Świetlica w Krępie

PÓŁKOLONIE LETNIE 2015.

WP_20150606_040

Półkolonie letnie to wymarzony czas wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Jak co roku nasza świetlica zorganizowała wiele ciekawych zajęć, które realizowane były w terminie 20.07 – 24.07.2015 r. Chętne dzieci (30 os.) spotykały się przez 5 dni codziennie przez 4 godziny. Był to bardzo miły czas, spędzony w aktywny i atrakcyjny sposób. Z inicjatywy opiekuna świetlicy program półkolonii/czas realizacji zajęć został tak ułożony, aby wszystkie chętne dzieci miały możliwość z niego skorzystać. Zajęcia, które odbyły się podczas półkolonii były urozmaicone. Począwszy od zabaw ruchowych, gier świetlicowych poprzez wyjazdy rekreacyjne kończąc na zajęciach rękodzielniczych: filcowania i mydlarskich, a także plastyczno – technicznych o tematyce profilaktycznej. Poza tym w związku ze sprzyjającą aurą pogodową organizowano zabawy w plenerze, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W ramach zajęć/wyjazdów rekreacyjnych zrealizowanych podczas półkolonii, dzieci i młodzież uczestniczyły w wycieczkach do:
Multikina w Słupsku,
Parku linowego w Słupsku,
oraz Room Escape w Słupsku,

W ramach zajęć rekreacyjno – wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży przygotowano;
warsztaty filcowania,
warsztaty mydlarskie.

Podczas półkolonii przeprowadzone zostały także pogadanki dla dzieci o charakterze profilaktycznym, a omawiane zagadnienia dotyczyły:
bezpiecznego wypoczynku pod nieobecność rodziców/opiekunów prawnych,
„wakacje”, a środki uzależniające wśród młodzieży,
odpowiedzialności/konsekwencji za własne czyny,
zasad współdziałania w grupie rówieśniczej.

Wszystkie realizowane w ramach półkolonii zajęcia dostarczyły uczestnikom wiele radości i zadowolenia. 30 osobowa grupa dzieci i młodzież biorąca udział w zajęcia mogła miło i bezpiecznie spędzić czas wolny od zajęć szkolnych.(Ewa Wyrzykowska)

Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.

WIELKANOCNE WYPIEKI.

11026172_835022993236079_1900866753987216170_n

Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.

 ZIMOWISKA 2015.

Ferie zimowe to wymarzony czas wypoczynku dla dzieci. Jak co roku nasza świetlica zorganizowała wiele ciekawych zajęć, które realizowane były w terminie 2.02 – 13.02.2015 r. Chętne dzieci (30 os.) spotykały się przez 11 dn,i codziennie przez 4 godziny. Był to bardzo miły czas, spędzony w aktywny i atrakcyjny sposób. Z inicjatywy opiekuna świetlicy program ferii/czas realizacji zajęć został tak ułożony, aby wszystkie chętne dzieci miały możliwość z niego skorzystać. Świetlica została wyposażona w potrzebne materiały do zajęć dla dzieci, oraz przygotowano sprzęt do gier zespołowych tj. piłkarzyki i stół do tenisa. Zajęcia, które odbyły się podczas ferii zimowych były bardzo urozmaicone. Począwszy od zabaw ruchowych, gier świetlicowych poprzez wyjazdy edukacyjno – rekreacyjne kończąc na zajęciach rękodzielniczych ceramicznych, filcowania, balonowych, a także plastyczno – technicznych o tematyce karnawałowej – przygotowanie dekoracji świetlicy na bal choinkowy dla maluchów oraz walentynkowej m.in. poczta walentynkowa. Poza tym odbyły się turnieje sportowe w tenisa stołowego i piłkarzyki. Zorganizowane zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Dnia, 7.02.2015 r. odbyła się w świetlicy wspólna zabawa karnawałowa dla młodszych dzieci z terenu sołectwa Krepa Słupska  przy współudziale uczestników ferii zimowych. Były wspólne tańce, gry, konkursy z nagrodami, malowanie buziek. Razem z rodzicami wiele atrakcyjnych konkursów i zabaw oraz wybrano Króla i Królową bal. Wszyscy zwycięscy konkursów/zabaw obdarowani zostali nagrodami.
W ramach zajęć/wyjazdów edukacyjnych realizowanych podczas ferii zimowych, dzieci i młodzież uczestniczyły w lekcjach edukacyjnych przeprowadzonych przez pracowników działów edukacyjnych:
Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi” – temat „Wiosenna wędrówka płazów”,
Wodociągów Słupsk – temat  „Kropelka wody”,
oraz Nadleśnictwo Leśny Dwór – temat „Las dobrem natury”,
a także pokazie ratownictwa medycznego przeprowadzony przez członków OSP Kusowo.
W ramach zajęć rekreacyjno – wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży przygotowano;
wyjazd do Multi Kina,
wyprawę na skałki w hali sportowej w Jezierzycach,
zabawy w Dżungla Parku w Słupsku,
oraz kurs samoobrony przeprowadzony przez członków sekcji karate działającej przy świetlicy.
Podczas ferii przeprowadzone zostały tez pogadanki dla dzieci o charakterze profilaktycznym, a omawiane zagadnienia dotyczyły:
bezpiecznego wypoczynku pod nieobecność rodziców/opiekunów prawnych,
„mody” na środki uzależniające wśród młodzieży,
odpowiedzialności/konsekwencji za własne czyny,
zasad współdziałania w grupie rówieśniczej.

Wszystkie realizowane w ramach ferii zajęcia dostarczyły uczestnikom wiele radości i zadowolenia. Uczestniczący w zajęciach mieli zapewnione przekąski/słodki poczęstunek a przede wszystkim mogli miło i bezpiecznie spędzić czas wolny od zajęć szkolnych.     (E. Wyrzykowska)

Prosimy o kliknięcie słowa GALERIA aby zapoznać się ze zdjęciami.

Wielkanoc na Pomorzu

W dniu 11 kwietnia, 2014 r w Szkole Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Kończewie odbył się finał XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pn. Wielkanoc na Pomorzu. Konkurs odbył się w kategoriach: najładniejsza pisanka, palma, kartka wielkanocna, stroik świąteczny. Celem konkursu było: poznanie tradycji różnych kultur zamieszkujących Pomorze; kultywowanie zwyczajów wielkanocnych; rozbudzanie wyobraźni i fantazji twórczej oraz rozwijanie zainteresowań różnorodnymi technikami plastycznymi dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Miło nam donieść, że w gronie laureatów znalazła się też grupa dzieci ze świetlicy wiejskiej w Krępie Słupskiej, która w swojej kategorii wiekowej (uczniowie kl. VI) zdobyła I miejsce za wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej.

kończewo 2014kończewo 2014kończewo 2014konczewo 2014

ZIMOWISKA 2014.

W feriach wzięło udział 40 uczestników, (10 dni)

Okres ferii zimowych powinien być czasem wypoczynku i młodzieży, czasem poświęconym na rozrywkę, kształcenie oraz rozwijanie pasji i zainteresowań, dlatego też tematyka ferii 2014 dopasowana została do potrzeb uczestników. Motywem przewodnim była ekologia i opieka nad zwierzętami w okresie zimy.Oprócz zajęć świetlicowych prowadzone było dożywianie dzieci.

Zajęcia rozpoczęto ustaleniem regulaminu uczestnictwa – warsztaty profilaktyczne o „ dobrym zachowaniu i nie tylko”.

Podczas ferii oprócz zajęć prowadzonych w świetlicy uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach przyrodniczo – ekologicznych prowadzonych przez Park Krajobrazowy „Dolina Słupi” oraz wycieczkach edukacyjnych do Centrum Naukowego EXPERYMENT w Gdyni. Odbyły się warsztaty makaronowe i kulinarne.

W ramach zajęć profilaktycznych zrealizowano:

pogadankę o dobrym wychowaniu, zachowaniu i szacunku wobec osób starszych, pogadankę o zdrowym odżywianiu oraz dokarmianiu zwierząt w okresie zimy. Odbyło się spotkanie „strażak swój człowiek” – spotkanie z przedstawicielem OSP. Plastyczne warsztaty o tematyce profilaktycznej, kalambury profilaktyczne.

Miłym akcentem aktywnie spędzonego czas podczas ferii zimowych była wyprawa do kręgielni i basen w Redzikowie oraz wyjazd do Multikina w Słupsku.

 

ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 2014ZIMOWISKA 201415

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bal dla maluchów.

Jak co roku w świetlicy wiejskiej przygotowano bal karnawałowy dla najmłodszych mieszkańców sołectwa Krępa Słupska. Przy dźwiękach wesołej muzyki 50 osobowa grupa „milusińskich” bawiąc się, uczestnicząc w konkursach oczekiwali na przybycie Mikołaja. Zabawa zakończona została wyborami Króla i Królowej balu oraz słodkimi paczkami/upominkami.

 choinka 2014choinka 2014choinka 2014choinka 2014choinka 2014choinka 2014choinka 2014choinka 2014

 

SPOTKANIE OPŁATKOWE Z KOLĘDNIKAMI.

 „W dniu Bożego Narodzenia chcemy złożyć Wam życzenia. Te najszczersze, płyną z serca, więc życzymy zdrowia, szczęścia i radości. Niechaj Boże Dziecię ma Was zawsze w swej opiece.”

W dniu 5 stycznia 2014 roku do świetlicy na rokroczne spotkanie opłatkowe mieszkańców Krępy Słupskiej przybyły gościnnie dzieci z sąsiedniego sołectwa w Wiklinie z  przedstawieniem pastorałek i kolęd.Kolędowanie jest wpisane w tradycję Świąt Bożego Narodzenia, dlatego pomysł jaki zapoczątkowała pani sołtys Maria Łuczka -Furmanek od czterech lat sprawdza się, tworząc grupę kolędników.Odwiedziny kolędników przynoszą mieszkańcom ogromną radość i łzy wzruszenia. W 2012 założycielka postanowiła iż kolędowanie przyjmie inny szerszy wymiar niosąc radość nie tylko lokalnej społeczności ale także tym najbardziej potrzebującym radości i miłości w okresie Świąt Bożego Narodzenia – pacjentom słupskiego szpitala.Po scence Narodzin Syna Bożego dzieci otrzymały podziękowania od księdza wraz z życzeniami, a słodką niespodziankę od pani Ewy Wyrzykowskiej.

kolędnicy z Wiklinakolędnicy z Wiklinakolędnicy z Wiklinakolędnicy z Wiklinakolędnicy z Wiklinakolędnicy z Wiklinakolędnicy z Wiklinakolędnicy z Wiklina


Mikołajki inaczej.

Z okazji „mikołajek” grupa dzieci ze świetlicy w Krępie Słupskiej wzięła udział w wycieczce do Fabryki bombek „Glass Color” w Koszalinie. Podczas wycieczki uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z procesem produkcji, srebrzenia, a nawet dmuchania bombek. Wizyta w fabryce zakończona została zabawą malowania bombek oraz upominkiem w postaci bombki z imieniem uczestnika wyjazdu.

mikołajki2013mikołajki2013mikołajki2013mikołajki2013

Biżuteria własnego wyrobu.

Kilkanaście pań z Krępy Słupskiej wzięło udział w warsztatach robienia biżuterii. Uczestniczki miały do dyspozycji różnego rodzaju koraliki, kamienie, sznurki, rzemyki, druty, rurki, łączki, szpilki, bigle, sztyfty i wiele innych półfabrykatów.Pod okiem specjalistki od wyrobu biżuterii uczestniczki Pani Grażyny Kędrynywarsztatów robiły kolczyki, łańcuszki, bransoletki, naszyjniki. Wszystkie były wyjątkowe i niepowtarzalne.- Takie warsztaty do okazja do zdobycia nowych umiejętności – mówi Ewa Wyrzykowska, organizatorka. – Zainteresowanie nimi było naprawdę duże i prawdopodobnie będziemy organizować kolejne takie spotkania.

koraliki 2013koraliki 2013koraliki 2013koraliki 2013

Zaduszki w jazzowych rytmach.

JAZZ 2013Zaduszki jazzowe – pod takim hasłem zorganizowana została impreza integracyjna dla mieszkańców Krępy Słupskiej. Przez kilka godzin w budynku świetlicy można było posłuchać standardów swingowych w wykonaniu orkiestry Glenna Millera, big – bandu Diuka Ellingtona czy też utworów w wykonaniu Beny Goodmana, Franka Sinatry, Louisa Armstronga czy Nat King Cole’a.Jazz to gatunek muzyczny, który powstał na początku XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie. Tradycyjnie początki jazzu to połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej takiej jak: blues, ragtime i muzyka europejska. Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.Jednak najbardziej charakterystyczne dla tego gatunku muzycznego są: duża dowolność interpretacyjna, aranżacyjna z synkopowym rytmem oraz tendencja do improwizacji. Zdaniem specjalistów miało to związek z faktem, iż pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nie znający nut potomkowie niewolników.- Jazz to muzyka, która chwyta za serce – mówią pomysłodawcy imprezy. – Artyści swoimi piosenkami, a przede wszystkim interpretacjami utworów pokazywali muzykę, której teraz praktycznie już nie ma. Poza tym wciąż są ludzie, którzy uważają, że jedna noc spędzona przy orkiestrze swingowej grającej na żywo jest więcej warta niż rok chodzenia na dyskoteki.Choć pomysł zorganizowania wieczorku jazzowego pojawił się już kilka lat temu, to dopiero teraz udało się go w pełni zorganizować. – Wszystko dzięki temu, że w Krępie znaleźli się ludzie, którzy taką muzykę lubią, chcą spędzać czas w jazzowych i swingowych rytmach – dodają organizatorzy. – Oprócz ścieżki dźwiękowej mieliśmy okazję zobaczyć także videoclipy z muzyką amerykańskich orkiestr swingowych z lat 40 i 50-tych ubiegłego wieku skrupulatnie wyłuskanych przez Piotra Kozłowskiego.Organizatorzy zapewniają, że zaduszki jazzowe odbyły się po raz pierwszy, ale na pewno nie ostatni. W najbliższym czasie planowane są także kolejne imprezy tematyczne np. „Babskie gadanie” oraz wideoteka z clipami muzyki rozrywkowej z lat 80-tych.

 WYCIECZKA NA POJEZIERZE KASZUBSKIE.

Szymbark jest to wieś położona w woj. pomorskim na terenie Kaszub. Miejscowość ta znajduje się w jednym z najładniejszych turystycznie miejsc w Szwajcarii Kaszubskiej.
W szymbarskim lesie znajduje się niezwykłe i jedyne w swoim rodzaju Centrum Edukacji i Promocji Regionu, do którego przybywają dziś goście z całego kraju i świata. Tu bije prawdziwe serce Kaszub ! W tym szczególnym miejscu, turyści mogą poznać historię, język i kulturę Kaszub.Poza ciekawymi i ważnymi informacjami o Kaszubach ich tradycji i zwyczajach młodzież mogła zobaczyć między innymi:

 • Dom stojący na głowie
 • Dom Sybiraka
 • Najdłuższą deskę świata
 • Pomnik Gryfa Pomorskiego
 • Bunkier Gryfa Pomorskiego
 • Dwór Salino
 • Kościółek Św. Rafała
 • największy fortepian
 • dom Kaszuba z Kanady
 • dom z Turcji

i wiele innych atrakcji.Grupa młodzieży z Kusowa i Krępy Słupskiej w ramach realizacji półkoloni z dofinansowaniem GKRPA mogła odwiedzić te wszystkie atrakcje z Pojezierza Kaszubskiego.BYŁO SUPER!!!!

Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013Kaszuby 2013

Okinawa CUP

W dniu 01.06.2013 r w Bydgoszczy odbył się I Ogólnopolski Turniej Karate GOYU-RYU OKINAWA CUP. W zawodach wzięło udział 100 zawodników z całej Polski, w tym 5 z sekcji karate z Krępy Słupskiej. Zawody odbywały się w trzech kategoriach: Turniej SAN DAN GI, KATA i KUMITE IRI-KUMI JU.
Odpowiednio zawodnicy z Krępy Słupskiej zdobyli: I miejsce w kategorii SAN DAN GI- Dominik Wierczyński, III miejsce w kategorii KATA dzieci do lat 15- Oskar Petlakowski, II miejsce w kategorii KATA powyżej lat 15- Bartosz Matusiak oraz II miejsce w kategorii Kumite waga powyżej 80 kg- Zbigniew Wierczyński. Medale, puchary i dyplomy były uwieńczeniem ich ciężkiej pracy. Życzymy adeptom dalszych sukcesów i kolejnych wysokich notowań na drodze karate. OSH!

4okinawa20133okinawa20132okinawa20131okinawa2013

UDZIAŁ DZIECI W „TANECZNEJ WAKACJADZIE”.

SONY DSCSONY DSCSONY DSCSONY DSC

Piknik ekologiczny „Bliżej natury”.

W dniu 18 maja 2013 w miejscu rekreacyjno-wypoczynkowym przy Pałacu w Krępie Słupskiej odbył się piknik ekologiczny pn. „Bliżej natury”. Celem imprezy była edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży, oraz promocja działań służących ochronie środowiska naturalnego. Stowarzyszenie „Nasza Krępa” oraz Rada Sołecka Krępa Słupska składa podziękowania partnerom/współorganizatorom za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. W ramach pikniku przeprowadzono:

– Zarybianie rzeki Glaźna,
– Nasadzenia drzewek,
– Stworzenie „Ptasiej stołówki”,
– Konkursy i zabawy o charakterze edukacyjnym,
– Marsz Nordic Walking
– oraz ognisko z kiełbaskami.

DZIEŃ DZIECKADZIEŃ DZIECKADZIEŃ DZIECKADZIEŃ DZIECKADZIEŃ DZIECKA100_4960DZIEŃ DZIECKAblizej_natury_20132

Seniorzy w Krępie Słupskiej.

Aktywnie spędzający czas seniorzy często bardzo lubią spacerować. Ci, którzy mają sprawne stawy, nierzadko spędzają większość dnia na nogach i czerpią z tego dużo przyjemności. Jednak nie zawsze samotne spacery są atrakcyjne. Czasem chciałoby się mieć kontakt z żywą istotą. Dlatego niezłym pomysłem jest umawianie się na spacery ze znajomymi, ogniska, wycieczki czy wspólne warsztaty. Sportem, który w ostatnich latach zrobił furorę wśród ludzi w każdym wieku, jest nordic walking .Zwłaszcza seniorzy Krępy Słupskiej bardzo doceniają zalety tej formy ruchu, bo jest absolutnie bezpieczna i nie powoduje urazów.Jesteśmy aktywni!!!!.

seniorzyseniorzyseniorzyseniorzyseniorzyseniorzy

III Powiatowy Pokaz Stołu Wielkanocnego

W sobotę 23 marca Panie z Krępy Słupskiej wzięły udział w III Powiatowym Pokazie Stołu Wielkanocnego, którego Organizatorem był Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Strzelinie we współpracy ze Starostwem Powiatowym i Gminą Słupsk. Na pokazowy stół wielkanocny przygotowano kilkanaście dań tradycją związanych ze śniadaniem wielkanocnym. Tak, więc obok żuru i pisanek Panie przygotowały również całą gamę sałatek wiosennych, potrawy z jaj, baranki z masła, mazurki oraz inne ciasta, a nawet mięsiwa. Całość stołu została udekorowana produktami rękodzielniczymi w wykonaniu naszych mieszkanek.

Panie po raz pierwszy przygotowały także Palmę wielkanocną (2,50 m), która w przeprowadzonym przez Organizatorów konkursie zajęła II miejsce.

Dzień Kobiet

Przeszło 50 kobiet uczestniczyło w biesiadzie zorganizowanej świetlicy wiejskiej w Krępie Słupskiej z okazji Dnia Kobiet. Podczas uroczystości życzenia mieszkankom składał przewodniczący Rady Sołeckiej, prezes Stowarzyszenia „Nasza Krępa” oraz gość honorowy Pani Wójt Barbara Dykier.

W ramach uroczystości dla Pań przewidziano symboliczne upominki w postaci kwiatów, słodki poczęstunek wykonany przez same uczestniczki, konkursy oraz występy artystyczne w wykonaniu dzieci i młodzieży. Z okazji Dnia Kobiet zorganizowana została również IV edycja Konkursu Kulinarnego pn. „ Zgotuj sobie sukces”, którego laureatkami w kategorii przystawka/przekąska została pani Joanna Chmielewska, a w kategorii ciasto/deser – pani Jadwiga Gral.

ZIMOWISKO 2013

11.02 – 22.02.2013

W okresie ferii zimowych w świetlicy w Krępie Słupskiej odbywały się zajęcia dla 40 osobowej grupy dzieci i młodzieży z sołectwa Krępa Słupska. Zajęcia trwały od 4 do 6h i odbywały się naprzemiennie (godziny poranne i popołudniowe w uzgodnieniu z uczestnikami zajęć). Realizowane zajęcia miały charakter integracyjno – edukacyjny, wypoczynkowo rekreacyjny oraz profilaktyczny.

 1. W ramach zajęć integracyjno – edukacyjnych przeprowadzono:

 • Spotkanie oraz lekcja edukacyjna prowadzona przez z pracownika działu edukacyjnego Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”,

 • Wycieczka edukacja do Muzeum Wsi Pomorskiej w Swołowie,

 • Wycieczka edukacja do Muzeum Pomorza Środkowego połączona z lekcją edukacyjną o strojach średniowiecznych,

 • Wycieczka edukacja do Centrum Naukowego „Hewelianum”w Gdańsku

 1. W ramach zajęć rekreacyjno – wypoczynkowych uczestnicy półkolonii wzięli udział w:

 • Świetlicowym Turnieju Tenisa Stołowego,

 • Świetlicowym Turnieju „Piłkarzyki”,

 • Warsztatach plastycznych o tematyce przyrodniczej,

 • Warsztatach plastycznych o tematyce walentynkowej,

 • Warsztatach plastycznych „makaronowe koraliki”,

 • Warsztatach plastycznych z masy solnej,

 • Wycieczce krajoznawczej w plener,

 1. W ramach zajęć profilaktycznych zrealizowano:

 • pogadankę o dobrym wychowaniu i zachowaniu,

 • warsztaty kulinarne oraz pogadankę o zdrowym odżywianiu, a także aktywności sportowej, jako przeciwdziałanie agresywnym postawom grup młodzieżowych,

 • Warsztaty profilaktyczne pn. „Alkohol – chemiczna pułapka”.

 • plastyczne warsztaty o tematyce profilaktycznej,

kalambury profilaktyczne.

krępa1krępa2krępa3krępa4

krępa5krępakrępakrępa

Wystawa poprojektowa 2012r.

Wystawę dekoracji wielkanocnych, będącą rękodziełem mieszkanek Krępy Słupskiej można było zobaczyć w świetlicy wiejskiej w Rogawicy i Redęcinie, a także w Urzędzie Gminy Słupsk. Innowacje i pomysły artystyczne zaprezentowała p.Ewa Wyrzykowska przedstawiając prace wykonane metoda decoupage, szydełkowania, zdobnictwa, wikliniarstwa czy filcowania.Realizacje warsztatów były możliwe dzięki dofinansowaniu w projekcie „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.Europejska interwencja w obszary wiejskie”.

warsztatywarsztatywarsztatywarsztatywarsztatywarsztatywarsztatywarsztatywarsztatywarsztatywarsztaty

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blogger.com
 • Drukuj