka na temat „ Czy my umiemy docenić ludzi starszych i
dajemy im szacunek. Jak mogę pomóc swojej Babci i Dziadkowi”
06 luty konkursy i zabawy oraz małe inscenizacje na temat alkoholu
oraz umiejętność odmawiania różnych używek
09 luty rozmowa na temat tolerancji i jej zastosowania w różnych sytuacjach
10 luty wyjazd do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku pogadanka na temat zasad obowiązujących pieszych i uczestników ruchu drogowego.
11 luty Uczymy się panować nad złością i nie robimy nikomu
przykrości z powodu złego zachowania.
12 luty Jak mamy się zachować gdy nas zaczepia obca osoba,
nawiązanie znajomości w sieci
13 luty Zakończenie ferii podsumowanie podarowanie drobnych upominków.
Każdego dnia wszystkie pogadanki i trudne tematy były przeplatane zajęciami plastycznymi rozgrywkami sportowymi, oraz zabawami i konkursami. A na zakończenie zrobiliśmy metodą quilingu kartki walentynkowe Oczywiście może nie najważniejsze ,ale co dzień było śniadanko a na nie składało się chleb z serem żółtym, wędliną , dżemem , czekoladą ,oraz serem topionym, była herbata, kakao, herbata owocowa, jabłko, jogurty, wafelki ciastka, cukierki paluszki .Szybko czas nam minął i pora wracać do zajęć szkolnych i może choć trochę zastosować tego co się nauczyliśmy na zimowisku.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
Nasze aktywne świetliczanki
„Pełną parą” odbyły się warsztaty/szkolenia dla opiekunów świetlic z terenu Gminy Słupsk realizowane w ramach projektu „3 w 1 – społecznik, lider, obywatel, czyli aktywna świetliczanka”. W projekcie udział wzięło 12 świetliczanek ze świetlic w: Bukówce, Kusowie, Redęcinie, Jezierzyc Osiedle, Jezierzyc , Redzikowa, Siemianic, Wiklina, Gałęzinowa, Grąsina, Swołowa i Rogawicy. Panie uczestniczyły w warsztatach kreatywności i florystycznych, edukacji zielarskiej, czyli warsztatów prowadzonych przez „zielichę” – panią Hannę Świątkowską. Odbyły się także warsztaty komputerowe, warsztaty kreatywności i komunikacji społecznej, przedsiębiorczości, warsztaty ceramiczne, decoupage, filcowania, teatralne. Projekt dofinansowany był ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na rok 2014.
KARTKI NA KONKURS .
MIKOŁAJKI.
Do naszej świetlicy zawitał Mikołaj 6 XII 2014 r. Bardzo się obawialiśmy czy przyjedzie do nas ,bo tego dnia było bardzo ciepło . Hura jednak był u nas i przywiózł dla nas paczki było dużo radości i zadowolenia .W tym roku musimy zadbać o naszego Mikołaja by nam troszkę przytył i miał więcej sił .Dziękujemy
ZAJĘCIA Z SENIORAMI.
Drodzy Seniorzy Szanowni Goście !!
Obchody dnia Seniora to nie tylko imprezy okolicznościowe, ale także czas refleksji, zadumy i przemyśleń.Seniorem zostaje się w pewnym wieku czy się chce czy nie.
„Ale starość nie jest czasem rozżalenia i samotności jak mówi -ks Jan Twardowski.”Tak samotni jesteśmy wtedy ,kiedy sami od ludzi odchodzimy”.Brzemię lat jest lżejsze dlatego, kto czuje się szanowany i kochany przez innych”
Ustanowiony dzień osób starszych ma propagować starzenie się, jako normalny proces, który nie musi się wiązać z niemożliwością prowadzenia aktywnego życia, samorealizacji.Seniorzy to ogromna grupa ludzi,nie można Was
pozostawić samych sobie.Prosimy Was dajcie sobie pomóc, ale też bądźcie otwarci na naszą ofertę.W myśl P. Kuncewicza
„ŹLE ZMARNOWAĆ MŁODOŚĆ, A JUŻ CAŁKIEM GŁUPIO ZMARNOWAĆ STAROŚĆ”. SPOTKANIE ODBYŁO SIĘ W ŚWIETLICY W ROGAWICY PRZY KAWCE I ODROBINIE CIASTA.
ANDRZEJKI.
CZAS WRÓŻB SIĘ ZACZĄŁ WSZYSCY BYLI CIEKAWI CO KAŻDEGO CZEKA ,JAK BĘDZIE MIAŁ NA IMIĘ WYBRANEK LUB WYBRANKA. CO NAM WYSZŁO Z LANIA WOSKU.KOLEJKA BYŁA CAŁY CZAS WRÓŻKI NIE MIAŁY ANI CHWILI PRZERWY.
WARSZTATY FILCOWANIA.
Na spotkanie przybyli i starsi i młodsi, zainteresowanie było i chętnych nie mało.Zajęcia poprowadziła pani Grażyna -opiekun świetlicy, która ukończyła w projekcie pt „3w 1 – społecznik, lider, obywatel czyli aktywna świetliczanka” blok warsztatów doskonalących. Filcowanie tylko na pozór zdaje się być trudne, ale w rzeczywistości jest miłym, łatwym sposobem na zrobienie ciekawej, oryginalnej biżuterii, dodatku odzieżowego czy garderoby.
PÓŁKOLONIE LETNIE 2014.
W naszej świetlicy od 1 lipca rozpoczęły się półkolonie i trwały do 14 lipca. Uczestniczyło w nich 20 dzieci. Realizowane zajęcia miały charakter edukacyjny ,wypoczynkowy,rekreacyjny, oraz profilaktyczny.
W ramach zajęć odbył się:
wspólny wyjazd z Bukówką do Wiklina do pracowni ceramicznej uczyliśmy się robić aniołki., wyjazd do Sarbska oglądaliśmy pokaz karmienia fok , wspaniała zabawa w wiosce Piratów ,również byliśmy w muzeum rękodzielnictwa, .wyjazd do Ustki zwiedzanie Bunkrów Bluchera.
W ramach profilaktyki mieliśmy zajęcia z zasad żywienia dla dzieci i młodzieży poznaliśmy co możemy jeść,a czego trzeba unikać, zrobiliśmy sami kanapki z różnych gatunków chleba i różnych dodatków ,których w domu nie zawsze jemy.
Rozwiązywaliśmy krzyżówki, kalambury,bawiliśmy się ,były konkursy sportowe.
Codziennie mieliśmy śniadanie ( bułki słodkie, jogurty, bułki zwykłe, chleb z czekoladą lub z serem żółtym.Na zakończenie mieliśmy niespodziankę – mogliśmy się pomalować , dostaliśmy małe upominki i słodycze.
DZIĘKUJEMY GMINNEMU OŚRODKOWI KULTURY I RODZICOM.
W tym roku cieszymy się, że mieliśmy mnóstwo atrakcji czas nam płyną szybko i wesoło.
Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.
WARSZTATY Z WIKLINY PAPIEROWEJ.
12 kwietnia br. odbyły się warsztaty z „Wikliny Papierowej” prowadzone przez panie z Redzikowa: Beatę Juryś i Marzenę Straszak. Panie w wolontariacie z cierpliwością od podstaw pokazały zainteresowanym technikę wyplatania, a także swoje własne wyroby, które przyciągały wzrok i wprawiały w zachwyt. Papierowa wiklina to nowa technika rękodzieła artystycznego, prosta i tania, a jednocześnie efektowna, polegająca na wykonywaniu ozdób, dekoracji, koszyków itd. ze skręcanych rurek papieru – na przykład gazetowego. Uczestnicy wykonali na początek serduszko ozdobne ( zawieszkę), którą mogli zabrać do domu. Warsztaty odbyły się już w świetlicach wiejskich w: Bruskowie Wielkim, Lubuczewie, Kukowie, Włynkówku. Zainteresowanie wiklinom papierową było ogromne wśród dzieci i dorosłych., były także doskonałą okazją do aktywizowania i integracji lokalnej społeczności.
ZIMOWISKA 2014.
Dnia 20 stycznia rozpoczęły się w świetlicy zimowiska .Mieliśmy w ramach profilaktyki spotkanie z osobami uzależnionymi z klubu AA. Na tym spotkaniu uświadomiliśmy
sobie że z problemem uzależnienia może mieć każdy bez względu na status społeczny ,ale gdy człowiek chce to może sobie pomóc. Prowadziliśmy w grupach dyskusję na temat powiedzenia „Nie dziękuję nie palę”, oraz „Nie piję” i ” Nie biorę” . Dyskutowaliśmy na temat asertywność, agresji i uległości- przygotowaliśmy gazetkę na ten temat.Braliśmy udział w konkursach i zabawach rozwijające zasady fair-play.Drugi tydzień spędziliśmy bardzo intensywnie , bo pojechaliśmy na wycieczkę z Bukówką do Tuchomia do mini ZOO było inaczej jak w tradycyjnym Zoo mogliśmy prawie wszystkie zwierzątka dotknąć.Bardzo nam się podobał występ papugi.Pojechaliśmy do Starych Bud zwiedziliśmy miniaturowe budowle.
Wracaliśmy do domu zadowoleni,trochę zmęczeni ,ale pełni wrażeń.W czwartek pojechaliśmy do kina Rejs z grupą z Grąsina na film „Robaczki zaginionej doliny” w 3D. Na zakończenie ferii podsumowaliśmy nasze zajęcia ,a pani zorganizowała nam dyskotekę bawiliśmy się do 23 00. Było fajnie.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA.
NASZA ŚWIETLICA, NASZE PRACE.
POETYCKIE ZADUSZKI W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ.
W dniu 16 listopada odbyły się w świetlicy Zaduszki Poetyckie przygotowane przez dzieci z Rogawicy. Na spotkanie przybyli mieszkańcy wsi, byli mile zaskoczeni bo do tej pory nie było takich występów. Wszyscy w skupieniu i zainteresowaniu słuchali wierszy i piosenek. W czasie występów dyskretnie wycierano łzy. Pod koniec występów widzowie włączyli się do śpiewu razem z dziećmi. Wszyscy byli zadowoleni. Czekają z niecierpliwością na następne spotkanie. Występy te zakończyły się dużym aplauzem.
DZIEŃ W ŚWIETLICY.
DZIEŃ SENIORA.
Sprzątanie świata.
Ten dzień po zakończeniu zbierania śmieci pozostawianych w pobliskich lasach, rowach i płotach została zorganizowana zabawa dla młodzieży w świelicy w podziekowaniu za zaangażowanie i współpracę. Owocna praca zawsze się opłaca!!!
A u nas w świelicy dzieje się ,dzieje….
W świetlicy odbywają się, cieszące ogromnym uznaniem wśród dzieci, imprezy okolicznościowe, w czasie których istnieje możliwość spotkania się w szerszym gronie.Należą do nich: Andrzejki, Mikołajki, Bal Karnawałowy, Dzień Dziecka.Obok “imprez” organizowanych jest wiele konkursów i pokazów, których pomysłodawcami bywają również dzieci. Czasami zapraszamy ciekawych gości, którzy mają ciekawy zawód lub pasję.Świetlica pracuje więc pełną parą!.Organizujemy również wycieczki związane aktualnym tematem. Dzieci również ćwiczą wiele praktycznych umiejętności np. haftują , tańczą, przygotowują kulinarne specjały.Wszystkie zajęcia uwzględniają potrzeby dzieci. Są uniwersalne, dostosowane do różnych grup wiekowych i przekazane w formie zabawowej.